Afet bölgesinde ‘umuda giden’ yolu onlar kazmıştı

Afet bölgesinde ‘umuda giden’ yolu onlar kazmıştı

Afet bölgesinde ‘umuda giden’ yolu onlar kazmıştı

Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’ta onlarca hayat kurtararak yaptıkları başarılı operasyonlarla ‘umudun’ simgesi olan profesyonel arama kurtarma ekibi, 14’üncü günde Sakarya’da aileleri tarafından gözyaşı ve dualarla karşılandı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 11 şehirde yıkıma neden olan ve 13 buçuk milyon insanının etkilendiği Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası çok hızlı aksiyon alarak seferberlik başlatmıştı.

Öncesinde birçok afet tatbikatına katılan, profesyonel eğitimler alan Sakarya Büyükşehir Arama Kurtarma Ekibi üyeleri, ilk felaketin yaşandığı 4.17’den itibaren enkazda yaşam mücadelesi veren insanlara ‘umut taşımak’ için bölgeye hareket etti.

Örnek mücadele

200’e yakın yardım tırı, 300’e yakın araç ve toplamda 508 personelle depremin merkez üssü Kahramanmaraş ile çevresinde çalışmaya başlayan Büyükşehir, asrın felaketi olarak nitelendirilen afetin yaralarını sarmak için örnek bir mücadele ortaya koydu.

Büyükşehir İtfaiyesi ve Büyükşehir Arama Kurtarma Ekibi personelleri özellikle Kahramanmaraş ve Adıyaman’da depremin ilk saatlerinden itibaren gerçekleştirdikleri operasyonlarla çok sayıda canlı tespiti yaptı.

Yaşam eli

73’üncü saatte Mir Berza’ya, 88. saatte Yunus Akgül’e, 116. saatte Adnan’a ve 128. saatte Ahmet Arda Övün’e giden “umut yolunu” kazan Büyükşehir Belediyesi, 14 gün boyunca enkaz altındaki çok sayıda insana yaşam eli oldu.

Önce Adıyaman ve sonra Kahramanmaraş ekipleri görevlerini tamamladı ve 100’e yakın personel 14’üncü günde Sakarya’ya döndü. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nde gelen gruplara coşkulu bir karşılama yapıldı. Alana giriş esnasında sevinç gözyaşları döküldü, ailelerin mutluluğu ise gözlerinden okundu.

‘Gururluyuz’ mesajı

Hayır dualarıyla geldikleri alanda yetkililerle bir araya gelen kurtarma personeline tek tek teşekkür edildi. Afet bölgesinde çalışmalarına devam eden Başkan Yüce de büyük bir özveriyle çalışan personelle görüşerek gururlu olduklarını ifade etti. Afet görevinden dönen 100’e yakın çalışan evlerine uğurlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “17 Ağustos 1999’da Sakarya’da aynı acıyı, yıkımı yaşayan ve afet günleri için sıkı bir hazırlık yapan Büyükşehir’imizin profesyonel kurtarma ekiplerinin bölgede yaptığı çalışmalar Türkiye’nin malumudur. Kurtarılan canlarla, ailelerine kavuşturulan insanlarımızla canlı yayınlarda milyonların nefesini tutarak izlediği ekiplerimiz görevlerini tamamladı. Aileleriyle kavuştular ve onurlu bir çalışma, duygusal bir vedayla son buldu. Kendilerine minnettarız” denildi.

Etiketler

Editor 54