Yrd. Doç. Dr. Bahadır Kaynak: "Batılı devletlerin iyi niyetinden emin değiliz"

ALTINBAŞ Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahadır Kaynak, ABD’nin vize kısıtlamasının sürpriz olduğunu, ABD ile ilişkilerimizin bozulmasının yeni bir durum olmadığını ancak bu vize kısıtlamasının krizde yeni ve ciddi bir basamağı temsil ettiğini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Kaynak ayrıca batılıların Irak ve Suriye krizine ilişkin iyi niyetlerinden Türkiye’nin emin olamadığını da söyledi.

“TÜRKİYE’NİN TEPKİSİ DİPLOMASİDE KARŞILIKLILIK ESASINA DAYANIYOR”

Yrd. Doç. Dr. Kaynak, Türkiye’nin tepkisinin de normal olduğunu söylerken bu durumu şöyle yorumladı, “Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bozulması yeni bir durum değil. Bir süredir anlaşamadığımız konular var özellikle de Ortadoğu temelli. O yüzden ABD ile ilişkiler 2013 yılından itibaren, Suriye krizi ile beraber inişe geçmiş vaziyette. Bu vize kısıtlaması da krizde yeni ve ciddi bir basamağı temsil ediyor. Vize ile ilgili ABD’nin yaptığı uygulama biraz da konsolosluk görevlisinin casusluk suçlaması ile gözaltına alınması ile bağlantılanıyor. Çok fazla Suriye ile ilgili olaylara yönelik bir tedbir olduğunu düşünmüyorum çünkü o konudaki anlaşmazlık baki zaten. O konuda bir çözüm olana kadar ABD yeni vize verilmemesi konusunu gündemde tutacaktır. Orada bir gelişme olursa tekrar vize vermeye başlayabilirler. Tabii Türkiye de diplomatik mütekabiliyet esasına göre, karşılıklılık esasına göre aynı uygulamayı yaptı. Bu da diplomaside sık karşılaşılan bir durum. Bir taraf ne yapıyorsa karşı taraf da onu yapıyor. Ama krizin nasıl çözüleceğinin görülmesi için erken.”

“TUTUKLAMALAR SIKINTI YARATMAYA DEVAM EDECEK”

Türkiye’nin tutuklamalar nedeniyle sadece ABD ile değil Almanya ile de kriz yaşadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kaynak, sözlerine şunları ekledi, “Almanya’nın konsolosluk değil, vatandaşlık görevlilerinin tutukluluk halleri var. Böyle bir tutuklama furyası var Türkiye’de. Tabii Türkiye’nin sadece kendi vatandaşlarına yönelik tutuklamalarda böyle tepki gelmiyor ama yabancı ülkelerin vatandaşlarına doğal olarak tepki geliyor. Benim görüşüm bunun Türkiye için sıkıntı yaratmaya devam edeceğine yönelik. Sürekli komplo, casusluk suçlamaları gibi yaygın bir furya var. Dolayısıyla bu biraz Türkiye’yi sıkıntıya sokacak bir durum gibi görünüyor. Eğer biz ABD, Avrupa ile ilişkileri düşük seviyelerde tutmak istiyorsak bilemiyorum ama bu durum devam edecek.”

“BATILI DEVLETLERİN İYİ NİYETİNDEN EMİN DEĞİLİZ”

Türkiye’nin batılı devletlerin niyetlerinden emin olamadığını da söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kaynak “Türkiye ile Batı ülkeleri arasında özellikle Suriye krizine ilişkin, Irak’ın durumuna yönelik fikir ayrılıkları var. O konuda batılıların iyi niyetlerinden emin değiliz. Çok iyi niyetli olmadıklarını düşünüyoruz. Toprak bütünlüğünde Irak ve Suriye’nin yeterli hassasiyetleri göstermediklerini düşünüyoruz. Onun da daha büyük bir sorun olarak çözülmesi lazım” dedi.

Altınbaş Vakfı

Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Yerleşkesi

Tel:(0 212) 373 59 00

Adres:    Büyükdere caddesi, Yazarlar Sokak No: 36 Esentepe / İstanbul
E-posta:
 info@altinbas.edu.tr

Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Yerleşkesi

Tel: (0 212) 709 45 28  Faks: (0 212) 445 81 71
Adres: Kartaltepe Mah. İncirli cad. No:11 Bakırköy / İstanbul
E-posta: info@altinbas.edu.tr

Altınbaş Üniversitesi Mahmutbey MYO Binası

Tel: (0 212) 982 0800   Faks: (0 212) 445 81 71
Adres: Mahmutbey Mah. Soğuksu cad. No:16 Bağcılar/ İstanbul
E-posta: info@altinbas.edu.tr

Kuruluş

2008 yılında Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ‘İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’ adıyla kurulan üniversitemiz 2017-2018 akademik yılına ‘Altınbaş Üniversitesi’ adıyla yoluna devam ediyor.

Merhum iş adamı Mehmet Altınbaş’ın eğitime yatırım vasiyeti üzerine kurulan Altınbaş Üniversitesi, Altınbaş ailesi için her zaman en kıymetli sosyal sorumluluk projesi oldu. İsim değişikliği ile birlikte Altınbaş Holding’in gücünü arkasına alan Üniversite, bu itici güçle birlikte yeni hedeflerine daha hızlı ve daha güvenle yürümeye başladı.

İlk öğrencilerini 2011-2012 akademik yılında alan Altınbaş Üniversitesi kısa zamanda gerçekleştirdiği atılımlarla uluslararası bir araştırma üniversitesi olma yolunda hızla büyüyor. 2017-2018 akademik yılında 9 fakülte, 3 enstitü, 2 meslek yüksekokulunu bünyesinde bulunduran Altınbaş Üniversitesi toplamda 30 lisans, 34 ön lisans, 28 yüksek lisans ve 6 doktora programı ile öğretime devam ediyor.

Altınbaş Üniversitesinde mezunlarıyla profesyonel alanda fark yaratan, evrensel bilime değer katan, girişimci ve yenilikçi bir üniversite olma vizyonuyla bölümler belirleniyor, dünyanın ve Türkiye’nin ihtiyaçları iyi analiz ediliyor. Eğitim gündemini ve teknolojiyi takip eden, kendini sürekli güncelleyen Üniversitemiz; inovasyona yönelik, özgür araştırma imkanı ve ortamı sağlayan, toplumsal sorumluluk bilinciyle özgün katkılar sağlayan, çözüm öncelikli üniversite olma misyonuyla hizmet vermeyi sürüdürüyor.

Comments are closed.