BEŞİKTAŞ’TAN “AS’LA KISITLANMIYORUZ” MESAJI

BEŞİKTAŞ’TAN “AS’LA KISITLANMIYORUZ” MESAJI

BEŞİKTAŞLI OYUNCULAR ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTALARINA DESTEK OLDU

BEŞİKTAŞ’TAN ASLA KISITLANMIYORUZ” MESAJI

Beşiktaş’ın Fenerbahçe ile oynadığı Spor Toto Süper Lig maçında stadyumda “AS’la Kısıtlanmıyoruz” pankartı açıldı

Siyah-beyazlı kulüp, Türkiye Romatoloji Derneği’nin UCB Pharma Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle Dünya Ankilozan Spondilit Günü kapsamında hayata geçirdiği “ASla Kısıtlanmıyoruz” farkındalık kampanyasına destek oldu. Beşiktaş, Vodafone Park’ta Fenerbahçe ile oynadığı derbi maçında “AS’la Kısıtlanmıyoruz” mesajının yer aldığı pankartla ülkemizde her 200 kişiden 1’inde görülen ankilozan spondilit (AS) hastalığına dikkat çekti.

AS hastalığı erken teşhis edilmezse kamburluk, kalıcı hareket kısıtlılığı gibi sonuçlara neden olabiliyor. Hastalıkla ilgili farkındalık sağlamaya odaklanan “AS’la Kısıtlanmıyoruz” kampanyası, daha kaliteli bir yaşam sürmek ve kalıcı deformasyonlarla mücadele etmek için erken tanı, etkin tedavi ve egzersizin şart olduğu konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Ülkemizde AS hastalığı yeterince bilinmiyor

AS farkındalığının ülkemizde henüz oluşmadığını ve çoğunlukla bel fıtığı ile karıştırıldığını söyleyen Türkiye Romatoloji Derneği Üyesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek, “Beşiktaş Futbol Kulübü’ne bu konuda farkındalık sağlamamız için gösterdiği duyarlılıktan dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

A

Erkeklerde 2-3 kat daha sık görülüyor

AS hastalığının erkeklerde kadınlara kıyasla 2-3 kat daha sık görüldüğünü ifade eden  Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pamir Atagündüz  AS’nin belirtilerinin genellikle genç yaşlarda 15-40 yaş arasında gözlemlendiğini açıkladı. Prof. Dr. Atagündüz, “Beşiktaş ile yaptığımız bu iş birliği aracılığıyla üç aydan uzun süren şiddetli bel ağrıları olan herkese kendisini daha iyi gözlemlemesini tavsiye ediyoruz. Eğer ağrıları dinlenmeyle artarken hareket halinde azalıyorsa mutlaka bir romatoloji uzmanına görünmelerini öneriyoruz. Tanısı konulmuş hastalarımıza da egzersizi tedavilerinin değişmez bir parçası haline getirmelerini hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Not: Toplumda çok fazla bilinmeyen, nadir görülen ve genelde bel fıtığıyla karıştırılan AS hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü, Dünya Ankilozan Spondilit Günü olarak kabul ediliyor.

Türkiye Romatoloji Derneği Hakkında:

Türkiye Romatoloji Derneği’nin (TRD) 1993 yılında kurulmuştur. İç hastalıkları uzmanlık eğitiminin üzerine, iç hastalıklarına bağlı romatoloji bilim dallarında yan dal ihtisası yapmış doktorların üye olduğu TRD’nin amacı, konusu ile ilgili bilimsel araştırmaları ve doktor eğitimini desteklemek, romatoloji uzmanlarının sayı ve niteliğini artırarak ülke geneline yaymaktır; ayrıca doktorlar tarafından romatoloji ile ilgili olarak yapılacak çalışmaları özendirmek ve desteklemek, romatizmal hastalıkların toplumun geniş kesimlerince tanınmasını sağlamak ve romatizma hastalarını hastalıkları konusunda bilgilendirmek için çalışmalar yapmaktır.

UCB Pharma Hakkında:

UCB Pharma, immünoloji ve nöroloji kökenli ağır hastalıkların tedavisinde yenilikçi ve köklü çözümleri keşfetmek ve geliştirmek için 40 ülkede, 8 bin 500’den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren, Belçika kökenli bir ilaç firmasıdır. UCB Pharma’da tüm çalışmalar, global kurum kültürünün temel yapı taşı olan hastalar için değer sağlama odağıyla gerçekleşmekte. UCB Pharma, 2022 yılı itibarıyla 94. yılını kutlamakta.

Etiketler

Fehmi Duman