Abdullah Ekşioğlu – Erdoğan İstanbul’un fethedildiğine inanmıyor mu?

Abdullah Ekşioğlu – Erdoğan İstanbul’un fethedildiğine inanmıyor mu?

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri, ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu, Ak-Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki her etkinliği için fetih ruhu vurgusu yapmasını eleştirerek “Erdoğan İstanbul’un fethedildiğine inanmıyor mu?” dedi.

Ayasofya’nın tamamının yeniden ibadete açılmasında, Taksime cami yapılmasında, Atatürk Havalimanının parka dönüştürülmesinde hep bir fetih ruhu hatırlatılması yapıldığına dikkat çeken Ekşioğlu, bunun nedeninin ya fethe inanmamak ya da Cumhuriyet’e inanmamak olabileceğini ileri sürdü.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri ve ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu Ak-Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki her etkinliği için fetih ruhu vurgusu yapmasını eleştirerek “İstanbul 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi, 6 Ekim 1923’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından düşman işgalinden kurtarıldı. Erdoğan İstanbul’un fethedildiğine inanmıyor mu?” dedi. İstanbul’daki her etkinlikte örneğin Ayasofya’nın tamamının ibadete açılmasında, Taksim’e cami yapılmasında, Atatürk Havalimanının yıkılarak parka dönüştürülmesinde hep bir fetih ruhu hatırlatması yapıldığına dikkat çeken Ekşioğlu, bunun nedeninin ya fethe inanmamak ya da Cumhuriyet’e inanmamak olabileceğini ileri sürdü.

İstanbul’un fethinin her Türk vatandaşı için değerli olduğunu, bunun siyasi bir söyleme dönüştürülmesinin toplumsal barışı zedelediğini savunan Abdullah Ekşioğlu, Fatih Sultan Mehmet’in de Mete Han’ın da Atatürk’ün de bu milletin ortak değerleri olduğunu, Türk milletine hizmet etmiş herkesin aynı saygıyı hak ettiğini söyledi. İstanbul’un fethinin yıldönümünü de kutlayan Ekşioğlu, fetih ruhunu sık sık hatırlatan Erdoğan’ın 6 Ekim de İstanbul’un kurtuluşuna da aynı hassasiyeti göstermesini beklediğini sözlerine ekledi.

İstanbul’un fethinden bu yana 569 yıldır hakimiyetimiz altında olan topraklardaki tasarruflarımızı fetih ruhuyla tanımlamanın Ak-Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın egemenlik haklarımız konusunda şüpheleri bulunduğunun bir göstergesi olabileceğini de iddia eden Ekşioğlu “Eğer bu atıfların nedeni egemenlik şüphesi ya da fethe olan inançsızlık değilse geriye bir tek seçenek kalıyor ki o da Ak-Parti Genel Başkanı’nın Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarıyla bir sorunu olması ihtimalidir. Meşruiyetini Cumhuriyet’ten alan bir Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet’in kazanımları konusunda sorunları olması kendi meşruiyetini de tartışılır hale getirir. Eğer Erdoğan’ın Cumhuriyet ve değerleri hakkında sorunları varsa derhal istifa etmelidir, eğer sorunları yoksa da halkı sanki bir görüş ayrılığı varmış gibi kutuplaştırmaya çalıştığı bu post-truth algı yönetimi çabasını derhal sonlandırmalıdır. Bir cumhurbaşkanının birinci görevi halkı kutuplaştırmak değil, birleştirmektir.” şeklinde konuştu.

Twitter: https://twitter.com/eksioglu70

Instagram: https://www.instagram.com/eksioglu70

YouTube: http://www.youtube.com/retoriktv

Abdullah Ekşioğlu hakkında:

(d. 30 Mart 1970, Almanya)

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Daha lise yıllarında 1986’da gazeteciliğe başladı. Birçok ulusal günlük gazete ve dergide çeşitli kademelerde görev aldı. 1992 yılında Türkiye’de özel radyo yayınlarının başlamasına öncülük ederek Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı.

1993 yılında Elvin Ekşioğlu ile birlikte Agency Europe & Anatolia haber ajansını kurdu. 1998 yılında yine Elvin Ekşioğlu ile birlikte Eksantrik Prodüksiyon’u kurdu. 2000 yılında bir yıl süre ile Türkiye Basın Konseyi Genel Sekreterliği yaptı. 2000 yılından sonra film sektörüyle daha çok ilgilenmeye başlayan Abdullah Ekşioğlu 250’nin üzerinde reklam filminde çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra reklam filmi yönetmenliği yapmaya başladı.

Abdullah Ekşioğlu halen Eksantrik Prodüksiyon bünyesinde reklam filmi yönetmeni olarak görev yapıyor. Abdullah Ekşioğlu Agency Europe & Anatolia haber ajansının Genel Yayın Yönetmenliği görevini de sürdürüyor.

Etiketler

Fehmi Duman