58. Akbalık Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan Karapürçekli Serdar Yıldırım oldu.

58. Akbalık Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan Karapürçekli Serdar Yıldırım oldu.
  1. Akbalık Yağlı Güreşleri nefesleri kesti

Akyazı Belediyesi tarafından düzenlenen ve 40’ı başpehlivan olmak üzere 600 pehlivanın katıldığı 58. Akbalık Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan 20 yaşındaki Karapürçekli Serdar Yıldırım oldu. Yağmur altında gerçekleştirilen güreşlerdeki mücadele nefesleri kesti.

Türkiye’nin en büyük yağlı güreş organizasyonları arasında bulunan Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri’nin 58’incisi yoğun yağmur altında gerçekleştirildi. Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan ve Akbalık Güreş Ağası İbrahim Şahin’in ev sahipliği yaptığı 58. Akyazı Akbalık Yağlı Güreşlerine Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, ilçe belediye başkanları, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, il ve ilçe protokolü ile şehir içi ve şehir dışından vatandaşlar katıldı.

   

14 farklı kategoride gün boyu devam eden güreşlerde 40’ı Başpehlivan olmak üzere toplam 600 güreşçi mücadele etti. Yağmur altında kıran kırana müsabakaların yaşandığı güreşlerde final müsabakasında Karapürçekli 20 yaşındaki başpehlivan Serdar Yıldırım rakibi Mustafa Arslan’ı yenerek Akbalık Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanı oldu.

Final müsabakasının ardından Akbalık Güreş Ağası İbrahim Şahin, Akbalık Mahalle Muhtarı Rüstem Bilgi ve Akyazı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Savaş ile birlikte Başpehlivan Serdar Yıldırım ve dereceye giren güreşçilere ödüllerini takdim eden Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, “ Tüm sporcularımızı ve bu organizasyonda emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Havaların yağışlı olmasına rağmen vatandaşların güreşlere yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Belediye Başkanı Bilal Soykan, “Bundan sonra her sene geliştirerek Akyazı Akbalık Yağlı Güreşlerini Türkiye’de Kırkpınar’ın provası şeklinde yapmaya devam edeceğiz” dedi. Güreşçilerin çamurlu zeminde mücadele etmelerinin etkinliğe farklı bir boyut kazandırdığını dile getiren Başkan Soykan, “Bu sene değişik, yağışlı ve güzel oldu” dedi.

Önümüzdeki iki yıl daha Akbalık Yağlı Güreşlerinin ağalık görevini üstlenen Güreş Ağası İbrahim Şahin ise, “ 58.  Akyazı Akbalık Yağlı Güreşlerine katılan tüm pehlivanlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah seneye çok daha güzel bir güreş olacak. Buraya gelen ve güreşleri güzelleştiren tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ederim” dedi.

Etiketler

Fehmi Duman