Sevda ÖCAL”Belediye Başkanı Ortak akılla plan, proje, iş üretmelidir. “

Spread the love

Sevda ÖCAL”Belediye Başkanı Ortak akılla plan, proje, iş üretmelidir. “

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN Sakarya Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Sevda ÖCAL’la Yerel Seçim öncesi İdeal Belediye Başkanı Nasıl Olmalı? diye sordu.

Sevda ÖCAL “Belediye başkanı bir kentin şehri eminidir.Eskilerde başkan seçildiğinde kentin anahtarı şehri emin olarak belediye başkanlarına teslim edilirmiş.

Günümüzde artık belediye başkanına şehrin patronu deniliyor.Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir.Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebiliriz.Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir.Eğer bu niteliklere başkan uyuyorsa bir lider olabilecek ve faaliyetlerine hızla devam edebilecektir.Öncelikle başkan liderlik vasıflarına sahip olmalıdır. Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır. Karar alma sürecinde etkili olmalı, vizyon sahibi olmalı, azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır.Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir.Üretici bir zekaya sahip olmalıdır. Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir.Hayalleri olmalıdır. Başkan sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir.Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.Çıkar odaklarından uzak kalmalıdır. Bunlarla ilişkiye girmemelidir.Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır. Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır.Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir. İşinin önemini iyi anlamalıdır.Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır. İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır.Artık Siyasete değil çalışana fırsat verme zamanı gelmiştir. Çünkü bu zamana kadar hep geriye giden geride kalan değişime ayak uyduramayan şehirlerin yeni bir kimliğe kavuşması gerekir diye düşünüyorum.Toplumun ortak ihtiyacını, toplumdan aldığı yetki ve toplumun kaynaklarını kullanarak karşılamaya çalışması gereken belediye başkanları, bir süre sonra topluma hizmeti değil, kendi varlığını sürdürmeyi, kendisini garantiye almayı tercih etmektedir.Bunun tabi sonucu olarak ta topluma güvenmeyen hantal bir bürokratik yapı ortaya çıkmaktadır. Bu amaç değişmeli asıl amaçları topluma hizmet etmek ve bu hizmeti etkin verimli ve kaliteli olarak sunmak olmalıdır.Kapısını halka açık tutmalıdır. Halkın içinde olmalıdır. Halkla kaynaşan insanlar olmalıdır. Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uyduran, tanınan ve sevilen, doğru bildiğinden taviz vermeyen vizyon sahibi, sosyal faaliyetleri olan biri olmalıdır.Belediye başkanı çalışkan ve cesur olmalı. Olayların üstüne cesaretle gitmeli.Çağdaş toplumların en önemli nitelikleri kentleşmeyle doğru orantılıdır.İyi bir kentleşme, iyi bir yönetimden geçer. Bu da kısaca belediye başkanı ve ekibi demektir. Belediye başkanı bir kentin bel kemiğidir.

Hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyon ile belirlenecektir.Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin pek çok özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu nedenledir ki; belediye başkanının vizyonu ve bunu gerçekleştirmek için gerekli prensip ve kuralları olmalıdır.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Sevda Öcal dahil, ayakta duran insanlar, ayakkabılar, ağaç ve açık hava

Hizmetine talip olduğu kentin, sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli, takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır.
Belediye başkanı seçilmek için vaat ettiği tüm talepleri, seçildikten sonra, koltuğa oturduğunda da unutmamalı, yerine getirmelidir.
Şehir emanet edilen kişi, görev yapmak istediği şehri çok iyi tanıdığı gibi, diğer şehirlerdeki gelişmeleri de takip etmeli, her zaman yeniliklere açık olmalıdır.

Görüntünün olası içeriği: Sevda Öcal, gülümsüyor, ayakta, ayakkabılar ve açık hava
Ortak akılla plan, proje, iş üretmelidir.
Yanlışları tenkit etmekle, iş yapmak; haksızlıkları konuşmakla adaleti uygulamak ayrı ayrı şeylerdir.
Zulmü, herkes tenkit eder, ama adaleti herkes uygulayamaz.Hiçbir kimse de bulunmaz
Hint kumaşı değildir.
Mezarlıklar, yerlerinin doldurulamayacağına inanan insanlarla doludur değil mi?
Şehrin imarından önce vatandaşın gönüllerinin imarı yapılmalıdır.

Sevda ÖCAL Diyor Ki
Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.
Cumhuriyet, imkân demektir. Cumhuriyet, yalnızca adıyla bile birey özgürlüğünü aşılayan sihirli bir aşıdır. Görülecektir ki, cumhuriyet imkânları olan her memleket, özgürlük davasında er geç başarılı olacaktır. Cumhuriyet, kendisine bağlı olanları en ileri aşamalara götüren imkânları verir. Bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip olan milletler, ilerleme yolunda imkânlara sahip demektirler. O halde cumhuriyet, her alanda ilerlemenin de en belirgin teminatıdır. Cumhuriyeti bu anlamıyla ve bu kapsamıyla anlamak gerekir.

SEVDA ÖCAL Kimdir?
Doğum Yılı Ve Yeri: 1977- Ankara/Şereflikoçhisar
GENEL BİLGİLER
Eğitim ve Sertifilakalar
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü (1993-1997)
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü
SPK temel düzey lisansı
Bireysel emeklilik aracılığı sertifikası- SEGEM
Yabancı Dil: İngilizce
Bilgisayar MİCROSOFT OFFİCE TOOLS MC EXCEL, WORD, POWER, POİNT, MC OUTLOOK EXPRESS

Kariyerim Süresince Gerek İstanbul’da (Harbiye, Taksim, Beşiktaş)
Gerek Anadolu (Kocaeli, Sakarya)’ da Büyük Montajlı Varlık Bakiyesi Olan Özel Müşterilere Ve Özel Meslek Gruplarına Vermiş Olduğum Satış Ve Danışmanlık Hizmetlerinden Edindiğim Tecrübelerimi, Görev Alacağım Kurumun İhtiyaçlarını, Beklentilerini Ve Hedefleri Doğrultusunda Kullanarak Etkin Ve Maksimum Seviyede Hizmet Sunmak.
Çok Çabuk Öğrenen Ve Öğrendiği Çabuk Uygulamaya Döken İnsan İlişkilerinde Uyumlu Sorunlara Pratik Çözümler Bulan Bir Yapıda Olmam İtibariyle Çalıştığım Kuruma Bu Hasletlerimle Fazlaca Katma Değerler Kazandırmak.
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde Aldığım Akademik Bilgiye Binaen 15 Yıllık İş Tecrübe Ve Bilgi Birikimimi Görev Alacağım Saygın Kurumun İhtiyaçları Doğrultusunda En Verimli Şekilde Kullanmak.
İŞ DENEYİMİ
Denizbank.A.Ş Beşiktaş,İzmit,Adapazarı
Atatürk Bulvarı Şubeleri (2005-2013)
Bireysel Danışman/ Müdür Yardımcısı
Demirbank Taş. Taksim Şubesi (2000-2005)
Bireysel Pazarlama Yetkilisi/ Premier Müşteri Temsilcisi
Yaşarbank.AŞ. Harbiye Şubesi (1997-2000)
Bireysel Pazarlama Müşteri Temsilcisi
İnal Hukuk Bürosu/ Eylül 2015-Ocak 2017
Açan Rulman Hırdavat/ Bölge Satış Md/Eylül 2017- Mayıs2018
Talha İnşaat/Satış Müdürü/Mayıs 2018-Devam
E-mail: sevdaocal06@gmail.com

Show Comments

Yorum kapalı.