IÜ Öğrenci Kulüpleri Hizmet Yarışında

Toplumda dil duyarlılığı oluşturmak” ve “üniversite gençliğine kalite kazandırmak” amacıyla yola çıkan İÜ Türkçe Yaşam Kulübü, konuya duyarlı herkesi Öğrenci Kültür Merkezi’ndeki (ÖKM) kulübe bekliyor.

İki senedir kulübün başkanlığını yürüten İngilizce Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hakkı İncecik, Dil Kulübü’nün faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi. “Şu an itibariyle kulübümüzdeki resmi üye sayımız 317. Üyelerimize İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Japonca dillerinde kurslar düzenlemekteyiz. İngilizce kursu için başvuran üyelerimize seviye tespit sınavı uyguluyoruz. Diğer dillerde kurs almak isteyen öğrenci arkadaşlara da mülâkat uygulanıyor. Bunun amacı da, başvurular arasında bu işe gerçekten gönül vermiş, şevkli insanları seçmek. Dersleri İngilizce Öğretmenliği Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencileri veriyor. Bu arkadaşlar hiçbir maddi ve manevi beklenti olmaksızın bu işi gönüllü olarak yapıyorlar. Onlar hem kendilerini öğretmenliğe hazırlıyor, hem de gençlere bu şekilde hizmet ediyor. Kulüpte toplam 17 kişi ders anlatıyor.”
<br>
İngilizce Öğretmenliği Bölümü’ndeki hocalardan maddi ve manevi her türlü desteği gördüklerini dile getiren İncecik, bölümde kullanılmayan kitap ve CD’lerin kullanıldığını söyledi. Dil Kulübü’nün dil kursu dışında da dile yönelik aktiviteleri olduğunu söyleyen İncecik, “Öğrenci Kültür Merkezi’nde film gösterimleri ve konunun uzmanlarının katıldığı sempozyumlar düzenliyoruz” dedi. Dil Kulübü’ne üyelikler her öğretim yılının başında yapılıyor. Üye olmak için İstanbul Üniversiteli olmak yeterli.
Türkçeye gönül veren İÜ öğrencileri tarafından 2005 yılında kurulan Türkçe Yaşam Kulübü, Türkçedeki yozlaşma ve dil kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyor. Kulübün başkanlığını yürüten İletişim Fakültesi öğrencisi Yahya Kemal Beyatlı, “Türkçe, ağzımda, annemin sütü gibidir” diyor ve kulüplerinin üye sayısının giderek artmasından çok mutlu olduklarını belirtiyor.
<br>
Fikir, edebiyat, kültür-sanat, ekonomi ve siyaset söyleşileriyle birlikte hızlı okuma, diksiyon kursları, dergi çalışmaları, dil-tarih çalışmaları ve konferanslar düzenleyen kulüp, önemli faaliyetlere hazırlanıyor. Bir şiir gecesi ve “Türkçesi varken” isimli bir afiş çalışması gerçekleştireceklerini belirten Beyatlı, Alev Alatlı’nın “Karamanoğlu Mehmet Bey’i Arıyorum” isimli şiirini de el ilanı şeklinde bastırarak, tüm üniversiteye dağıtacaklarını söyledi. Kulüp ayrıca, çeşitli kitapevlerinden üyelerine özel indirim fırsatları sunuyor. Kursları başarıyla bitiren kursiyerlere de “Milli Eğitim Sertifikası” veriliyor.

Show Comments