Ticaret Bakanı Pekcan Depremden Etkilenen Malatya'da

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’da esnafa ziyarette bulundu.

HABER-Mehmet GÜRBÜZ-Dernekturk.com-Malatya

Bakan Pekcan, Malatya Valiliği Kriz Merkezindeki toplantının ardından beraberindekilerle merkez Battalgazi ilçesine bağlı İzzetiye Mahallesi Şehit Server Altaş Caddesi’ndeki esnafla bir araya geldi.

Cadde üzerindeki iş yerlerini ziyaret eden Pekcan, depremden etkilenen esnafa geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Pekcan daha sonra Malatya Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliğinde kentteki esnafla basına kapalı toplantı yaptı. 

Toplantıya Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile diğer yetkili ve ilgililer de katıldı.

Bakan Pekcan ardından beraberindeki heyetle Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya geldi.


“Esnafımıza Faizsiz, 5 Yıl Geri Ödemeli Kredi Vereceğiz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Depremden zarar görmüş esnaflarımızın kredi borçlarıyla ilgili, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üzerinden kredi kullanmış olan esnafımıza bir yıl süreyle ana para ve faizlerinin TESKOMB tarafından ödenme desteğini verdik” dedi.

Bakan Pekcan, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremden etkilenen Malatya’da bir dizi temaslarda bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  Malatya’daki temasları kapsamında ilk olarak Malatya Valiliği’ndeki kriz merkezini ziyaret etti.

Burada gerçekleştirilen toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Pekcan, depremin acılarının hala taze olduğunu ifade ederek, depremde ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde depremin ilk günden itibaren milletin yanında olduklarını kaydetti.

Bakan Pekcan, ticarete yönelik adımların atılabileceği bir dönemde gelmeyi planladıklarını ifade ederek, “Bu doğrultuda da Malatya’da iş dünyamızın temsilcileriyle bir araya geldik. Burada da hem esnaflarımıza hem ticaret odamızla bir araya geleceğiz, istişare yapacağız. Kendilerinin bizden beklentilerini, taleplerini dinleyeceğiz. İnşallah bugünleri de millet ve devlet olarak el ele, el birliğiyle, güç birliğiyle atlatacağız” dedi. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üzerinden kredi kullanmış olan esnaflara bir yıl süreyle ana para ve faizlerinin TESKOMB tarafından ödenme desteğini verdiklerini kaydeden Bakan Pekcan, “Bunlar sadece depremde zarar gören esnaflarımızın kredi borçlarıyla ilgili. Diğer esnaflarımıza da 50 bin lira faizsiz, 5 yıl geri ödemeli kredi vereceğiz. Bunu da pazartesi gününden itibaren devreye alıyoruz. İsterlerse Halkbank, isterlerse TESKOMB üzerinden bu kredileri kullanabilirler. Hepimize tekrar geçmiş olsun. Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hem çığdan hem depremden hem İdlib’ten hem de uçak kazasından üst üste geldi. İnşallah bunlar son olur. Allah memleketimizi, milletimizi afetlerden, belalardan, kazalardan korusun” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Programa Malatya Valisi Aydın Baruş, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile diğer yetkili ve ilgililer katıldı.

ESNAF ZİYARETİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya‘da esnafa ziyarette bulundu.

Bakan Pekcan, Malatya Valiliği Kriz Merkezindeki toplantının ardından beraberindekilerle merkez Battalgazi ilçesine bağlı İzzetiye Mahallesi Şehit Server Altaş Caddesi’ndeki esnafla bir araya geldi.

Cadde üzerindeki iş yerlerini ziyaret eden Pekcan, depremden etkilenen esnafa geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Pekcan daha sonra Malatya Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliğinde kentteki esnafla basına kapalı toplantı yaptı.

Toplantıya Malatya Valisi Aydın Baruş, Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile diğer yetkili ve ilgililer de katıldı.

TSO’DA TOPLANTI

Bakan Pekcan ardından beraberindeki heyetle Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya geldi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Acımızı paylaşmaya üyelerimizin sıkıntılarını dinlemeye geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli meydana gelen ve Malatya’yı da derinden sarsan depremin tüm milleti derinden üzdüğünü kaydeden Sadıkoğlu, “Milletimizi yaraların sarılması acıların paylaşılması hususunda büyük hassasiyet gösterdi. Zaten millet olmanın geleneği de budur. Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde felaketlerin acısını ancak birlik ve beraberlik içerisinde azaltabiliriz” diye konuştu.

Basına kapalı olarak devam eden toplantı sonrası Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasını ziyaret eden  incelemelerde  Bakan Pekcan, buradan havalimanına geçti ve İstanbul’a gitmek üzere Malatya’dan ayrıldı.

Ruhsar PEKCAN
T.C.TİCARET BAKANI
Pekcan, 1958’de Manisa’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi mezunu olan Pekcan, yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Pekcan, 1981’de Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak devam etti. Altyapı sektöründe faaliyet gösteren firmada Genel Koordinatör, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan Pekcan, Karon Mühendislik şirketinde CEO olarak görev yapmıştır.
Üç dönem DEİK Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüten Pekcan, ayrıca Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı.
9 Temmuz 2018 tarihli ve 2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk kabinesine Ticaret Bakanı olarak atanmıştır.
Pekcan, evli ve iki çocuk annesi olup, İngilizce bilmektedir.

Comments are closed.