Başkan Büyükakın, “Hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyiz”

Başkan Büyükakın, “Hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyiz”

Başkan Büyükakın, “Hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyiz”

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Tahir Büyükakın, Hayrat Yardım Genel Başkan Yardımcısı Osman Çalım ve Hayrat Yardım Kocaeli Temsilcisi Orhan Kılıçaslan ile beraberinde ki heyeti makamında konuk etti. Hayrât Vakfı’nın 1974 yılında İstanbul Küçükçekmece’de kurulduğunu ifade eden Çalım, “Kurulduğumuz günden bu yana milli ve manevi değerlerimizi yayma, yaşatma ve imar etme gayesiyle hareket eden Hayrât Vakfı, yerel ve uluslararası alanda kuruluş amacı doğrultusunda faaliyetlerini yürütmekteyiz” diyerek Başkan Büyükakın’a bilgi verdi.

“GÖNÜLLÜLÜK HAREKETLERİNİN GELİŞMESİ VE YAYILMASINI ARZU EDİYORUZ”

Sosyal Yardımlaşmanın önemine değinen Başkan Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini dile getirerek, “Elbette gönüllülük hareketlerinin gelişmesi ve yayılmasını arzu ediyoruz. Sivil anlayışla ortaya konacak her güzel projede bizlerde dernek ve vakıflarımızın yanında oluyoruz. Tabi bunun yanında Büyükşehir Belediyesi olarak aç ve açıkta hiçbir vatandaşımızın kalmaması için her türlü tedbiri alıyoruz” diye konuştu.

“BU ÇALIŞMALAR 5 KITA VE 70 ÜLKEDE DEVAM EDİYOR”

Hayrat Yardım Genel Başkan Yardımcısı Osman Çalım, görüşmede, “Kocaeli çapında da, asıl faaliyet alanı olan ‘İman ve Kur’ân hizmeti’ eksenli eğitim çalışmalarımızın yanı sıra, sosyal dayanışma ve birlik şuuru çerçevesinde, insanlık yararına olan hizmetlerine devam etmekteyiz. Bakanlıklarımızla yapılan protokoller kapsamında gençlerimize Kur’an-i Kerim, Osmanlıca, değerler eğitimi gibi konularda ücretsiz eğitimler vermekte, hem de yetişkinlere yönelik Halk eğitim merkezlerinde ücretsiz kurslar düzenlemekteyiz. Aynı zamanda, 2013 yılında kurulmuş olan ve kamu yararlı dernek statüsü ile hizmet veren Hayrat insanî yardım derneği olarak, Türkiye’deki 300 koordinasyon merkezi ve 25 farklı ülkedeki koordinatörlükleri ile ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalar 5 kıta ve 70 ülkede ramazan, kurban, acil yardım, su kuyusu, yetim, sağlık, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında gerçekleştirmektedir” ifadelerini sarf etti.

“BİZE ALO 153 ÜZERİNDEN RAHATLIKLA ULAŞABİLİRLER”

Konuklarıyla olan sosyal yardımlaşma konularında hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyiz” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın, “Kışın yakacak derdi olanda, eğitim döneminde kırtasiye ihtiyacı olanda, sıcak yemek ihtiyacı olan büyüklerimizde merak etmesin Büyükşehir Belediyemiz yanlarındadır. Bize ALO 153 üzerinden rahatlıkla ulaşabilirler. Bizde gerek muhtarlarımızdan gerekse bu konuya duyarlı vatandaşlarımızdan gerekli hassasiyeti daha fazla bekliyorum. Elbette Büyükşehir Belediyemizin kıymetli çalışanları özellikle bu alanda özveriyle çalışırken, kentimizin STK’larının da bu yönde hareket etmesi ve bize gerekli desteği vermesi büyük önem taşımaktadır” diyerek sözlerine son verdi.

Fehmi Duman