ATALAY, SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI’NIN GENEL KURULU’NA KATILDI

ATALAY, SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI’NIN GENEL KURULU’NA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 23 Ekim 2021 Cumartesi günü konfederasyonumuza bağlı Selüloz-İş Sendikası’nın 20. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Selüloz-İş Sendikası’nın 20.Olağan Genel Kurulu 23-24 Ekim 2021 tarihlerinde Kocaeli’nde gerçekleşti. Kongreye, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Genel Başkan Ergün ATALAY yaptığı konuşmasında Selüloz-İş Sendikası’nın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, “Selüloz İş sendikası benim için biraz daha önemli. Bundan önceki genel başkanımız benim arkadaşımdı, benim kardeşimdi benim komşumdu. Allah rahmet eylesin. Burası benim evim, beni kabul ettiğiniz işçin teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“BİZİ ELEŞTİRENLERDE DE ÖVENLERDE DE SENDİKA YOK”

ATALAY belirli dönemlerde sendikaların kamuoyu gündemine geldiğini belirterek, “Bizler kamu sözleşmeleri, kıdem tazminatı ve asgari ücret görüşmelerinde gündeme geliyoruz. Öyle bir döneme geldik ki gazetenin biri 365 gün övüyor diğeri de 365 gün eleştiriyor. Sonra dönüp bakıyorsun ikisinde de sendika yok. Örgütlenmeye müsaade etmiyorlar. Kurumsal bütün kurumlarda hemen hemen her yerde örgütlüyüz. 1 milyon 200 bine yakın üyemiz var. Siyasi partinin, belediyenin, işverenin sendikası olmaz. TÜRK-İŞ işçinin ve tüm ülkenin sendikasıdır. Kayıt dışılığı kayıt içine alırsak sorunlarımızın %90’ını çözeriz. Evvela tüm siyasi liderler başta kendi ve çevrelerindekilerin işyerleri olmak üzere buraları örgütlenmeye teşvik etmelidir.” dedi.

TÜRK-İŞ’in işçilerin en büyük sigortası olduğunu belirten ATALAY, “Toplum akıllı, neyin ne olduğunu biliyor. Kimin ne yaptığını da biliyor, görüyor. İzmir’de de biliyoruz. Manisa’da da biliyoruz. Artık herkes yaşanan gelişmeleri ve haberleri anında öğrenebiliyor. Kıdem Tazminatı konusu her sene gündeme getirilirdi, bu sene gündeme getirmediler. Geçen sene meclise geldiğinde, komisyondan geri döndürdük. Pandemi döneminde sosyal medyada, ülke gündeminde tutarak bu mücadeleyi hep beraber yaptık. O nedenle yeri geldimi hem müzakere yapacaksın hem de mücadele yapacaksın.” dedi.

2022 yılında belirlenecek asgari ücret ile ilgili tartışmalara değinen Genel Başkan Ergün ATALAY, “Aralık ayında asgari ücret görüşmeleri var. Bizim asgari ücretli üye sayımız yüzde 1’in altında. Sendikanın olduğu yerde çıplak asgari ücret olmaz. Devlet bir standart belirliyor bunun altında işçi çalıştıramazsın diyor. Öyle bir noktaya geldik ki 7 milyon insanın geçim ücreti oldu. Geçen bir toplantıda ifade ettim. 45 senedir konuşuyoruz, bu sene getirin bizim ve toplumun kabul edeceği bir ücrete altına imza atalım, 45 seneye bedel olsun.”  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kongre’de, 2019 yılında hayatını kaybeden sendikanın Genel Başkanı Ergin ALŞAN için hazırlatılan kısa belgesel filmi de izlenerek rahmet ve minnetle anıldı.

 

Etiketler

Haber Merkezi