Vali Aydın Baruş Battalgazi ve Kale İlçelerinde İncelemelerde Bulunuldu

Vali Aydın Baruş ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Elazığ’da yaşanan 6,8’lik depremden en fazla hasar gören illerin başında gelen Malatya’nın Battalgazi ilçesini ziyaret ederek, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’den bilgiler aldı.

Vali Aydın Baruş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Mahalle Muhtarlarıyla birlikte Battalgazi ilçesi Sivas Caddesi üzerinde yıkımına devam edilen binaları yerinde inceledi.

Daha sonra Vali Baruş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Demirtaş ile depremzedeler için kurulan konteyner kentler ve kalıcı konutların yapılması planlanan yerlerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldılar. Sırasıyla Battalgazi ilçesi Yıldıztepe Mahallesi, Gelincik Tepesi, Karahan Mahallesi, Çamurlu Mahallesi ve Bulutlu Mahallesinde incelemelerde bulunuldu. Battalgazi ilçesindeki incelemelerin ardından Kale İlçesine geçen Vali Baruş ve Bakan Yardımcısı Demirtaş’ı burada İlçe Kaymakamı Nurullah Kaya ve İlçe Belediye Başkanı Murat Koca karşıladı. Kale İlçesi Bent Mahallesi ve merkezinde depremzedeler için kalıcı konutların yapılması planlanan yerlerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldılar.

BATTALGAZİ İLÇESİNDE HASARLI BİNA SAYISI FAZLA

“Battalgazi ilçesinde hasarlı bina sayısının fazla olduğunun altını çizen Vali Aydın Baruş, “Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımızla birlikte bazı mahallelerimizi ziyaret ettik. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Ekip sayımızı artırdık. Kalıcı konutların yapılacağı yerlere baktık. İl Merkezindeki yerlere baktık. Kesin Hasar tespit çalışmaları Doğanyol ve Kale ilçelerimizde bitti. Pütürge ilçemizde halen devam ediyor. Mahalleler çok dağınık olduğu için ekiplerimiz bazı mahallelere ulaşmakta zorluk çekiyordu. En kısa sürede o bölgede de sonuçlanacak. Battalgazi ilçemizde hasarlı bina sayısı çok fazla. Belediyemizden aldığım rakamlara göre 29 bin hasarlı bina var. İl genelindeki rakamları toparlıyoruz. Ne kadar konut ihtiyacı olacak TOKİ ona göre yapıyor. Kalıcı konutların nerelerde yapılacağını planlıyor. İnşallah önümüzdeki bir hafta on gün süre içinde bir temel atma gerçekleştirilecek. Vatandaşlarımızın kalabilecekleri yerleri belirleme süreci devam ediyor. Bunların hepsinin incelenmesi gerekiyor. Şu anda ekipler yoğun bir çalışma içerisindeler. Çalışmalar bir hafta hatta on gün sürebilir. Vatandaşlarımız endişeli olmasınlar. Bulundukları yapılar şayet kesin hasar tespiti verildiyse eğer can güvenlikleri açısından başka bir yere gitmeleri iyi olur. İnşallah bu sıkıntılı günleri birlikte el ele atlatırız.” ifadelerini kullandı.

TEMEL ATMA TÖRENİ YAPACAĞIZ

“Yaraların biran önce sarılması için canla başla çalıştıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Öncelikle tekrar tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar diliyorum. Devlet olarak da hükümet olarak özellikle de Bakanlığımız olarak yaraların bir an önce sarılması için sizlerin de gördüğü gibi tüm bakanlık ekipleri olarak şu an Malatya’dayız. Tüm gayretimiz de bu soğuk kış günü şartlarında gereken ne varsa yapılması için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. Burada bulunan ve geçici barınma olarak kullanılan konteynerlerin nasıl olduğunu ve nasıl kullanıldığını görmek için şu an buradayız. Aynı zamanda da Battalgazi ilçesinde hasarlı binaların yerine yapılması düşünülen konutların bulunacağı arazileri gezdik ve onlarla ilgili tespitlerimizi yaptık. İnşallah bir hafta 10 gün içerisinde temel atma törenini yapacağız. Sayın bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın da yılsonuna bu konutların teslim edilmesi konusunda vaatleri var. Bu vaatleri gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi

Comments are closed.