Büyükşehir’den anlamlı vurgu: “Bir gün değil, her gün yanınızdayız”

Büyükşehir’den anlamlı vurgu: “Bir gün değil, her gün yanınızdayız”

 Büyükşehir’den anlamlı vurgu: “Bir gün değil, her gün yanınızdayız”

Büyükşehir YADEM, Yaşlılar Haftası’nda en zor anlarında yanında olduğu yaşlılara “Bir gün değil, her gün yanınızdayız” mesajı verdi. 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda yayınlanan raporda hizmet verilen yaşlı sayısının bin 250’nin üzerine çıktığı açıklandı. Büyükşehir, kurduğu saha ekipleriyle kapıları çalarak her gün yardıma ihtiyaç duyan daha fazla yaşlıya ulaşmaya çalışıyor.

YADEM, Sakarya’da yaşamını sürdüren, sosyal hayattan izole olmuş, bakacak kimsesi bulunmayan, günlük yaşam faaliyetlerini yapmakta zorluk çeken ve evlerinde bakıma muhtaç olan 65 yaş ve üzeri kimsesi olmayan, engelli ya da yatalak durumdaki vatandaşlara uzanan el oluyor.

Yaşlıların tek başlarına başa çıkamadığı ev temizliği, kişisel bakım, psikolojik destek, fizik tedavi, hastane refakati gibi ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyor. Yaşlıların sosyal hayata uyumu sürecinde hobi kursları, doğa yürüyüşleri ve geziler, ücretsiz sağlık taramaları da 65 yaş ve üzeri yaşlıların katılabilecekleri etkinlikler organize ediliyor.

Yaşlıların her an yanında

Sıcak yemek, hasta bezi, her ay düzenli olarak hesaplarına yatan sosyal yardım kartı desteği gibi koruyucu ve iyileştirici tedavi hizmetleri sunduğu faydayla ön plana çıkıyor. Büyükşehir Yaşlı Destek Merkezi (YADEM) 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda hizmet sunulan yaşlı sayısını açıkladı. Raporda, şuanda aktif olarak 1250’nin üzerinde yaşlıya hayatın her alanında hizmet verildiği belirtildi. Açıklamada, “Sakarya’da yaşlıların bir gün değil, her gün yanı başındayız” mesajına vurgu yapıldı.

Ücretsiz hizmetler

Şefkat eline muhtaç yaşlılar, Büyükşehir’in hizmetleri ile hayata bağlanıyorlar. Evde temizlik, kişisel bakım-hasta yıkama, fizik tedavi, alzheimer takip cihazı, genel sağlık danışmanlığı, her yıl 2 bine yakın kişinin faydalandığı “Sağlık İçin Kaplıca” projesi, şehit ve gazi aileleri hizmeti, hobi kursları (Kuran-ı Kerim, resim, hat), doğa yürüyüşü ve geziler, refakat-ulaşım gibi çalışmalar sosyal hizmet alanında önemli bir örnek olarak görülüyor.

YADEM şehrin her köşesinde

YDEM’den yapılan açıklamada, “18-24 Mart Yaşlılar Haftası vesilesiyle Sakarya’da her gün daha fazla yaşlıya ulaşma çabamızı yeniden ifade ediyoruz. Sahada, kentin her bir köşesinde kapıları çalmaya devam edecek ve bize ihtiyaç duyan her bir vatandaşımıza ulaşacağız. Bir gün, bir hafta değil 365 gün onların ihtiyaç duyduğu noktada olmaya gayret ediyoruz” denildi. Yaşlı nüfusuna bağlı olarak, 23 personel ve her an sahada olan hizmet araçlarıyla YADEM, her gün ve her saat yaşlılara yardı eli uzatıyor. YADEM’e temizlik, kişisel bakım, hastane refakati ve diğer tüm konularda 444 40 54 numarası üzerinden ulaşılabiliyor.

 aracın bulunduğu Yaşlı Destek Merkezi’nden hafta içi 08:30’dan 17:30’a kadar 444 40 54 (3770-3771) dâhili numaralı telefondan ev temizlikleri, kişisel bakımları ve hastane refakatleri konusunda randevu alan yaşlılar hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Etiketler

Fehmi Duman