Almanya ve İngiltere’den tatil talebi yüksek…

Almanya ve  İngiltere’den tatil  talebi yüksek…

Almanya ve

İngiltere’den tatil

talebi yüksek…

 

Necdet Buluz

 

Bizim için önemli iki Avrupa ülkesi Almanya ve İngiltere’den tatil taleplerindeki artışlar yüz güldürüyor.

Almanya seyahat pazarındaki iyileşme, seyahat acenteleriyle yapılan son ankete de yansıdı. Ankete katılan acentelerin yüzde 77.7’si mevcut iş durumunun ‘iyi’ olduğunu söylerken yüzde 2.8’si ‘kötü, yüzde 19.6’sı ise ‘tatmin edici’ dedi.

Yapılan araştırma, beklentilerde de yükselme olduğuna işaret ediyor. Buna göre, geçtiğimiz ay yüzde 41,1 olan ‘önümüzdeki altı ayda, talep artacak’ diyenlerin oranı bu ay yüzde 60.7’ye yükselirken, talebin ‘sabit kalacağını’ düşünenlerin oranı 45.3’ten yüzde 33,9’a geriledi. ‘Talep düşer’ diyenlerin oranı da yüzde 13,7’den yüzde 5,4’e düştü.

Alman seyahat acentelerinin önümüzdeki altı aylık gelir beklentileri de olumlu. Geçtiğimiz aya kıyasla gelirlerin ‘artacağını’ düşünenlerin oranı yüzde 46.8’den yüzde 69.4’e yükselirken gelirlerin ‘sabit kalacağını’ düşünenlerin oranı yüzde 38.3’ten yüzde 25.2’ye ve gelirlerin ‘düşeceğini’ düşünenlerin oranı da yüzde 14.9’dan yüzde 5.4’e düştü.

Turizm Satış İklim Endeksi de Kasım ayından beri yukarı yönlü hareket ediyor. Kasım ayında 94.0 puan olan olan endeks, Aralık ayında 102.5’e, Ocak ayında 121.2’ye ve Şubat ayında 149.8’e yükseldi.

Bu gelişim, Alman ekonomisinin kış sezonunda hafif bir durgunluk geçirdiğini rapor eden Federal İstatistik Ofisi ve diğer kuruluşların raporlarıyla da uyumlu. RWI Leibniz Enstitüsünün de içinde bulunduğu pek çok ekonomist İlkbahar ve sonrasında düzelmenin yaşanmasını bekliyor.

Ancak pandemi, jeopolitik ve makroekonomik etkenlerin önümüzdeki aylarda Satış İklim Endeksine olumsuz etki yapıp yapamayacağı ise belirsiz. Çünkü bu gibi etkenler, Corona krizi döneminde etkisini göstermiş ve 2020’nin mart ve nisan ayında Satış İklim Endeksinin 65.0’a kadar düşmesine sebep olmuştu.

Almanya‘nın milli hava yolu Lufthansa’nın bütçeli yan kuruluşu Eurowings, tur operatörü Eurowings Holidays ile paket tur pazarındaki ağırlığını artırmayı hedefliyor.

Eurowings Holidays Satış Müdürü Michael Erfert, kendilerine model olarak İngiliz hava yolu şirketi ve tur operatörü Jet2 ve Jet2 Holidays’i aldıklarını açıkladı. Erfert “Jet2’nun sattığı her iki koltuktan biri Jet2 Holdiays’in paket turu ile satılıyor.” dedi.

İngiltere‘deki pazar ortamıyla Almanya’daki pazar ortamının kıyaslanamayacak olmasına rağmen bunun muhteşem bir iş modeli olduğunu kaydeden Michael Erfert, “Turizmde hava ulaşımı ile tur operatörünün tek bir kaynaktan beslenmesinin mantıklı olduğuna inanıyoruz. Bu şekilde müşterilerimiz özellikle son dakikada esnek ve cazip fiyatları yakalayabiliyor.” dedi.

Bu modelle Eurowings Holidays’in büyüyebileceğine işaret eden Erfert, 2016 yılından bu yana piyasada olan şirketin çalışan sayısını 30 daha artırarak 180’e çıkaracaklarını açıkladı.

2023 yılında günde 1000 paket tur satmayı planladıklarını kaydeden Michael Erfert, 2026 yılında Almanya’nın en büyük 10 tur operatöründen biri olmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

İngiltere’de ekonomik zorluklara rağmen yurt dışı tatili büyük ilgi görüyor. Eurochange tarafından 2500 kişiye yapılan ankete göre, katılımcılarının yüzde 96’sı gelecek yıl denizaşırı seyahati planlarken kalan yüzde 4’ü ise 2025’e kadar seyahat etmeyi planlıyor.

Ancak anket, tüketicilerdeki maliyet bilincini de gözler önüne seriyor. Ankete katılanların yüzde 40’ı mutfaklı konaklama veya yatak ve kahvaltı seçeneklerine yönelirken yüzde 21’i ise her şey dahil tekliflere yönelmiş durumda.

Anketten edinilen sonuçlar; pandeminin devam eden etkisine, yaklaşmakta olan durgunluğa ve artan yaşam maliyetine aykırı olurken seyahat endüstrisinin Ocak-Şubat dönemindeki yüksek rezervasyon verilerini  ise destekliyor.

Eurochange Genel Müdürü Charles Stewart yaptığı açıklamada ”Seyahate duyulan sevgi İngilizlerin adeta içine işlemiş. Mevcut ekonomik sıkıntılara rağmen anketimiz seyahate duyulan bu sevginin değişmediğini gösteriyor. İngilizlerin çoğu için yurtdışı tatilinin ne kadar önemli bir öncelik olduğunu görüyoruz, günlük hayatlarındaki harcamalarını kısma pahasına bundan vazgeçmiyorlar. Bu durum, son birkaç yılda bazı zorluklarla yüzleşen seyahat ve konaklama sektörü için çok iyi bir şey. Şu bir gerçek ki biz İngilizler tatil yapmayı seviyoruz ve bunu gerçekleştirmek için harcamalarımızı kısmayı ve birikebildiğimiz kadar biriktirmeyi bile göze alırız.” ifadelerini kullandı.

Bir de şu var:

Taleplerin Ekim-Kasım aylarına sarkmış olması yaz tatillerin uzayacağını gösteriyor.

Etiketler

Editor 54