Madde bağımlılarının çaresi EGEBAM’da…

İZMİR (Ege Ajans)-Ege Üniversitesi’ne bağlı Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi’nde (EGEBAM) görevli Uzman Doktor Zeki Yüncü, madde bağımlılığına karşı yürüttükleri çalışmaların büyük başarı sağladığını ve tedavi yöntemlerinin sürekli geliştirildiğini söyledi.Merkeze başvuranların yüzde 50’si sağlıklı bir yaşama geri döndü.

EGEBAM’ın açıldığı tarihten beri dünya standartlarının üzerinde bir başarı yakaladığını belirten Uzm. Dr. Yüncü , “Merkezimiz açıldığından beri 500 e yakın başvuru aldık. Bu başvurular hala devam etmekte. 18 yataklı merkezimizde yaptığımız çalışmalarla da madde bağımlılarının tedavisinde uzun vadede başarılar sağlamaktayız” diye konuştu.

Bağımlının merkeze ilk başvurusunu genellikle maddeye başladıktan sonra 26-28 ay içindeyaptığını kaydeden Uzm. Dr. Yüncü, “Bağımlının başvurusu çoğunlukla ailelerin durumu fark etmesiyle gerçekleşiyor. EGEBAM’a gelenlerin çoğunu yaş aralığını 13-18 arasında değişen gençler oluşturmaktadır. Gelenlerin yüzde 65’ i ailelerinin yardımıyla diğer kısım ise arkadaş yardımıyla merkezimize başvuruyor .Tedaviye gelenlerin yüzde 86 ‘sını erkekler ve yüzde 14’ünü de bayanlar oluşturmakta. Gelenlerin yüzde 72 si ilk tedavilerini burada görüyor.Bu durumun başarının yüksek olmasında payı çok büyük”şeklinde konuştu.

EGEBAM bir çok yerdende destek alan bir kurum olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Yüncü, “EGEBAM’ın hedeflerini tam olarak gerçekleşmesi için kurumların yardımıma ihtiyaç duymaktadır. Eğer bu konuda rahat bir ortam sağlanırsa EGEBAM daha çok hayat kurtaracaktır. Faliyetlerimizin duyurulmasında basına da büyük rol düşmektedir” dedi.

Çocuk ve gençlerin madde bağımlısı olmasının önlenmesi konusunda SKY TV’nin yürüttüğü kampanyanın da çok başarılı olduğu ifade edildi.
<br>Hayal Denizkuşu

Show Comments