ALİ BABACAN DEPREM BÖLGESİNDE ‘AFAD’dan vazgeçtik, kendi imkânlarımızla dağıtım yapıyoruz’

ALİ BABACAN DEPREM BÖLGESİNDE  ‘AFAD’dan vazgeçtik, kendi imkânlarımızla dağıtım yapıyoruz’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan üç gündür deprem bölgesindeki incelemelerini sürdürüyor. Babacan’ın bugünkü durağı Kahramanmaraş ve Adıyaman olacak. Yol üstünde akaryakıt kuyruğundan FOX TV’ye bağlanarak değerlendirmelerde bulunan Babacan şu ifadeleri kullandı:

“İlk gün ‘AFAD dağıtsın’ dedik, sorunlar olunca vazgeçtik”

“Biz çok hızlı bir şekilde teşkilatımızla ilk 2 günde 100 tırlık bir imkânı oluşturup deprem bölgesine gönderdik. İlk gün dedik ki ‘Siz bunu AFAD’a verin, AFAD dağıtsın’. Fakat dağıtımla ilgili baktık ki sorunlar oluyor. Sorun olunca vazgeçtik. Arkadaşlarımız şimdi kendi imkânlarımızla sahada dağıtım yapıyor.”

‘Kamera kadrajları çok dar, bir binada çalışma görüyorsunuz’

“Kamera kadrajlarından anlaşılabilecek gibi değil. Kamera kadrajları çok dar. Şu anda sizin kamera kadrajınızı görüyorum. İskenderun’daki bir binayı gösteriyor. Orada hayatta kalan vatandaşlarımız kurtarılmış. Gerçekten çok sevindik. Gözümüz yaşararak izledik. Ama kadrajlarda gördüğümüz gerçek olayın yüzde biri, binde biri. Gerçek facia çok daha büyük. Bir binada kurtarma çalışmaları görüyorsanız, hiçbir çalışmanın olmadığı belki 100 bina var.”

‘Şantiye kapasitesinin tamamı buralara sevk edilmeli’

“Hava çok soğuk bu bölgede. Hava karardığı zaman tamamen zifiri karanlık bir ortamda insanlar çalışmalarını yürütmek zorunda kalıyorlar. Türkiye inşaat sektörü güçlü bir ülke. Şu anda Türkiye’deki şantiye kapasitesinin tamamının buralara sevk edilmesi gerekiyor.”

‘Yardım, mahallelere küçük kamyon ve kamyonetlerle ulaştırılmalı’

“Çağrı yapmak istiyorum. Mahalle aralarına ancak küçük kamyon ve kamyonetlerle girilebiliyor. Tır giremiyor, işe yaramıyor. Mutlaka dağıtım merkezlerinde bunların daha küçük araçlara paylaştırılması, yardımın mahalle aralarına küçük kamyon ve kamyonetlerle ulaştırılması lazım.”

Sadullah Ergin iki kardeşini kaybetti

“Teşkilat İşleri Başkanımız Sadullah Ergin Bey, iki kardeşini aileleriyle beraber kaybetti. Yanına vardığımızda üç gündür ilk defa bir ekmek gördüğünü söyledi bana. Biz Adana’dan ilaç götürdük çünkü Antakya’da hiçbir şey yoktu. Büyük bir çaba var fakat sevkiyatta geç kalındığında da bir gerçek.”

‘Nerede yanlış yaptık konusunu masaya yatırıp çalışmak gerekiyor’

“Sorunun aşılması aylar değil, yıllar sürebilecek. Yerinde gördüğüm kadarıyla öyle aylarla ifade edilebilecek sürede bu sorunun çözülmesi mümkün olmayacak. Kaybedilen canlar geri gelmeyecek. Ama Türkiye’nin önümüzdeki dönemle ilgili oturup nerede hata yaptık diye bir masaya yatırmasında da fayda var. Gün acıyı paylaşma günü. Ama şunu da unutmayalım. Nerede yanlış yaptık konusunu masaya yatırıp ciddi bir çalışma gerekiyor. Hükûmetin, ayrım yapmaksızın bütün yerel yönetimlerle beraber çalışması gerekiyor. Sivil toplumun katkılarına yardımlarına açık olmaları gerekiyor.”

‘Birlik beraberliği yerinde gözlemek insanı çok etkiliyor’

“Bu kadar büyük bir yıkım karşısında arama kurtarma kapasitesi son derece zayıf. Sivil inisiyatif çok ön planda. Dün gördüğümüz arama kurtarma ekiplerinin önemli bir kısmı gönüllü insanlar. İzmir’den gelmişler İslahiye’ye. Mersin’den gelmişler Nurdağı’na. Bunu görmek, ülkemizdeki birlik beraberliğin ne kadar kuvvetli olduğunu yerinde gözlemek ayrıca insanı çok çok etkiliyor.”

Babacan, ayrıca Hatay’da kardeşlerini kaybeden AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman’a baş sağlığı diledi.

Etiketler

Editor 54