Başkan Yüce: “Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarında sona geldik”

Başkan Yüce: “Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarında sona geldik”

Başkan Yüce: “Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarında sona geldik”
Büyükşehir Belediyesi tarafından inşası tamamlanan ve içerisinde yer alacak son teknoloji cihazların kurulumu devam eden Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yüce, “ Şuan binamızın içerisinde devam eden kurulum aşamasının yüzde 80’ini tamamladık. Hızla devam eden çalışmalar kapsamında suyun kalitesini yönetmelik ile belirlenen 300 farklı parametreyle takip edeceğimiz laboratuvarımızı devreye alacağız. Şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) marifetiyle inşası tamamlanan ve içerisinde son teknoloji cihazların kurulumu devam eden Hızırilyas Su Yönetim Merkezi içerisinde bulunan Su ve Atıksu Laboratuvar’ı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bin 720 metrekare alan içerisinde inşa edilen ve gelişmiş teknolojiye sahip yeni cihazlarla suyun kalitesinin 300 farklı parametre ile takip edileceği laboratuvar binasında sona gelindi. Çalışmaların yüzde 80’nin tamamlandığı Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarıyla ilgili konuşan Başkan Yüce, içerisinde hızla devam eden çalışmalar kapsamında kurulumun kısa sürede tamamlanarak Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’nin en kısa zamanda açılışının yapılacağı bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

“Hizmet kalitesini bizim belirlediğimiz kriterlerinde ilerisine taşıyacağız”

Sakarya’nın kaliteli içme suyunu koruyarak her geçen gün kalitesini artıracak çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Yüce, “ Bizler coğrafi konumumuz itibariyle çok şanslı bir milletiz. Bu şansa sahip çıkarak bize bahşedilen doğanın tüm nimetlerini korumak için çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyoruz. Şehrimizin altyapısında hayata geçirdiğimiz projelerle Sakarya’nın hem suyunu koruyor hem de atık suların doğaya karışmasına engel olarak doğasına sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar suyun yolculuğunu anbean takip ederek içme suyumuzun kalitesinden asla ödün vermedik. Bu konuda kendimizle yarış halinde olduğumuzu belirtmek isterim. Bölgenin en kapsamlı, en modern tesisi Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’nde devam eden çalışmalarımız tamamlandığında ise hizmet kalitemizi bizim belirlediğimiz kriterlerin de ötesine taşıyacağız. İnşası tamamlanan laboratuvarımızın yanı sıra mevcut laboratuvarımızı da geliştirmek için Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olan laboratuvarı yeni bina ile birlikte uluslararası standartlara uygun hale getireceğiz” dedi.

Sakarya’ya bir eser daha bırakmanın gururunu yaşıyoruz

Yakın zamanda açılışının yapılması beklenen laboratuvar binası ile ilgili Başkan Yüce, “ Üç katlı olarak hayata geçireceğimiz tesisimizin katlarını mikrobiyoloji, atık su ve içmesuyu analizleri olarak üç bölüme ayıracağız. Kurumumuz bünyesine kazandırdığımız son teknoloji cihazlarla sadece içme suyunu 300 farklı parametrede gözetimimiz altında tutacağız. Böylelikle anbean takip ettiğimiz suyun kalitesini yeni laboratuvarımızda da güvenle izleyeceğiz. Aynı zamanda kurum dışından ve Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES)’den gelen numunelerin de tesisimizde analizini yapabileceğiz. İnşası tamamlanan ve içerisinde kurulum aşamasında sona gelinen Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’nde yer alan Su ve Atıksu Kontrol Laboratuvarının yakın zamanda açılışını yapacağız. Şehrimizin bugününe ve yarınlarına bir eser daha bırakmanın gururuyla çalışmaların yakından takipçisiyim” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Fehmi Duman