AKUT, Birinci İnönü Zaferi’ni kutluyor

AKUT, Birinci İnönü Zaferi’ni kutluyor

Türkiye gündemine 1999 Büyük Marmara Depremi ile giren, ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT, 9 Ocak 2022 Pazar günü, Birinci İnönü Zaferi’nin 101. yılını kutlamak amacıyla, Bozüyük ekibi önderliğinde, “Geleneksel Metristepe Zaferi ve Şehitleri Anma Yürüyüşü”nün 14.’sünü düzenliyor.

Yaklaşık 8 km sürecek yürüyüşün, Gazi M. Kemal Atatürk’ün, İkinci İnönü Zaferi’nden sonra İsmet Paşa’ya gönderdiği telgraftaki; “Siz orada yalnızca düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz.” sözlerinin yazılı olduğu anıtın bulunduğu Metristepe Zirvesi’nde düzenlenecek anma etkinlikleriyle sona ereceği belirtildi.

Etkinliklerle ilgili bir açıklama yapan AKUT Bozüyük ekip lideri Muharrem Öz, ekip olarak bu kutlamaları ilk defa 2008 yılında düzenlediklerini belirterek; “O sene Birinci İnönü Zaferi’ni kutlamak ve aziz şehitlerimizi anmak amacıyla ‘Birinci İnönü Zaferi ve Şehitleri Anma Yürüyüşü’nü yaparak bir geleneği başlatmıştık. Yaklaşık on kişilik küçük bir ekiple başlayan bu yürüyüşe takip eden yıllarda ilgi arttı. Bölge ve çevre illerdeki halkın, sivil toplum kuruluşlarının ve amatör kulüplerin de katılımıyla, yüzlerce kişinin beklediği ve katıldığı bir anma etkinliğine dönüştü. Bundan haklı bir gurur duyuyoruz.” dedi.

Yapılan açıklamada ayrıca, 9 Ocak 2022 günü Saat 09.30‘da AKUT Bozüyük Operasyon Merkezi’nden toplanma alanına doğru hareket edileceği ve yürüyüşün Saat 10.00‘da, Nanedere Yolu‘ndan başlayacağı belirtildi. 2 molası olan yürüyüşün sonunda ulaşılacak zirvede önce çay, çorba ikramı yapılacağı; sonrasında ise bayrak eşliğinde anıta hareket edileceği ifade edildi.

AKUT Hakkında: Ülkemizin arama kurtarma alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4 bine yakın operasyonda, 3 bine yakın insanın hayatını kurtardı ve 3 bine yakın gönüllü sayısına ulaştı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.453 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. AKUT, 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. AKUT ayrıca, Avrupa Sivil Koruma Mekanizması kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na (ECPP-European Civil Protection Pool) giren ilk Türk arama-kurtarma ekibi oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, ModEX kapsamında kentsel arama-kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek olan konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildi. Bunu başaran yine ilk Türk kentsel arama kurtarma ekibi oldu. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.

Etiketler

Fehmi Duman