Gültekin Uysal Dava bayrağını yaşatan gönül dostu Çerkes kardeşlerime selam olsun!

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal

İnsanlığın yüzünü kızartacak zulüm ve soykırımları icad edenlerin tarihe acıları kazıdığı bir gün… #21MayısCerkesSoykırımı… Hayatlarını kaybedenlerin ruhları şadolsun! Dava bayrağını gittiği heryerde yaşatan gönül dostu Çerkes kardeşlerime selam olsun!

Resim
Resim

Millet ile devleti birbirine yakınlaştıran Anavatan Partisi, 20 Mayıs 1983’te, bundan tam 37 sene önce 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal tarafından kurulmuştu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal İfade hürriyeti,inanç hürriyeti ve teşebbüs hürriyeti” üzerinde partiyi inşa eden kurucu genel başkan 8.Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal’ı,aramızdan ayrılmış olan kurucu kadrolarını ve çalışma arkadaşlarını rahmetle yad ediyor, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.

Partimiz çatısı altında 2009 yılında birleşmemizin sonrasında Anavatan Partisi ruhunu yaşatmaktayız. Ülkemizin refahı ve gelişimi için çok önemli hamlelerin icracısı,fikriyatı ve kadroları ile tam bir bütünleşme sağladığımız Anavatan Partisi’nin kuruluş yıldönümünü kutlarım.

Bu manada Anavatan Partisi, kesintiye uğrayan Adalet Partisi ve Süleyman Demirel’in icraat çizgisini sürdürmüş demokrat geleneğin bir temsilcisi ve uygulayıcısı olarak milletin gönlünde taht kurmuştu.

O meşhur hareket, elleri birleştirerek başın üzerinde tutarak yaptığı hareket ile de hafızalara kazındığı üzere, Turgut Özal, 12 Eylül döneminde ayrışmış Türk milletini yeniden birleştirmeye yönelik bir siyaseti benimsemişti.

Resim
Dünya’yı, tarihi değiştiren, çağlar açıp kapatan her mühim olay bir “adım”la başladı. Kâh kavimlerin yurtları dışına attıkları bir adım, kâh “Dünya Başkenti”ne atılmış bir adım, kâh Ay yüzeyinde ilk adım… Adımlar değiştiriyor tarihleri ve elbette kaderlerimizi.
Resim

Bandırma Vapuru İstanbul’dan hareketinden önce ‘Vize Kontrolü’ vesilesiyle arandı. Kızkulesi açıklarında işgal güçleri tarafından arama yapılan vapur, akşam saatlerine doğru Samsun’a doğru yola çıktı.

Bir varolma/yokolma mücadelesi 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru’nun İstanbul’dan hareketi ile başladı. Ve bundan 101 yıl önce bugün Samsun’da Anadolu toprağı ile buluştu.

Resim
76 yıl evvel bugün; habis,farklılıkları tehlike addeden,tek tipçi Stalin rejimi,insanlığın gözü önünde kıyıma varan bir sürgün ve 423.100 Kırımlı soydaşımız… Kaybettiğimiz soydaşlarımızı rahmetle anıyor, tanıklarını saygı ile selamlıyor,faillerini bir kez daha lanetliyoruz.
Resim
Azim, inanç ve cesaret taşıyan bir vapurla İstanbul’dan “istiklâl”e kut’lu bir yolculuk. Samsun’da İstiklal ateşini yakan heyetin İstanbul’dan hareketinin 101. yılında, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm heyeti saygı ve rahmetle anıyoruz.
Resim
Bugün,Türk Demokrasi Tarihinin makus kaderini değiştiren,iki asır denenen lakin birçok sebeple vakıf olunamayan “demokrasiye geçiş” teşebbüslerinin başarılı olduğu, “bir devre son verilen ve başka bir devrin açıldığı” o müstesna günün 70. Yılı; bizim için “demokrasi bayramı”

Comments are closed.