TYB - Türkiye Yazarlar Birliği

Buradasınız Ana Sayfa  > Birlikler >  TYB - Türkiye Yazarlar Birliği

Türkiye’de en fazla üyeye sahip ve etkili bir yazar kuruluşu olan TYB, siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanması ile, üyelerinin dışında ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı ve sanatçıların kendilerini ifade edebildikleri bir mesleki kurumdur.

Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 7 Ağustos 1978’de farklı kesimlerden 14 yazar tarafından “Yazarlar Birliği” adıyla kuruldu.

1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye” adını kullanma hakkını elde etti. 1991’de “Kamu Yararına Çalışan Kuruluş” statüsünü kazandı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin üyeleri, çok geniş bir fikri yelpazenin içinden geliyor.TYB serbest yazarları, basın mensuplarını, ilim ve fikir adamlarını, radyo programcıları ile televizyon ve senaryo yazarlarını bünyesinde topluyor.Türkiye Yazarlar Birliği’nin halen; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, ve Sakarya’da şubeleri ve belli başlı illerimizde 6 temsilciliği bulunmaktadır.


İletişim Bilgileri

Adres:
Sümer 1. Sok. 11/5 Kızılay/Ankara
GPS:
39.919352, 32.852289
Telefon:
+90 312 232 05 71 - 72
Website:
http://www.tyb.org.tr

Yoruma kapalı.