“2021 yılı çok acımasız geçti…”

“2021 yılı çok acımasız  geçti…”

“2021 yılı çok acımasız

geçti…”

 

Necdet Buluz

 

Her yeni yıl girişinde adettendir “Yeni yılda beklentiniz ne?” diye sorulur.

2021 yılını her açıdan kötü geçirdik. Özellikle siyasi çalkantılar ve ekonomideki dengesizlikler bizi bir hayli yordu. Şimdi önümüze bakıyoruz ve yeni yıl için de iyi temennilerde bulunuyoruz.

Ortak görüş şu:

“2021 yılı çok acımasız geçti.”

Yeni yılda umutlu olmayanlar da çoğunlukta.

Milletin hiç kuşkusuz yeni yılda beklentileri ver. Amerika’nın Sesi WOA bu konuda bir analiz yayınladı. Milletin nabzını tuttu. Bu analizden bazı bölümlerini bugün sizlerle paylaşmak istedik buyurun:

Tüm dünyayı yaklaşık 2 senedir etkisi altında tutan Covid-19 salgını ile birlikte yaşanan ekonomik kriz, Türk halkı açısından 2021 yılının zor geçmesine neden oldu.

İstanbul’un Bakırköy semtinde halka mikrofon uzatıldı ve yeni yıldan beklentileri soruldu.

Üniversitede birinci sınıf öğrencisi olan Ela Aslan, en büyük temennisinin 2022’de toplum olarak pandemiden kurtularak sağlıklı günlere kavuşmak olduğunu söyledi. Aslan, “En önemlisi sağlık. Çünkü bir hastalıkla savaşıyoruz, yüzümüzde maskeler var. Bu bitmediği sürece insanların eski mutluluğu yerine gelmeyecektir diye düşünüyorum. Ayrıca toplumdaki önyargıları yıkmamız gerekiyor ki insanlar ötekileşmesin. İnsanların ötekileşmediği bir dünyada, kimsenin aç kalmadığı, sokaklarda yatmadığı bir dünyada bence her şey çözülebilir” dedi.

Avukat Oğuz Karabulut, yeni yılda ve bundan sonraki yıllarda her şeyde adalet dilediğini söyledi. Karabulut, “İnsan oğlunun elinde olmadan oluşan doğaüstü olaylar ya da mikroorganizmaya bağlı hastalıklara müdahale edemeyeceğimize göre ben, insanoğlunun değiştirebileceği şeylerin başında olan adaleti görüyorum. Adaletli gelir dağılımı, ekonomik olarak bizi hoşnut eder. Adaletli bir sağlık hizmeti hoşumuza gider. Her konuda adalet dilerim. Adalet olursa, bir zorluk yaşandığında beraber baş edebiliriz” diye konuştu.

Yeni yıldan ümidi olmadığını kaydeden emekli memur Yaşar Başarır, “Türkiye her gün daha geriye gidiyor. Yatırım yok, üretim yok. Sadece insanlar birbirine kazık atmak için uğraşıyorlar. Bu şekilde giderse nasıl ümitli olacaksınız. Ümit için bir ışık görmek lazım, ben onu görmüyorum. 2022 daha da zor geçecek. Çünkü gün günü aratıyor. Düşünebiliyor musunuz ben ilk memuriyete girdiğim zaman 137 TL maaş alıyordum, her ay 50 TL biriktirebiliyordum. Şimdi 5 bin TL emekli maaşı alıyorum, o günkü yaşantımı yaşayamıyorum” ifadelerini kullandı.

Pandemiden dolayı insanlarda karamsarlığın hakim olduğunu belirten Ali Rıza Nakış da “Bu karamsarlığın hastalıkla birlikte tez zamanda bitmesini diliyorum. Çünkü insani değerlerimiz yok oldu. Akraba ziyaretleri, dosta sarılmak, onları ziyaret etmek geride kaldı. 2021 yılı hakikaten çok acımasız geçti. Dilerim Allah’tan, 2022 ve diğer yıllarda bu olumsuzlukları tekrar geçirmeyiz” şeklinde konuştu.

Emekli beden eğitimi öğretmeni olduğunu ifade eden Nilgün Terliel ise yeni yıla umutla baktığını söyledi. Terliel, “Gerçekten umutluyum, neden biliyor musunuz? Dünyanın dibe vurması lazımdı. Çünkü çok azdık, her şeyi çok fazla tükettik. Doğanın bize bir tokat vurması gerekiyordu. Onun için ben dibe vurduğumuzu, bundan sonrasında her şeyin düzeleceğine inanıyorum. Bu pandemiler, biz var oldukça hep oldu dünya üzerinde. Belki de bu son şansımız artık. Biraz daha az tüketip, daha az dedikodu yapıp, daha çok iş yapmamız gerekiyor” dedi.

Özel sektör çalışanı Yücel Demirok, Türkiye’de kime sorulsa öncelikli olarak ekonomi ve sağlık sorunlarından bahsedeceğini belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de bu hastalığın artık bitmesini bekliyorum. Ayrıca dolar kurunun da artık sabit hale gelmesini istiyorum. Dolar düştüğü halde fiyatlar hala düşmedi. Ekonomik olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. 2022’de ekonominin daha iyi olacağını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Emekli Ayşe Kala da 2021 yılının ekonomik anlamda çok zor geçtiğini söyledi; “Yine böyle olacaksak 2022 yılından da umutlu değilim. Allah’ım zenginden alsın, fakire versin. Ben kendimi düşünmüyorum. Yeni yılda fakir fukaranın iyi geçinmesini, maaşlarının daha güzel olmasını ve kimseye muhtaç olmamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

Fehmi Duman