Botanik Vadi’de büyüleyen ‘mor’ hasat

Botanik Vadi’de büyüleyen ‘mor’ hasat

Botanik Vadi’de büyüleyen ‘mor’ hasat

Büyükşehir Belediyesi dev tarım üssü Sakarya Botanik Vadisi’nde morun her tonuyla vadide görsel şölen oluşturan lavantaların hasadına devam ediyor. 3 milyondan fazla ve 21 farklı tıbbi-aromatik bitkiye can suyu olan vadi, hasat başladığı günden bu yana adeta bir fotoğraf platosuna dönüştü. Türkiye’nin dört bir yanından ve Sakarya’dan bahçeye gelenler büyüleyici manzaranın tadını çıkarıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin dev tarım projesi Botanik Vadisi’nde en renkli hasat başladı. Geçtiğimiz ay adaçayı hasadı yapılan vadide bugünlerde ise mor rengiyle görsel bir şölen oluşturan lavanta hasadına devam ediliyor.

Platoya dönüştü

Bu hasatla birlikte vadi adeta dev bir fotoğraf platosuna dönüştü. Türkiye’nin dört bir yanından ve Sakarya’dan misafirler, bu hasadın güzelliğine şahitlik etmek için vadiye geliyor. Morun her tonunu barındıran bahçede çekilen yüzlerce fotoğraf, unutulmaz bir hatıra olarak kayıtlara ekleniyor.

3 milyon şifalı bitki

69 kilometrelik Sakarya Botanik Vadisi’nde biberiye, mentol nanesi, kekik, aronya, defne, akasya, ıhlamur ve kuşburnu gibi 21 farklı tıbbi ve aromatik toplam 3 Milyon 171 bin 876 adet bitki yer alıyor. Milyonlarca bitkinin hasat edildiği devasa bahçede lavanta hasadından sonra biberiye ve kediotu için işlem başlayacak.

Laboratuvarlarda işlenecek

Büyükşehir Belediyesi iştiraki Fidan AŞ’nin güçlü ve profesyonel kadrosu tarafından işlenerek sabuna, uçucu yağlara, parfüme, esansa ve şifalı ürünler dönüştürülen tıbbi bitkiler Sakarya’nın dört bir yanında Şifaevi ve BELPAŞ mağazalarında satışa sunuluyor. Büyükşehir Belediyesi FİDAN A.Ş ve SERA A.Ş görevli kadrosu ayrıca bu ürünleri farklı internet mağazalarından ve uygulamalardan vatandaşların kapısına kadar ulaştırılıyor.

Etiketler

Fehmi Duman