AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta karar alması halinde seçim 14 Mayıs’ta yapılacaktır.”

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta karar alması halinde seçim 14 Mayıs’ta yapılacaktır.”

YAVUZ, “CUMHURBAŞKANIMIZIN 10 MART’TA KARAR ALMASI HALİNDE SEÇİM 14 MAYIS’TA YAPILACAKTIR”

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta karar alması halinde seçim 14 Mayıs’ta yapılacaktır.” dedi.

Katıldığı televizyon programında 14 Mayıs’ta yapılması öngörülen 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri ile depremzedelerin oy kullanımına ilişkin konuşan Yavuz, 6 Nisan tarihinden itibaren yapılacak her seçimde yeni seçim kanunlarının geçerli olacağını belirterek “Her seçim döneminde 400 bin seçmen kayıp görünüyordu. Bina yok, adres değiştirmiş, havuza düşüyordu. Biz bunu değiştirdik. Kimse seçmen olma hakkından mahrum kalmasın diye düzenleme yaptık. Şimdi kimse havuza düşmüyor. Hatırlarsınız bir seçimde Kemal Kılıçdaroğlu oy kullanamamıştı. Biz Kemal Kılıçdaroğlu da oy kullanabilsin, artık hiçbir seçmen havuza düşmesin diye bu düzenlemeyi yaptık.” ifadesini kullandı.

DEPREMDEZELER NASIL OY KULLANACAK?

Depremzedelerin nasıl oy kullanacağına da değinen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz “Örnek veriyorum; Adıyaman’da binası yıkılan seçmen yine Adıyaman’da bir konteynerde kalıyor. Yani binalar yıkıldı, adres kapandı, seçmenin göç etmediği durumlarda eski kanununa göre seçmen olma hakkını kaybediyordu. Ancak şimdi ise orada sayılacak ve kaydı orada çıkacak. En son seçmen olduğu yerde seçmen olmaya devam edecek. Ancak bu depremzede İstanbul’a göç etmiş ama hiçbir bildirim yapmamışsa kaydı Adıyaman’da kaldığı için İstanbul’da oy kullanamaz ama diyorsa ki ben seçim günü Adıyaman’a gideceğim ve orada oy kullanacağım bunun önünde hiçbir yasal engel yok. Yani ya gidecek Adıyaman’da oy kullanacak ya da seçmen kaydını İstanbul’a alacak.”

MİLLİ İRADE SANDIĞA EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE YANSIMALI

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Nüfus Müdürlüğü’nün süreci kolaylaştıcı adımlar atacağına inandığını söyleyen Yavuz “Milli irade sandığa en güçlü şekilde yansımalıdır. Herkes oyunu kullanmalıdır. Bunun için herkes fiilen bulunduğu yere kaydını almalıdır.” dedi.

Etiketler

Fehmi Duman