Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini dengeli hale getirmek amacıyla protokol yapıldı

Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini dengeli hale getirmek amacıyla protokol yapıldı

Bu projeye 10 Milyon TL ayrıldı

Protokol yapıldı; sokak hayvanlarının kontrolsüz üremeleri engellenecek

Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini dengeli hale getirmek amacıyla protokol yapıldı. Bu protokolle 5 bin sokak hayvanı kısırlaştırılması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesi sağlanacak. Başkan Ekrem Yüce, “Bu proje için 10 Milyon TL ayırdık. Büyükşehir olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de doğaya ve hayvanlara olan hassasiyetimizi ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına yönelik protokol yapıldı. Protokol sayesinde başlatılacak kısırlaştırma seferberliği, sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerinin önüne geçip dengeli üremelerini sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi bu proje için 10 Milyon TL bütçe ayırırken Sakarya’da 5 bin sokak hayvanının kısırlaştırması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesi sağlanacak.

Yüce’den büyük özveri

AKOM’da düzenlenen protokol törenine Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İmzalar atıldı ve Başkan Ekrem Yüce, “Çok önemli bir projeye imza attık. Şehrimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker ise, “Sakarya’da sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi bir sıkıntı vardı. Başkanımız bu işin üzerine titredi, eğildi ve bizleri de bu işin içine katarak sıkıntıyı çözmek için büyük özveri sergiledi. İnşallah bu projeyle sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi sorunların önüne geçeceğiz” dedi.

Sokak hayvanlarına yönelik ciddi adımlar

Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalardan bahseden Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak kendini ifade edemeyen minik dostlarımızın dertlerine deva olabilmek, huzurla, güvenle ve sağlıkla yaşayabilmeleri için elimizden gelen desteği veriyoruz. Allah’ın bize emanet ettiği dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için ürettiğimiz projeyle; yemek artıklarından kendi mamasını kendi üreten bir tesis kurulumu için gerekli işlemlere başladık.

Sokak hayvanları için temiz içme suyu temin etmek amacıyla 10 lokasyon da otomatik suluklar yerleştirdik. Sakarya’mızda kedilerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması için kedi evleri ve 138 noktaya beslenme odakları yerleştirdik. Ayrıca hava şartlarından etkilenen sokak hayvanları için ilçe belediyeleri vasıtası ile kuşyemleri, kedi ve köpek mamaları dağıtıyoruz. Sokak hayvanlarının yanı sıra güçten düşmüş yük hayvanlarına ve zaman zaman yabani hayvanlara da hizmet veriyoruz” dedi.

5 bin sokak hayvanı kısırlaştırılacak

Projeye dair detayları paylaşan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası işbirliğimiz ile sokak hayvanlarımıza daha iyi yaşam alanı sunmak için bölgenin en kapsamlı ve donanımlı Sokak Hayvanları Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi,

Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini hizmete açtık. 18 bin metrekarelik alanda barınmadan tedaviye kadar pek çok hizmeti hayata geçirdik. Bu rehabilitasyon merkezimiz sayesinde 10 binden fazla sokak hayvanının ise tedavisini gerçekleştireceğiz.

Geçtiğimiz temmuz ayında Veteriner Hekimler Odası ile imzaladığımız protokol sayesinde her yıl Sakarya’mızda 5 bin adet hayvanının kısırlaştırması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesini sağlayacağız. Bu protokol kapsamında sokak hayvanlarımız için 10 Milyon TL’lik bir bütçe ayırdık” dedi.

Satın alma, sahiplen

Hayvanları korumaya yönelik hassasiyet ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Yüce, “Cumhurbaşkanımız sokak hayvanlarının korunmasını sağlamak adına birçok talimat vermiştir. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın bu talimatı üzerine çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Satın Alma, Sahiplen sloganıyla hareket ederek, veteriner hekimlerimiz ve alanında uzman personellerimizle hayvanlara yönelik sahiplendirme çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak resmi sitemizden başlattığımız online başvuru ile sevimli dostlarımızı sahiplendirme olanağı sunuyoruz. Bunun yanı sıra mesai saatleri içerisinde merkezimizi ziyaret eden hemşerilerimiz, talep ettikleri takdirde, kedi ve köpek sahiplenme imkânı buluyor.  Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de doğaya ve hayvanlara olan hassasiyetimizi ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Kısırlaştırma seferberliği

Başkan Yüce, “Bugün burada Sakarya’mız ve ülkemiz için çok önemli bir çalışma için bir araya geldik. Sokak hayvanlarımızı koruduğumuz gibi onlardan korkan hemşerilerimizin güvenliğini de sağlamalıyız. Kontrolsüz üremeyle çeteleşen köpeklerin en temel çözümü bu üremeyi kontrol altına almaktır.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası ile bugün imzalayacağımız protokol sayesinde kısırlaştırma seferberliğini başlatacağız. Bu kısırlaştırma sayesinde sokak hayvanlarımızın dengeli üremelerini kontrol altına alacağız. Buna ilaveten ömürlerini verimli ve sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Etiketler

Editor 54