Gamze Akkuş İlgezdi Kültür- Sanatta Büyük Erozyon Yaşanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın kültür ve sanatı dışlayan tutumu nedeniyle opera, bale ve orkestra seyirci sayılarının yüzde 27 düştüğünü kaydederek, “Sanatı bina yapmak sanan iktidar kültür sanatta büyük bir erozyon yaşanmasına neden oluyor. Opera, bale ve koraların seyirci sayıları, temsil sayıları, kadroları sürekli azalıyor” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, opera, bale, orkestra, koro ve toplulukları ile ilgili istatistiklerden derlediği Kültür Sanat Raporunu açıkladı. 
CHP’li İlgezdi, Türkiye’de geçtiğimiz 7 sene içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı opera, bale, orkestra, koro ve toplulukların seyirci sayısı yüzde 27 oranında azaldığını ortaya koyarak, “2013-2014 sezonunda seyirci sayısı 816.573 iken, 2018-2019 sezonunda bu sayı 597.532’ye geriledi. Nüfus 6,5 milyon arttı ama seyirci sayısı bırakın nüfus oranında artmasını, yüzde 27 azaldı. Opera ve Bale alanında geçtiğimiz yıl hizmete giren yeni koltukların yüzde 86’sı boş kaldı” dedi. 
Çarpıcı verileri açıklayan İlgezdi, “Daralma sadece seyirci sayısıyla sınırlı kalmadı. Bakanlık bünyesinde görev yapan sanatçı sayılarında ciddi bir azalma var. Geride bıraktığımız 6 sene içerisinde sanatçı kadrolarının yüzde 11’i boşaldı. Boşalan kadroların çoğunluğu ise kadın sanatçılara aitti” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi


KOLTUKLARIN YÜZDE 86’SI BOŞ KALDI 
İlgezdi bina yaparak sanat yaptığını sanan bakanlığa istatistiklerin yanıt verdiğinin altını çizerek, “2018-2019 sezonda seyirci sayısı 322 bine yükselirken, bir önceki sezona göre artış yüzde 10 olarak kayıtlara geçti. Ancak koltuk sayısında bir önceki sezona göre 2018-2019 sanat yılında yüzde 96 artış meydana geldiği düşünüldüğünde, yeni hizmete giren koltukların yüzde 86’sının boş kaldığı ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.  
HER ALANDA GERİLEME  
Bütünlüklü bir kültür sanat politikası yerine Devlet Opera ve Balesini yap-boz tahtasına çeviren zihniyetin sonuçlarını ortaya koyan Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi “2018-2019 sezonunda 2013-2014 sezonuna kıyasla gösteri sayısında yüzde 26, oynanan eser sayısında yüzde 5 ve salon sayısında yüzde 13 azalma meydana geldi” dedi. 
KADROLAR BOŞALIYOR, KADINLAR DIŞLANIYOR
Kadını toplumun her alanından yok etmeye çalışan iktidarın, sanat kurumlarında da aynı politikayı güttüğü ifade eden Gamze Akkuş İlgezdi, “Devlet Opera ve Balesinde görev yapan sanatçı sayısı her yıl azalıyor. 2014-2015 sezonunda 2.737 olan sanatçı sayısı, 2018-2019 sezonunda 321 kişi azalarak 2.416’ya geriledi. 2018-2019 itibariyle kurumda görev yapan sanatçı sayısı 2014-2015 sezonuna göre yüzde 12 oranında azalmış oldu. Dikkat çeken ayrıntı ise kurumdan ayrılan 321 kişiden 273’ünün kadın sanatçılardan oluşması. Buna göre 2014 yılından günümüze kurumda boşalan kadroların yüzde 85’inde daha önce kadın sanatçılar görev yapıyordu” diye konuştu. 
Kültür Sanat istatistiklerinin durumu özetlediğini vurgulayan İlgezdi, “Türkiye’de kültür ve sanat alanında bütün doğruları ve kazanımları ortadan kaldıracak negatif bir dönüşüm yaşanıyor. Köklü sanat ve kültür kurumları birer ikişer kapatılıyor. Yasak, sansür ve baskı her alanda kendini hissettiriyor. Sanat faaliyetlerini kendi ideolojik kodlarına uygun biçimde dönüştürmeye çalışan iktidar, başarılı olmadığı noktada devlet aygıtını bir güç olarak devreye sokuyor” dedi. 

Resim
21 Mayıs 1864… Bir halkın vatanından koparıldığı; anaların, çocukların aç, susuz Karadeniz’in azgın sularına sürüldüğü tarih… Binlerce Çerkes’in soykırıma uğradığı, sürgün edildiği bu günü asla unutmayacağız.
Resim
Kadir Gecesi’nin tüm dünyaya sağlık, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum. #Kadirgecesi
Resim
Ulu önderimizin bizlere miras bıraktığı ülkemizi, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarıp, bizden sonraki nesillere teslim etmek en büyük görevimiz. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden bu şanlı görevin istikametinde tüm gücümüzle ilerlemekten asla vazgeçmeyeceğiz. #19Mayıs
Resim
İleri görüşlülüğü ve bilime olan sayısız katkısıyla çağdaş bir Türk kadınıydı Türkan Saylan… Işığıyla aydınlattığı on binlerce kardeleni görünür kılan Türkan Saylan iyi ki bu topraklar senin gibi güçlü, mücadeleci ve asla pes etmeyen bir kadın gördü.
Resim
Anadolu insanının sevdası da döküldü onun sazından kederi de… Haksızlığa hiçbir zaman boğun eğmedi, türküleriyle halkının sesi oldu. Değerli ozanımız Âşık Mahzuni Şerif’e bin selam olsun! #AşıkMahzuniŞerif

Comments are closed.