OSMAN PAMUKOĞLU’ NUN SON KİTABI; “BİZ HUDUTLARDAYKEN” ASKERİ STRATEJİYİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR!

OSMAN PAMUKOĞLU’ NUN SON KİTABI; “BİZ HUDUTLARDAYKEN” ASKERİ STRATEJİYİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR!

OSMAN PAMUKOĞLU’ NUN SON KİTABI; “BİZ HUDUTLARDAYKEN” ASKERİ STRATEJİYİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR!

 

Osman Pamukoğlu, Kandıra’dan başlayıp Iğdır’a uzanan gençlik anılarının hudutlarda geçen bölümünü son kitabında anlatıyor. İnkılâp Kitabevi imzasıyla çıkan; “Biz Hudutlardayken”, bir askerin görev aşkını ve vatan sevgisini tüm içtenliğiyle gözler önüne seriyor.

 

Yazar ve siyasetçi kimliğiyle de tanınan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, yeni kitabında Türkiye’de Kıbrıs Harekâtı’nın yaşandığı günlerde Kandıra’dan Iğdır’a atanışını ve sınırda yaşadığı ilginç olayları konu alıyor. Stratejik teorilere parlak bir genel bakış sunan “Biz Hudutlardayken” kitabı, askeri strateji üzerine ömür boyu süren bir yansımayı okurlara özetliyor.

 

Pamukoğlu’nun kaleminden anılarının döküldüğü; “Biz Hudutlardeyken” kitabı, 1974 yılında SSCB kontrolünde olan Ermenistan sınırındaki Iğdır 4. Hudut Taburunun Taşburun Hudut Bölük Komutanlığına atandığı bölük merkezini nasıl stratejik adımlarla değiştirdiğini nefes kesici bir şekilde anlatıyor. Osman Pamukoğlu gece yarısı askerleriyle birlikte yaşadığı operasyonları ve sınırda gerçekleştirdiği akıl dolu hamlelerini satırlara işlerken, okuyucu adeta bir satranç tahtasına hapsediyor.

Türk ordusunun başarılarıyla tarihe geçen generallerinden Pamukoğlu, disiplin, cesaret ve özveriyle yoğrulmuş mesleki bilgeliğini okurlarına bir anı olarak sunuyor.

 

KİTAP HAKKINDA

Bir insanın evinin kapısı ve kilidi ne ise hudut da bir millet için aynı önem ve değeri taşır…

Zaman ilkeyi değiştiremez: “Hudut bir milletin namus ve şerefinin korunduğu yerdir.”

Biz Hudutlardayken kitabında Osman Pamukoğlu’nun üsteğmen rütbesindeyken 1974-1975 yılları arasında yaşadıkları anlatılmaktadır.

Ve olayların her biri tek başına bir film veya romana konu olabilecek tüm özelliklere sahiptir…

 

Künye

Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt

Editör: Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım: Emir Tali

Sayfa Tasarım: Şenol Alanbay

Etiketler

Editor 54