29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

Liderlerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Kahraman ve parti liderleri birer kutlama mesajı yayınladı. Erdoğan yayınladığı mesajında, “Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Uniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır” vurgusu yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir” dedi.
cumhuriyet-bayrami-mesajlari

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

81 ilde ve dış temsilciliklerde okunacak olan mesajda, “Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların, milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit ettiğine dikkati çeken Erdoğan, “Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir” dedi.

RecepTayyipErdogan-Portre-01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum. Hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlatmamızın ardından, Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne ulaşmış bulunuyoruz. Şundan tüm vatandaşlarımız, tüm dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla, daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır. Terör örgütleri de, onları kullananlar da, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi minnetle yad ediyor; bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

 

gurselyıldız4

Gürsel YILDIZ’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Gürsel YILDIZ’dan  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajıHak ve Huzur Partisi Genel Başkanı  Gürsel YILDIZ’dan  Cumhuriyet’in ilanının 93’üncü yıl dönümünü kutlayarak, ‘Cumhuriyet, milletimizin büyük bir iman gücüyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseridir’ dedi.Genel Başkan Gürsel YILDIZ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Yıldız  mesajında, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde istiklalini kazanmak için kurtuluş mücadelesi veren şanlı ecdadımız nice zorluklara rağmen destan yazmış ve neticesinde Cumhuriyetimiz kurulmuştur. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’in ilanı ve milletin kayıtsız şartsız egemenliği kabul edilerek bağımsızlık mücadelesinin ruhu ortaya konmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak ortaya koyduğu ‘muasır medeniyetler’ yolunda kurulduğu günden bu yana demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ekonomi, ulaştırma olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. İçinde bulunduğumuz konjonktür ülkemizin her ferdine, her kurumuna olduğu gibi bize de bazı sorumluluklar yüklemektedir.
 Başımız felaket  geldiğinde   Cumhuriyetin kıymetini  ağzımıza  alıp  tehlike  geçtiğinde  unutulduğunu  görüyoruz. Son  Aylarda  Yaşanan  olaylar  Cumhuriyetimizin kıymeti bir kez daha net olarak anlaşılmıştır. Bu sorumluluğun bilincinde olarak demokratik, siyasal, kültürel, sosyal alanlarda olduğu gibi özellikle de ekonomik gelişmeye önem vererek atalarımızdan aldığımız Cumhuriyet mirasını gelecek nesillere, içinde yaşanılan asrın sorunlarına cevap verecek şekilde geliştirerek ulaştırmalıyız. Vakit geçmek üzeredir, yarın çok geç olabilir.Sonucu bütün halkımız için bir faciaya dönüşme tehdidi altındaki bu günümüzde, Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlayabilecek duygu yoğunluğu ve arzu, devleti yönetenlerde olmadığı gibi halkta da hissedilir derecede yok edilmeye çalışılmaktadır.Allah bu milleti yeniden bir Kurtuluş Savaşı yapmak ve yeniden bir Cumhuriyet kurmak zorunda bırakmasın.Türk milleti geçmişine inançlı, milli değerlerine bağlı asil bir millettir.Cumhuriyet Bayramı’nın bu topraklar üzerinde yaşayan ve bu devlete inanan tüm halkımıza kutlu olmasını dilerim.

TBMM1

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Geleceğimiz aydınlık ve ferahlıktır. Muasır medeniyetin ötelerine ulaşacağımıza ve tarih sahnesinde bize ait olan yeri alacağımıza inancım tamdır” dedi.

TBMM Başkanı Kahraman, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Kahraman, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Cumhuriyet Demokrasinin evrensel ilkeleri ile uyumlu bir yönetimin adıdır. Latincedeki karşılığı ‘Halka dair işlerdir. Sahip olunan egemenliğin kaynağı halktır. Halk yani ‘Cumhur’ ön plandadır. Son tahlilde, bütün farklı görüş ve ideolojilerin siyasi platformlarda seslendirilmesini Demokratik Cumhuriyet sağlar.Uzun tecrübelerden sonra Türkiyemiz, Cumhuriyeti ve demokrasiyi özümsemiş ve bunu ispat etmiştir. Dünya tarihinin en büyük cihan devletlerinden biri iken tarihin nesnesi olma tehlikesi ile karşılaştık. Mondros Mütarekesi ile Anadolu’yu işgale hazırlandılar. Sadece kağıt üzerinde kalan Sevr adlı paçavra bir proje hazırladılar ve onda da anlaşamadılar. Konferansa katılan 14 devletten yalnızca bir tanesinde Yunanistan Meclisi’nde kabul edildi. Bizde de Mebusan Meclisince kabul edilmedi, dolayısıyla, Meclis’ten geçse de imzalamayacağını ilan eden padişaha sunulmadı.?Malazgirt’ten beri gelen tarihi kin ve hınçları ile her yönden üzerimize saldıran emperyalist devletlerin planları, milletimizin azim ve kararlılığı ile bozuldu. Milli bir ruh ve şahlanışla küllerimizden yeniden doğduk ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduk.”

Türkiye’nin yaptığı atılımlarla, hürriyetini ve bağımsızlığını perçinlediklerini kaydeden Kahraman, “Cumhuriyetimiz tarihi seyir içinde zaman zaman çalkantılar yaşasa da gelişerek güçlü bir devlet oldu. Bugün benimsediğimiz çoğulcu anlayış ile toplumumuzdaki bütün kesimleri bir arada, barış içinde yaşatan; tek bayrak, tek millet, tek vatan ve tek devlet ülküsü etrafında güvenle geleceğe yürüyoruz. Millet-Devlet bütünlüğü ile mutlu ve müreffeh, manevi ve milli değerlerine bağlı ve saygılı insanların yaşadığı demokratik bir hukuk devleti olarak her zorluğun üstesinden geleceğimizin inancı içindeyiz. Bizi kaosa sürüklemek ve ülkemizi, işgale hazır hale getirmek isteyen FETÖ terör örgütü ve onun müttefiklerinin 15 Temmuz’daki hain saldırısı; başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, gazi meclisimiz, kuruluşlarımız ve basınımızla bütün milletimizin çelik iradesine çarptı, bertaraf edildi. Bu menfur ve mel’un darbe girişiminin etkileri ve içimizde görevli, gizli-açık ihanet şebekeleri ortadan kaldırıldıkça önümüz tamamen açılacaktır.15 Temmuz şehitlerimizi ve bütün şühedayı rahmet ve minnetle anıyorum. Allah böyle badirelerle karşılaştırmasın, milletimize, devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

Kahraman şunları kaydetti:
“Geleceğimiz aydınlık ve ferahlıktır. Muasır medeniyetin ötelerine ulaşacağımıza ve tarih sahnesinde bize ait olan yeri alacağımıza inancım tamdır. Bu vesile ile Cumhuriyetin ilan edilişinin 93. yılını tekrar kutluyor, ilk Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Cumhuriyetin kuruluşunda büyük fedakârlıklar gösteren, hayırlı dileklerle katkı sunan Devlet ve Siyaset adamlarımızı teşekkürle anıyor, Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını niyaz ediyorum.”

binali11

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Ülkemiz, insan onurunu korumayı esas alan, insan hak ve özgürlüklerini güçlendiren, vatandaşlarımızın bütün haklarını vatandaşlık hukuku esasında güvenceye alan, kuvvetler ayrılığı prensibini koruyan, hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeyen, siyasal sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir yeni anayasa ile yoluna devam edecektir” dedi.

“HAZIRLAYACAĞIMIZ ANAYASA, CUMHURİYETİMİZİN TEMELLERİNİ SARSILMAZ KILACAK”

Başbakan Yıldırım’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesaj, şöyle: “Bugün ülkemizin her köşesinde, Cumhuriyetimizin ilanının 93. yıldönümünü büyük bir heyecanla kutluyoruz. 29 Ekim 1923, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı destansı bir istiklal mücadelesi veren milletimiz, kazandığı büyük zaferi, milli iradeyi esas alan Cumhuriyeti ilan ederek taçlandırmıştır. Milletimiz bu kararıyla hakimiyetin millet iradesinde olduğunu ilan etmiş ve Cumhuriyetimizi içtenlikle sahiplenmiştir. Ülkemiz, cumhuriyetin ilanıyla birlikte kalkınma, ilerleme ve modernleşme yolunda çok önemli mesafeler kat etmiş ve bugün modern dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Yeni bir anayasa yapmak için milli iradenin tezahür ettiği böyle bir dönemde, coşkuyla kutladığımız bu Cumhuriyet Bayramı’na milletimiz ayrı bir önem atfetmektedir. Çağdaş ve evrensel değerler çerçevesinde hazırlayacağımız bir anayasa, hem aziz milletimizi birbirine daha çok kenetleyecek, hem de Cumhuriyetimizin temellerini çok daha sağlam, çok daha sarsılmaz kılacaktır.

Ülkemiz, insan onurunu korumayı esas alan, insan hak ve özgürlüklerini güçlendiren, vatandaşlarımızın bütün haklarını vatandaşlık hukuku esasında güvenceye alan, kuvvetler ayrılığı prensibini koruyan, hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeyen, siyasal sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir yeni anayasa ile yoluna devam edecektir. Bölgesel ve küresel önemi her geçen gün daha da belirginleşen Türkiye Cumhuriyeti’nin, sahip olduğu demokrasi kültürü, hukuk devleti kimliği, gücü ve birikimi sayesinde 21’inci yüzyıla damgasını vuracağına bütün kalbimle inanıyorum. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, köklü bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçısı olan milletimiz, birbirine sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarını inşa edecektir. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen bütün istiklal kahramanlarımızı şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 93. yılını idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, bütün vatandaşlarımın bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

kılıcdaroglu1gene15

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Uniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır” dedi.

“FELAKETLERLE KARŞILAŞMAMANIN YOLU CUMHURİYET İLKELERİNİ TAVİZSİZ UYGULAMAKTIR”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesaj, şöyle: “Binbir emek ve fedakârlıkla kazandığımız, halkın halk tarafından halk için yönetildiği, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetimizin 93’üncü yılı kutlu olsun. Cumhuriyet vatandaşlık ortak paydasında herkesin eşit haklara sahip olduğu rejim demektir. Cumhuriyet sayesinde bu ülkede kimse doğumu veya soyu nedeniyle bir diğerinden üstün değildir. Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir. Halkımız büyük güçlüklerle eline aldığı bu hakkını da kimseye bırakacak değildir. Bu ülkeyi Führerler, Başkanlar, tek adamlar değil 79 milyon vatandaşımız yönetir. Cumhuriyet demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu ülkenin bütün vatandaşları liyakat esasıyla her makama gelebilir. Hiç kimse dini, mezhebi, siyasi görüşü nedeniyle ayrımcılığa uğrayamaz. Hukuk dışında hareket eden herkes de bunun hesabını gene hukuk önünde verir. Bu ilkelerden sapılmasının bedeli büyük olur. 15 Temmuz bu bedellerin güncel bir örneğidir. Hukuk devleti ilkelerine sırtını dönerek, devlet yönetiminde liyakati değil partizanlığı esas alan anlayış Cumhuriyetimize, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelen bir saldırının temelini atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatansever üyeleriyle güvenlik güçlerimizin kahramanlığı, Gazi Meclis’imizin şanına yakışır tutumu ve halkımızın direnme hakkını kullanmasıyla bu saldırı başarısız oldu. Bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamanın yolu Cumhuriyet ilkelerini tavizsiz uygulamaktır.

Cumhuriyet, birlik ve bütünlüğümüzün teminatıdır. 150 yıllık tarihe sahip, Osmanlının en zor günlerinde pusula, Kurtuluş Savaşı’nda rehber olan parlamenter sistemimiz Cumhuriyet ile ülkemizi inşa etti, sınırlarımızı korudu, her türlü saldırıyı yok etti. Uniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır. Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet yoksulluğu bitirme, bu ülkenin bütün vatandaşlarına insanlık onuruna yaraşır bir hayat sunma mücadelesidir. Cumhuriyet mağdurların beklediği hak, mazlumların beklediği adalet,  kim olursa olsun haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanların umududur. Cumhuriyete sahip çıkmak, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların sesi, adaletin simgesi olmak demektir. Bu duygu ve düşüncelerle, bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden başta Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve gazilerimizi şükranla anıyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için en yüksek fedakârlığı yapan şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaşasın Cumhuriyet!

siyattagenelbaskanı3

Vehbi ŞAHİN, Cumhuriyetimizin 93.Yıldönümü mesajı Yayınladı

Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Vehbi ŞAHİN, Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü Sebebiyle Kutlama Mesajı Yayınladı. Vehbi ŞAHİN, Cumhuriyetimizin, Türkiye devletinin ve aziz milletimizin haklı sevinci, namusu ve en büyük nimeti olduğunu söyledi.Vehbi ŞAHİN , Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü sebebiyle yayınladığı mesajda, “Şerefli ve şanlı bir geçmişe sahip, devlet olarak daima var olmak azmini hiç yitirmeyen aziz bir milletin 93 sene önce temelini attığı Cumhuriyetimiz; hak adalet ve özgürlüklerin karakterize ettiği, vatandaş temelli ve devlet-millet uzlaşmasına dayanan yönetim biçimidir.” dedi.Vehbi ŞAHİN, “Maalesef bu ülkede bilerek veya bilmeyerek, bilgi ile insan arasındaki engellerin tamamen ortadan kalktığı bir devirde, hâlâ, elindekinin kıymetini bilmeyenlerin kötü akıbetleriyle alakalı yaşanmışlıklardan ders almayanlar “Cumhuriyet” kavramını itibarsızlaştırılmaya ve içini boşaltılmaya çalışılmaktadırlar. Şerefli tarihimizle, dini ve milli değerlerimizle sorunlu olan bir kesim, 29 Ekim 1923’ü, dünyanın en erdemli devletlerinden birinin bize mirası olarak değil de, reddi mirasın resmen başlatıldığı tarih olarak dayatmaya devam etmektedir. Zihninde ve gönlünde “vatan” ve “devlet” kavramları aşınmış kozmopolit bir başka bir kesim ise, 29 Ekim 1923’ü ve sonrasını; üç bin yıllık Türk,  engin devlet geleneğimizin son halkası olduğu gerçeğini inkâr edip, mesnetsiz tarih ve din tezleriyle içini boşaltıp bindiği dalı ahmakça kesmeye çalışmaktadır!” diye konuştu.Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Vehbi ŞAHİN Vehbi ŞAHİN “Tam bağımsızlık ve özgürlük Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkesidir. Bu ilkenin hedefi emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı’nı kazanan halkımızın, vatan topraklarında kardeşçe, özgür ve eşit yaşamasını sağlamaktır. Cumhuriyeti kuran kadronun lideri Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe Hitabesinde Türkiye Cumhuriyetinin gelecekte karşılaşacağı engelleri ve tehlikeleri dile getirmiş, gençliğin şahsında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka, Cumhuriyeti sonsuza kadar muhafaza ve müdafaa görevi vermiştir. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu zor durumdan yine milletimizin azim ve kararlılığı ile çıkacağız. Bunun için birliğe, beraberliğe ve ortak akıla ihtiyacımız vardır.Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi olarak hiçbir vatandaşımızı ötekileştirmeden, nefret söyleminden uzak durarak, sevgiyle siyaset yapıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; vatandaşlarımızın birlikte coşkulu, mutlu ve huzurlu bir yaşam içinde olmaları dileğiyle, tüm ulusumuzun en büyük bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi saygı ve rahmetle, değiştirilmesini zorunlu kılacak herhangi bir ihtilâf ve kamu vicdanına aykırılık ihtiva etmeyen ve son karar mercii olan Türk halkının önüne konulup onayı direk milletten alınan bir anayasa sahip olacak 93 yıllık olgunluğa ve her türlü imkâna sahibiz.” Şeklinde konuştu. Ülkemize ve insanlarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak, idealimizdeki geleceğin korku ve endişelerimizden uzak bir gelecek olması için hiç bir vesayet altına girmeden, bağımsız bir şekilde, kınayanların kınamasına aldırmadan, bizzat hayat sebebimiz olan değerlerimize öncelik tanımalı ve o değerlere olan boyun borcumuzu yerine getirmeliyiz. En önemli değerimiz Cumhuriyetimiz ve devletimizdir. Çünkü bizler atalarımızdan özgür, müstakil, temiz ve kutlu bir vatan ve faziletli bir Cumhuriyet teslim aldık. Torunlarımıza da özgür, müstakil, temiz ve kutlu bir vatan ve faziletli bir Cumhuriyet teslim etmeye mecburuz! Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Harbi kahramanlarımızın, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan, vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü için can veren aziz şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor aziz Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.”

devletbey1

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, mesajında Türkiye Cumhuriyeti’nin 93 yılı geride bıraktığını belirterek, “Cumhuriyet; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller sayesinde bugünlere ulaşmış, milletimizin üstün fazilet ve fedakârlıklarıyla temellenmiş ve güçlenmiştir. Türk milleti destansı İstiklal Savaşı’yla tarihin rotasını değiştirmiş, bölgesel ve küresel dengeleri baştan ayağa sallamış ve sarsmıştır. Türk’süz Anadolu hesabı yapanlara, devletsiz millet hayali kuranlara en kesin ve kalıcı cevap Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanıyla verilmiştir. 29 Eklim 1923; bağımsızlığa duyulan derin özlemin, geleceğe bağlanan emsalsiz ümidin, milli egemenliğe beslenen eşsiz sevdanın karar ve hareket noktasıdır. Ne mutlu bizlere ki, tarihin hiçbir döneminde savaşlar, kıtlıklar, işgaller, ayak oyunları, karanlık senaryolar milletimizin önünü kesememiş, inançlarından ve ülkülerinden koparamamıştır” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ODAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İMHASINI GÖREMEYECEKTİR”

“Devlet millet uyumu her türlü operasyon ve saldırıyı engelleyerek yıkım ve yozlaşmayı durdurmuş, vatan topraklarımızda aklı ve gözü kalanları hayal kırıklığına uğratmıştır” diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

“Milletimiz, varlığını koruma ve kollama hususunda yüksek bir sorumluluk üstlenmiş ve bu sorumluluğun gereğini de muhteşem şekilde yerine getirmiştir. Mandacılar elbette aradıkları imkân ve fırsatları dün bulamamışlardır. Fakat teslimiyet ve acziyet içinde çırpınanlar, işbirlikçilik ve ihaneti tek seçenek gören zalim uşakları dün olduğu gibi bugün de devrede, işbaşındadır. Terör örgütleri Türk milletinden intikam almak için kuyruktadır. Milli birlik ve huzurumuzu havaya uçurma amacında olanlar düne nazaran faal ve yoğun gayret içindedir. Ancak Türk milleti muzaffer vasfından bir şey kaybetmediğinden bu şer cephesini tekrar bozgunla tanıştıracak, tarihsel hak ve çıkarlarını korkusuzca savunacaktır. Hiçbir odak Türkiye Cumhuriyeti’nin imhasını göremeyecektir. Hiçbir düşman çevre milli birliğimizin ve bin yıllık kardeşlik mirasımızın kuruyup dağılmasına şahit olamayacaktır. Bu konuda Cumhuriyet’in anlam ve mesajları kuşkusuz güvencemiz ve ana dayanağımızdır. Nitekim milli mücadele yıllarında gösterilmiş yüksek mukavemetin aynısına tekrar ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Terörizmin yoğun saldırı dalgasını durdurmak, kurulan bayağı ve alçak tuzakları bozmak için yan yana ve sabırla saldırıları göğüslemek durumundayız. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine sımsıkı sarılarak, Cumhuriyetle demokrasinin kaderini bir ve ortak görerek Türkiye’nin istiklal ve istikbaline sahip çıkmak her vatan evladının görevi olmalıdır.”

“CUMHURİYETİN İLANINA GİDEN ZONLU CE ÇİLELİ KURTULUŞ SÜRECİ HERKES İÇİN REHBER OLMALI”

Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek ahlaki değer ve niteliklerle yoluna devam edeceğini ve ebediyetin ufuk çizgisine uzanacağını belirterek, “Bu itibarla Cumhuriyet’in ilanına giden zorlu ve çileli kurtuluş süreci herkes için rehber olmalı, gerekirse aranılan cesaret ve atılganlık Türk tarihinin raflarından indirilmelidir. Türk milleti 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan ederek hükmünü vermiş, sözünü söylemiş, tartışma ve anlaşmazlıkların perdesini açılmamak üzere kapatmıştır. Ve Cumhuriyet’ten dönüş yoktur. Emanete sahip çıkacak, hükümranlık haklarına ve tarihsel hukukuna gölge düşürmeyecek olan da büyük Türk milletidir. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna liderlik yapan ve ilk Cumhurbaşkanımız olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurucu kahramanlara, vatan ve millet için hayatlarından vazgeçen aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini hürmet ve şükranla anıyorum. Aziz Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum” dedi. 

ONDER3

DSP Genel Başkanı ÖNDER AKSAKAL’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Cumhuriyet’in ilanının 93. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın mesajı şöyle:

“Türkiye tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri olan 29 Ekim, Cumhuriyet’in ilanından sonraki dönemlerde “örselenmişliğin ve yok sayılmışlığın” en üst derecede hissettirildiği tahakkümü yaşamaktadır.

Cumhuriyet rejiminin yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürel hiçbir yapı sağlam bırakılmadı.

Artık 93 yılın sonunda umutlarını yitirmiş, geleceğine olan inancı yok olmuş, yeniden “fakr-u zaruret”dönemine girmiş bir toplumla karşı karşıyayız.

Cumhuriyetin 80 yılda yaptıklarını 14 yılda yer ile yeksan eden, devleti tarihinde olmadığı kadar borç ve yolsuzluk batağına gömmüş bir yönetim yapısını koltuğunda pışpışlayan bir “kurucu irade” partisiyle de ülkenin kurtuluşa dair umutlarının yeşerebilme olanağı da kalmamıştır.

Terör örgütlerinin bir kanser gibi sardığı Türkiye devletini yöneten zihniyet, kendi yarattığı canavarlabaş edebilmek için uğraşırken, diğer taraftan üniter yapımızı tehlike altına alan emperyal stratejilere teslim olmaktadır.

Ülkenin güneydoğusu, yeni bir kalkışmanın koşullarının test edildiği bölge olarak sürekli sıcak tutulmaktayken, devlet kendisini Beştepe Külliyesi’ne mevzilemiş, “kaderini bekler” durumdadır.

 Vakit geçmek üzeredir, yarın çok geç olabilir.

Sonucu bütün halkımız için bir faciaya dönüşme tehdidi altındaki bu günümüzde, Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlayabilecek duygu yoğunluğu ve arzu, devleti yönetenlerde olmadığı gibi halkta da hissedilir derecede yok edilmeye çalışılmaktadır.

Allah bu milleti yeniden bir Kurtuluş Savaşı yapmak ve yeniden bir Cumhuriyet kurmak zorunda bırakmasın.

Türk milleti geçmişine inançlı, milli değerlerine bağlı asil bir millettir.

Cumhuriyet Bayramı’nın bu topraklar üzerinde yaşayan ve bu devlete inanan tüm halkımıza kutlu olmasını dilerim.

mustafadesteci9

Büyük Birlik Partisi  MUSTAFA DESTİCİ’NİN CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 93.YILI MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI KUTLAMA MESAJI
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Türkiye, cumhuriyetin temel esaslarından olan milli iradeyi tesis edecek demokratik, sivil bir anayasaya mutlaka kavuşmalıdır”dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yılını kutlayan Destici, mesajında, “Cumhuriyeti kuran iradenin, 93 yıl önce büyük Türk milletine emanet ettiği TC devletinin kuruluşunun yıldönümü bugün, her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde kutlanmalı ve asla ayrımcılığın bölücülüğün fitnenin malzemesi haline dönüştürülmemelidir” ifadelerini kullandı.
Destici, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tam bağımsızlığını, Türklerin Anadolu’daki varlığını ve Anadolu Türk-İslam medeniyetini bir türlü içine sindiremeyen harici ve dahili güçlerin bugün de iş başında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
Büyük Osmanlı Devleti’ni parçalayarak milyonlarca Müslüman’ın kanını akıtanlar, milyonlarcasını yerlerinden ve yurtlarından edenler, bugünde Suriye’de ve Türkiye Cumhuriyeti devleti için de aynı oyunu sahneye koymak istemektedirler. Büyük Birlik Hareketinin daha önceleri de her zemin ve kulvarda dile getirdiği gibi; Büyük Türk milletini Kürt, Türk, Zaza, Çerkes, Boşnak, Alevi, Sünni diye ayırıp parçalamayı hedeflemektedirler. 
 
Ülkemizin etrafında ve içerisinde nasıl bir oyunla ve düşmanla karşı karşıya kaldığımızı idrakinde olmalıyız. Ve tezgahlanan bu oyunlara asla düşmemeliyiz. 
 
Bugün, terör örgütünü maşa olarak kullanıp ülkemizin içini karıştırarak bizi bölmeye çalışanlar ve onların içerdeki işbirlikçileri şunu akıllarından çıkarmasınlar; hangi oyun kurulursa kurulsun, hangi hain plan tezgahlanırsa tezgahlansın milletimiz bunu yenecek imana iradeye ve kararlılığa sahiptir. 
 
Türkiye Cumhuriyetini devletini yönetenler, hükümet edenler, herkesten önce bu oyunları bozacak kararlılığı ve iradeyi ortaya koymalı, kuvvetler ayrılığı prensibinin tam olarak işlemesi için gerekli adımları atmalıdırlar. Bu ülkeyi, cumhuriyetin temel esaslarından olan milli iradeyi tesis edecek demokratik, sivil bir anayasaya mutlaka kavuşturmalıdırlar. 
 
Çelikleşmiş bir irade ile, adeta küllerinden yeniden doğarcasına 93 yıl önce kurulan Cumhuriyetimiz, milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adıdır. 
 
Cumhuriyetimiz mana ve gücünü, milletimizin ortak iradesiyle ve büyük bir iman gücüyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseridir.
Türkiye Cumhuriyeti bugünlere kolay gelmemiştir.  Atalarımızın bizlere emanet ettikleri bu mukaddes topraklar uğruna, yüz binlerce şehit ve gazi verdiğimizi unutmamalıyız. 
 
Cumhuriyet’imizin en önemli özelliği, herkes tarafından benimsenmiş, kavranmış ve herkes tarafından kucaklanmış olmasıdır. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin ebediyete kadar varlığının en önemli güvencesidir. 
Türk Milleti, bugün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak Cumhuriyet ile varabileceğinin bilincindedir. Bu anlamlı günde, hep beraber el ele kenetlenelim. 
 
Bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize, Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı değerlere sahip çıkalım. İstediğimiz; barıştır, birlik ve beraberliktir, bölünmez bütünlüğümüzün muhafazasıdır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet’imizin 93. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, O’nun kahraman silah arkadaşlarına, milleti ve vatanı için canlarını seve-seve feda eden şehitlerimize, gazilerimize sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyor, rahmetle anıyorum” dedi.
engelsiz_yasam_partisi11

 Engelsiz Yaşam Partisi Genel Başkanı Hayri İdin’in Cumhuriyet Bayramı Mesajı.

Engelsiz Yaşam Partisi Genel Başkanı Hayri İdin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Uniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır” dedi.

Allah bu milleti yeniden bir Kurtuluş Savaşı yapmak ve yeniden bir Cumhuriyet kurmak zorunda bırakmasın.

Türk milleti geçmişine inançlı, milli değerlerine bağlı asil bir millettir.

Cumhuriyet Bayramı’nın bu topraklar üzerinde yaşayan ve bu devlete inanan tüm halkımıza kutlu olmasını dilerim.

Türkiye bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır. Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet yoksulluğu bitirme, bu ülkenin bütün vatandaşlarına insanlık onuruna yaraşır bir hayat sunma mücadelesidir. Cumhuriyet mağdurların beklediği hak, mazlumların beklediği adalet,  kim olursa olsun haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanların umududur. Cumhuriyete sahip çıkmak, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların sesi, adaletin simgesi olmak demektir. Bu duygu ve düşüncelerle, bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden başta Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve gazilerimizi şükranla anıyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için en yüksek fedakârlığı yapan şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaşasın Cumhuriyet!

baro

BAŞKAN KAZAN’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer KAZAN Cumhuriyet Bayramının 93.yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı paylaştı.

Başkan Kazan mesajında, büyük acılar yaşamış bir milletin özgürlük, barış, hukuk ve adalet hayaliyle kurduğu Cumhuriyetin 93.yılını kutlayarak başta büyük deha M. Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının kahramanlarını andı.

Başkan Kazan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle paylaşmış olduğu kutlama mesajının tamamı şu şekilde:

UMUDUN HİKAYESİ

Özgürce yaşama iradesi ve varolma mücadelesi ile kurulan Cumhuriyetimizin 93.yılındayız.

Büyük acılar çekmiş bir milletin büyük umutlarla kurduğu Cumhuriyet, insanın insana kulluğuna karşı, emperyalizme karşı, esarete karşı İzmir’deki “ilk kurşunun” hikâyesidir! En zifiri karanlıkların dahi yok edemediği umudun hikâyesidir ve Cumhuriyet bundan böyle de aklın aydınlattığı, ilim ve fenin rehber olduğu bir gelecekte, Hukuk diyenlerin, adalet isteyenlerin, özgür düşünceye ve demokrasiye sahip çıkanların, baskıya, zulme ve esarete başkaldıranların hikâyesi olmaya devam edecektir.

AKLIN İLMİN AZMİN ZAFERİ

Bir halkı, aklın, ilmin, gerçekçiliğin, azmin ve mücadelenin zaferi olarak kurduğu Cumhuriyet ile onurlandıran, birliği ve dirliği sağlayan, savaşlardan yorgun düşmüş bir millete barışı öğütleyen başta büyük deha Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm Kahramanları önünde saygıyla eğiliyor ve tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

 

 

 

 

ELMAS

Rektör Prof. Dr. Muzaffer ELMAS  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Elmas mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tarihte eşine ender rastlanan bir azim ve iradenin timsali olan İstiklal Harbimiz, milletimizin bağımsızlığa düşkünlüğünün ve vatan topraklarının bölünemeyeceğinin tarihi ispatıdır.

29 Ekim 1923, büyük kurtuluş destanının zafer ile son bulduğu ve Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığı bir bayram günüdür. Türkiye Cumhuriyetinin ilanı, yalnızca bir milletin varoluş mücadelesinin başarısı değildir. Cumhuriyetin ilan edilmesi, aynı zamanda toplumu ulus olma niteliğine ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesi ile çok önemli bir devlet felsefesini ortaya koymuştur. Cumhuriyetle birlikte, milletimizin her bir ferdi, devletin onurlu, özgürce düşünen, eşit hak ve hürriyetlere sahip vatandaşları haline gelmiştir.

Unutmamalıyız ki yokluk ve imkânsızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmayan aziz milletimiz, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü Kurtuluş Savaşını zaferle neticelendirmiştir.

Birlik ve beraberlik içerisinde, Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş olan milletimiz, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yaparak bize emanet eden şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

kosemusul_kosemusul1

ASİL TARİHİMİZİN GÜCÜYLE BİRLİĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir kutlama mesajı yayınladı.

Kösemusul açıklamasında şunları dile getirdi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yıldönümünü kutluyor olmanın gurur ve onurunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan önce her şeyiyle bir kurtuluş savaşına girmek zorunda kalan Milletimiz, kaybetmek üzere olduğu milli varlığını tüm dünyada emsal gösterilecek bir şekilde gösterdiği mücadeleyle yeniden kazanmıştır. Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için girdiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Şunu çok iyi idrak etmeliyiz ki,  bu günlere kolay gelinmedi. Türkiye Cumhuriyeti içinde barındırdığı farklı değerleri, ileri demokrasisi, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla artık bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır. Bizler, bağımsızlığını ve ekonomisini tırnaklarıyla kazanarak bugünlere ulaşan ve dünya perspektifinde dikkatleri üzerine çeken bir ülkeyiz. Asil tarihimiz ve Cumhuriyet çatısı altında birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak daha nice mutlu yıl dönümler yaşayacağımıza inancım sonsuzdur.

Cumhuriyeti koruyarak yüceltmenin, çağdaş ve ilerici bir toplum oluşturmanın sorumluluğu hepimizin görevidir. Hedefleri peşinde hızla ilerleyen bir ülkenin mensubu olduğumuzun farkındalığı ile barış ve kardeşliğimize sahip çıkarak, ortak paydamız olan, devlet ve cumhuriyet değerlerimizi her şeyin üzerinde tutmak da yegâne görevimiz olmalıdır.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen bütün istiklal kahramanlarımızı şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 93. yılını idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, tüm milletimiz ve Sakaryalı hemşehrilerimin bayramını yürekten kutluyorum.”

mustafagoktas11

ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER) GENEL MERKEZİ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 29 ilde Ağaç dikimi yapacak.

 

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,” 29 Ekim 1923 ten bu güne acı tatlı günleri geri de bıraktık. Cumhuriyet bir fazilettir. Büyük önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu cennet vatanın değerini her geçen gün daha fazla anlıyoruz. Ülkemiz doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi ile bir bütündür ve üzerinde yaşayan herkes kardeştir. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, devletimizin birliği ve parçalanmazlığı tek devlet oluşu, bayrağımızın ay yıldızlı hilalli bayrak oluşu ve ilelebet yaşaması için, Tüm şehitlerimizin anısına ve günün anlam ve önemine binaen bir çevreci kuruluş olarak belirlemiş olduğumuz 29 ilimizde biner (500 meşe palamudu, 500 çam fidesi) ağaç fidesi olmak üzere 29 bin ağacı toprakla buluşturacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Bayramımız kutlu olsun, aziz milletimiz barış huzur ve mutluluklara kaim olsun, Allah devletimize, milletimize zeval vermesin, şehitlerimizin ve atalarımızın ruhları şad olsun” dedi.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet GENÇ (1)

MÜSİAD Sakarya Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutladı

İstiklal Savaşından çok şey öğrendik.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajda, ‘’93 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıyla birlikte yurdun düşman askerlerinden kurtuluşunu gerçekleştiren Aziz Milletimiz, bugün bulunduğu noktaya her türlü zorlukla mücadele ederek gelmiştir. Mehmet Akif Merhumun ifadesiyle, ‘’Hakkıdır, Hakka Tapan Milletimin istiklal dizesini’’ fikrini de an be an yaşamıştır. Günümüzde yaşanan acı olaylar göstermektedir ki, İstiklal Savaşı, çapı ve yöntemleri değişse de, devam etmektedir ‘’ dedi.

Genç, şöyle devam etti.

‘’Bağımsızlık fikrinin taçlandığı Cumhuriyetimizin 93. yılında, adil ve gelişmiş bir ülke olma ve dünya mazlumlarının sözcüsü olma yolundaki çabamıza engel olmak için ihdas edilen kirli oyunlar ve terör göstermektedir ki, İstiklal Savaşı; çapı ve yöntemleri değişse de devam etmektedir. Bu zihniyete karşı daha etkin bir mücadele sürdürülmesi gerekirken, yaşanan iç huzursuzluk ortamı derinleştirilerek, karamsarlığı kalıcı hale getirmek isteyenleri görüyoruz. Küllerinden yeniden doğan bir devleti kurma iradesi gösteren ecdadın torunları olarak, içinde bulunduğumuz bu zor günlerin de geride kalacağına inanarak, aynı gemide seyahat ettiğimizi asla unutmamalıdır. Cumhuriyetin 100. Yılında daha güçlü, iç huzurunu temin eden, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olacağına olan inancımızla, MÜSİAD Ailesi adına tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını tebrik eder, Aziz Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. ‘’

hakis2

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILINI KUTLUYORUZ

HAK-İŞ Sakarya İl Başkanı HİZMET-İŞ Şube Başkanı Mehmet Mesut GÖKDEMİR
“29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanı ile bizi bir millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü, dayanışmamızı sağlayan Cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Aradan geçen 93 yıllık sürede demokratikleşme, çağdaşlaşma hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeleri kaydetme noktasında önemli mesafeler kat edilmiştir. Ancak Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, daha uzun bir yol alması gerektiğini görüyoruz” dedi.

HAK-İŞ Sakarya İl başkanı HİZMET-İŞ Şube Başkanı Mehmet Mesut GÖKDEMİR  Cumhuriyetin ilanının 93. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanı ile bizi bir millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü, dayanışmamızı sağlayan Cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Aradan geçen 93 yıllık sürede demokratikleşme, çağdaşlaşma hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeleri kaydetme noktasında önemli mesafeler kat edilmiştir. Ancak Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, daha uzun bir yol alması gerektiğini görüyoruz. Cumhuriyetin, siyasal gerilimler ve kısır döngülerden uzak, daha demokratik, daha özgürlükçü bir yapıya kavuşmasının önemine inanıyoruz.

Bizi bir millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü, dayanışmamızı sağlayan Cumhuriyetin temelinde, tüm vatandaşların eşitliği ve özgürlüğü fikri yatmaktadır. Irk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin, her Türk vatandaşının ortak varlığı olan Cumhuriyet, geçmişten geleceğe gönüllü bir beraberliktir. Cumhuriyetin teminatı da halkımızın cumhuriyet ideallerini sahiplenme ve koruma iradesidir. Bu irade son olarak 15 Temmuz’da bir kez daha tecelli etmiş, hiçbir ayrım gözetmeden bir millet geleceğine bir kez daha sahip çıkmıştır.

Bizler, çalışanlar olarak, demokratik, gelişmiş ve kalkınmış, terörde kayıpların yaşanmadığı, darbe girişimi değil, düşüncesinin bile olmadığı, Cumhuriyetin 93 yıllık tarihine uygun güçlü bir demokrasi talep ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 93. Yıldönümünü kutluyoruz.”

enimetosun

Tosun “Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun”

Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Emine Kavakçı Tosun, Cumhuriyetin ilanının 93. Yılı nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Kavakçı mesajında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği, çok zor ve çetin şartlarda Milletimizin azim ve kararlılığı ile verilen Hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinin ardından 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 93. yıl dönümünü her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir gurur ve coşku içinde kutluyoruz” dedi.

Emine Kavakçı Tosun mesajında şunlara değindi:

“Başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal’in önderliğinde milletin her ferdinin fedakârlıkları sonucu kazanılan büyük bir zaferdir. Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 93 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye, her geçen gün gücüne güç katarak yoluna kararlılıkla devam etmektedir.

Cumhuriyete ve demokrasiye karşı yapılan tüm saldırılara göğüs geren aziz milletimiz 15 Temmuz darbe girişiminde de bu kararlılığı bir kez daha sergilemiştir. Dünyaya demokrasi dersi veren aziz milletimiz bağımsızlığı, ülkesi, bayrağı için yediden yetmişe herkesin göz kırpmadan canını feda edeceğini tüm cihana göstermiştir.

Ülkemiz, bugün sahip olduğumuz genç nüfusumuz ve güçlü alt yapımızla dünyanın 16, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi haline gelmiştir.
Cumhuriyetin 100. yılında, dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde olmayı hedefleyen ülkemizin bu hedefe ulaşılacağına olan inancımız tamdır…

Bu inançla, bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!”

zehra hatipoğlu

Zehra Hatipoğlu’ndan 29 Ekim mesajı

AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, Cumhuriyet’in ilanının 93.Yıl Dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu “Kadını, erkeği, genci, yaşlısı demeden tüm halkın kahramanlıkları, fedakârlıkları sonucu 29 Ekim, 1923’te kurulan Cumhuriyetin, büyük bir destan ve onur kaynağıdır” diyerek şunları söyledi. “Birlik ve beraberliğin daim olduğu sürece Türkiye Cumhuriyetini milletini bölmek isteyenlerin her zaman oyunları boşa çıkaracaktır.

Kurtuluş savaşında verdiğimiz milli mücadele örneğini Cumhuriyetimizin 93 yılında da hala vatandaşlarımızda var olduğu 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında yaşayarak gördük. Ülkemiz istikrarlı gidişatına dur demek için yapılan tüm kirli oyunlar, milletimizin iradesi sayesinde bozulmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, canı pahasına vatanını müdafaa ederek şehitlik mertebesine ulaşan şehitlerimizi, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyor, bütün vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

eğitimbisendw2

EĞİTİM-BİR-SEN SAKARYA ŞUBE BAŞKANI MURAT MENGEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI

93 yıl önce, acıların, yokluk ve sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, milletimiz, var olma mücadelesi vermiş; varlığına yönelen tehditlere karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nı zaferle taçlandırarak, tarihe unutulmaz bir destanla geçmiştir.

Güçlü bir ruh ve iman yüceliğinde bütünleşen milletimiz, istiklal aşkı ve özgürlük ruhuyla hep birlikte, yani gerçek manada ‘millet’ olarak, yeryüzünün birleşmiş bütün zalimlerine karşı yeryüzünün bütün mazlumları adına sürdürdüğü mücadeleyi zaferle sonuçlandırmıştır.

Hâl böyleyken, milli mücadele ruhu temelinde yükselmesi, gerçekliğini millet iradesinde bulması gereken Cumhuriyet, uzun yıllar boyunca dayattığı resmi ideolojisiyle kendi insanına yabancılaşmanın sıkıntılarını yaşa(t)mış; devlet mekanizması belli zümre ve sınıfların çıkarına hizmet eden bir aygıta dönüşmüştür. Ekonomik, demokratik, kültürel haklar ve nimetler, ülkenin ve milletin bütününe yayılamamıştır. Devlet ve milletin kucaklaşarak bütünleşemediği Türkiye’de, değerler çatışması hayatın her anını, alanını negatif etkilemiş, gerçek manada ne millet cumhuriyetini ne cumhuriyet milleti kazanabilmiştir.

Varoluşumuz millet gerçekliğini esas almak zorundadır. Bütün çabalar milletimizi mutlu, başarılı kılmak içinse, yapılması gereken, bizi millet olarak var ve güçlü kılan değerlere dönmek, o değerleri canlı, yaşanır kılmaktır. Milleti tarihsel, kültürel bağlar, derinlikler var kılar. En temel varoluş referanslarımız olan insan ve medeniyet değerlerimiz, köklü iddialarımızın, yaşama gerekçemizin kaynağıdır. Onları devlet-millet kaynaşması içinde yaşanır kılarak güncellemek, güncelleyerek yaşanır kılmak, Türkiye’ye güç katacaktır. Esasen son dönemde bütün göstergeleri altüst edecek tarzda gelişen Türkiye, güç ve ilhamını devlet-millet kaynaşmasından almaktadır. Bir anlamda devlet milletine, millet devletine kavuşmuştur.

Bugün de, Cumhuriyetin kuruluşuna giderken yaşanan sıkıntıların benzerlerini, içeriden terör, dışarıdan kanlı, kirli emperyalist tezgâhlar olmak üzere, varlığımızı ve bütünlüğümüzü hedef alan saldırılarla karşı karşıyayız. Uluslararası siyasetin gizli odalarında planlanan oyunun farkında olarak, millet olma şuurunu daha kararlı, daha kucaklayıcı, kuşatıcı ve her vatandaşımızı içine alan yüksek duygu ve inançla sürdürmeliyiz. Bu ideale, ancak inançları, tasaları, kıvançları, kederleri bir olan insanlar ulaşabilir. Millet, böyle bir birlikteliktir. Cumhuriyetin kurucu ruhu buydu. 15 Temmuz’da kanlı bir darbeyle ülkemizi işgal etmek isteyen ihanet odaklarına karşı yeni bir istiklal direnişi, milli mücadele yıllarındaki ruhun canlandırılmasıyla kazanılmıştır. Bu ruh özenle korunup yaşatılmalıdır. Çünkü şu anda içinden geçtiğimiz süreci, karşı karşıya bulunduğumuz tehlikeleri, yaşadığımız sorunları ancak böylesi bir ruhu, birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu muhkemleştirerek aşabiliriz.

Kökü insanımızın kültür, inanç ve irfan dünyasına dayanan Eğitim-Bir-Sen olarak, Cumhuriyeti, temel insan hak ve özgürlüklerine dayalı, demokratik bir anayasa ile güçlü kılmanın gereğine inanıyoruz.

Milletimizin, Yeni Türkiye’nin barış ve kardeşlikle aydınlanmış ufkuna doğru hep birlikte durmak, yorulmak bilmeden el ele, gönül gönüle yürüyüşünü kutluyor; paralel, yatay, dikey bütün hainlerin temizlendiği, adaletin tam anlamıyla tesis edildiği, özgürlüklerin ve huzurun hâkim olduğu, birlik ve beraberliğin güçlendiği, kardeşlik ikliminin hâkim olduğu nice yıllar diliyoruz.  

binaliyıldırım

Başkan Ak’tan 29 Ekim Mesajı

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında Cumhuriyetimizin 93.Yılını kutladı.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı mesajında şunları söyledi “29 Ekim 1923 Ülkemde, Cumhuriyetin ilan edildiği tarih olması nedeniyle bizim için ayrı bir önem sahiptir. Ülkemiz bulunduğu güçlü konuma gelene kadar çeşitli zorlu süreçlerden geçmiştir. Her dönem zorluklara göğüs germiş bir millet olarak tüm zorlukların üstesinden geldik.

Türkiye Cumhuriyeti, değerli milletimizin bizlere verdiği güç ile birlikte ilerlemeye, gelişmeye devam ediyor. Ekonomi, Demokrasi ve Sanayileşme alanlarında yapılan yenilikler ile ülkemiz gelişmekte ve gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Milli Projelerimiz ile birlikte dışa bağımlılığımız azalmakta, üretim ekonomisine sahip olduğumuz içinde Milli gelirimiz her geçen gün artmaktadır.

Cumhuriyetimizin 100.Yılı olan 2023’e doğru ilerlerken hayata geçirilen dev projelerle ülkemizin refah seviyesi artarak devam ediyor, dışa bağımlılığımız her geçen gün azalıyor. Savunma sanayinde ve teknoloji anlamda kendi mühendislerini yetişen milli yazılımlar üreten bir Türkiye var.

Bugün Dünya’nın en iyi 20 ekonomisini içinde yer alabiliyorsak, var olan küresel krizlerin içinden yara almadan çıkabiliyorsak, kendi tankımızı, kendi gemimizi, kendi uçağımızı üretebiliyorsak, çağın gerektirdiği teknolojiye ulaşan sayılı ülkeler arasında isek Bu başarının arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin hür iradesine sahip halkımızın imzası bulunmaktadır.

Türkiye’mizin kuruluş yıllarından itibaren yaşadığı zorluklarla geldiği bu güçlü halini unutmadan,  barış ve kardeşliğin ilelebet sürmesini diliyor, aziz şehit ve gazilerimizi minnetle anarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyor, sevgilerimi sunuyorum.”

fatmavarol

Cumhuriyet Milletimizin Yeniden Dirilişinin Sembolüdür

Ak Parti Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Varol mesajında;

‘’Esareti tarihin hiçbir döneminde kabullenmemiş, inandığı dava etrafında özgür iradesi ile Cumhuriyeti bizlere armağan etmiş olan ceddimizin aziz hatırasına olan inancımız ve derin bağlılığımızla, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 93.yılına erişmenin büyük heyecan ve gururunu yaşıyoruz.

Her anı kahramanlık destanlarıyla dolu eşsiz bir mücadele örneği olan Kurtuluş Savaşı yüce milletimizin var olma mücadelesinin, Cumhuriyet ise yeniden dirilişinin sembolüdür.

Türkiye Cumhuriyeti, özellikle son 15 yılda, başta insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, sanayi ve ulaştırma alanlarında önemli mesafeler kat ederek 2023-2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Cumhuriyetimizin değerlerine 15 Temmuz’da demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma başarısı gösteren ülkemiz, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızı olarak, önemli başarılara imza atmaya ve bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda verdiği kararlı mücadeleyi var oldukça sürdürecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle ve bu vesileyle; Cumhuriyetimizin 93.yılını tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve kahraman silah arkadaşları ile canlarını vatan uğrunda feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’ dedi.

Comments are closed.