Vehbi ŞAHİN"Kanal İstanbul"için söz sahibi Bilim insanlarıdır

Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı  Vehbi ŞAHİN “Kanal İstanbul”için söz sahibi Bilim insanlarıdır dedi.

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı  Vehbi ŞAHİN ‘e Bilim İnsanı Konuşmadan İstanbul Kanalı için ahkam kesilmesini sordu.

ŞAHİN”İlk söz Bilim insanlarınındır.Son sözü Siyasiler söylemeli.Söyleyecekleri sözde Bilime Fenne ,sosyal hayata ülke çıkarlarına faydalıysa olmalı.

Türkiye’nin gerçek gündeminde işsizlik, sefalet ve canlarına kıyan ailelerimiz vardır. Kadına şiddet var, Tank palet fabrikası var, filtresiz termik santraller var.”

ŞAHİN”Ülkenin gerçek sorunları konuşulmasın diye her gün saçma sapan bir konuyu gündem yapıyor. Senin görevin yoksulluğu gidermek, iyi eğitim vermek, çocukları yaşatmak. “

İşçi, çiftçi, sanayici, esnaf yok CAN ÇEKİŞİYOR

Gemiler Boğazlardan istedikleri gibi gelip geçiyorlar. 

Boğazlardan istedikleri gibi gelip geçemiyor. Sözleşmenin birinci kısmında ticaret gemilerinin, ikinci kısmında ise savaş gemilerinin barış ve savaş zamanında Boğazlardan nasıl geçecekleri ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Genel Başkanı  Vehbi ŞAHİN ” DSİ’nin hazırladığı raporda, Kanal İstanbul’un yapılması ile İstanbul halkının yaklaşık 3’de birinin susuz kalacağına işaret ediyor.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Fehmi Duman dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

TERKOS GÖLÜ VE SAZLIDERE BARAJI YOK OLACAK!

‘’ En uygun proje koridoru olarak seçilen 4nolu alternatif incelendiğinde kanalın Terkos Gölü’nün doğusundan geçerek Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece göllerini kullanarak Marmara Denizi’ne ulaştığı görülmektedir bu güzergahtan geçen kanalın Terkos Gölü besleme havzasını Terkos Kağıthane içme suyu isale hatlarının Terkos-İkitelli isale hatlarını kestiği Sazlıdere barajını devre dışı bıraktığı görülmektedir’’

7 BUÇUK MİLYON İSTANBULLU SUSUZ KALACAK!

DSİ Kanal İstanbul Projesi için hazırladığı 2. Raporda ise ‘’ Terkos-Kağıthane içme suyu isale hattı ile Terkos-İkitelli içme suyu isale hatlarının deplasesini gerektirmekte olup Terkos Gölü’nün doğusunda kalan yaklaşık 20 kilometrekarelik bir su toplama havzası devre dışı kalacaktır. Buradan yaklaşık yıllık 18 milyon metreküplük bir su kaybı olacaktır. Sazlıdere Barajı devredışı kaldığından, buradan da yaklaşık yıllık 52milyon metreküp bir su kaybolacaktır. Toplam su kaybı yıllık 70 milyon metreküp olmaktadır. Ayrıca İstanbul’un hali hazırda 5 milyon nüfusunun su ihtiyacını karşılayan, 15 yıl sonra da 7,5 milyon nüfusun su ihtiyacını karşılayacak olan Sazlıdere-İkitelli sistemi de devre dışı kalacaktır’’ 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Kanal İstanbul projesine dair Devlet Su İşleri’nin (DSİ) işaret ettiği olası riskleri değerlendiren uzmanlar, proje hayata geçirilirse İstanbul’un bir anda susuzlukla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Kanal İstanbul projesinin yaratacağı olumsuzluklar ve risklerin sıralandığı DSİ raporunda şu noktalara dikkat çekildi:

  • Kanal İstanbul ve rezerv alanları projesi Sazlıdere, Terkos su havzalarının ve barajlarının yok olmasına, kentin ve havzada yaşayan canlıların susuz kalmasına neden olacaktır.
  • Acil durumlarda kullanılması planlanan yer altı suları yok olacak, yer altına tuzlu su karışımı ile Kanal İstanbul çevresi ve Trakya bölgesi yer altı su kaynakları da durumdan etkilenecektir.
  • Kentin ve bölgenin nüfus artışı ile su ihtiyacı artacak, “planlanmayan” su kaynaklarına gereksinim olacaktır. Bölgede atık su kirletici baskısı artacak “planlanmayan” alt yapı tesislerine gereksinim olacaktır.
  • Sazlıdere havzasını besleyen dereler, Kanal İstanbul’a kirlilik taşıyan su yollarına dönüşecek, kanal kirlilik depolayan bir su yoluna dönüşecektir.
  • Yer altı sularının yükselmesi ile Kanal İstanbul taban yapısı, Terkos sızdırmazlık yapıları olumsuz etkilenecek. Bu “Büyük Sükse Proje” öngörülmeyen tahribatlara neden olacaktır.
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Vehbi Şahin ve Abdullah Hasret dahil

KONTROL VE DENETİM BİZDE

Ticaret ve savaş gemilerinin geçişi tamamen Türkiye’nin kontrol ve denetimi altında. Ticaret gemileri, geçişi düzenleyen Seyir Planı-1’de (SP-1) belirtilen kurallara uymak, seyir planını 24 veya 48 saat önceden Trafik Kontrol Merkezi’ne vermekle yükümlü.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Vehbi Şahin dahil
Görüntünün olası içeriği: Vehbi Şahin
Görüntünün olası içeriği: Vehbi Şahin
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Vehbi Şahin ve Fehmi Duman dahil
Fotoğraf açıklaması yok.
Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, Vehbi Şahin dahil
Görüntünün olası içeriği: 11 kişi
Görüntünün olası içeriği: Vehbi Şahin, gülümsüyor, ayakta, açık hava ve doğa

Comments are closed.