Çanakkale’de, Ormanı, Tarımı, Yaşamı Yok Eden Altın Madenlerine Hayır

Çanakkale’de, Ormanı, Tarımı, Yaşamı Yok Eden Altın Madenlerine Hayır

Nurol Holding tarafına Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bu kampanyayı başlattı

NUROL HOLDİNG’E SESLENİYORUZ! ALTIN MADENCİLİĞİ PROJELERİNDEN VAZGEÇ!

Nurol Holding’in Çanakkale Lapseki’de açmayı planladığı yeni altın madeni:

  • 4 milyon 269 bin 100 m²’lik (426,91 hektar) orman ekosistemini yok edecek.

  • Köylere, yaşam alanlarına 1500 metre, içme ve sulama suyu amaçlı Bayramdere Barajı’nın mutlak koruma sınırına yalnızca 750 metre.

  • Bölgenin su kaynaklarına maden için el konulacak, tarım ve hayvancılık ile uğraşan Köylüler susuz kalacak.

  • Kuş cenneti olan Çardak lagünü, projenin yer aldığı Dumanlıdağ’dan gelen su kaynakları ile besleniyor, dolayısıyla tehlike altında.

Bölgenin kültürel varlıklarını ve somut olmayan kültürel mirasını tehlikeye atan ve 13 yıl sürecek olan proje kapsamında sadece 80 kişi istihdam edilecek.

Nurol Holding’e bağlı TÜMAD Madencilik A.Ş. tarafından Çanakkale ili Lapseki ilçesinde ve Balıkesir ili İvrindi ilçesinde 2017 yılından bu yana altın madeni projeleri yürütüyor. Her iki proje kapsamında da çok geniş orman ekosistemleri yok edildi, yer altı ve yüzey sularının akışları değişti, hava, su ve toprak kirlendi.

Bu iki proje yetmezmiş gibi Nurol Holding, Eczacıbaşı’ndan devir aldığı ruhsat ile Lapseki’de üçüncü bir altın madeni ocağını açmak istiyor.. Projeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” kararı verildi, karar sivil toplum örgütleri ve yörede yaşayan vatandaşlar tarafından 06 Ocak 2023’de dava edildi.

Yeni finansmanını Temmuz 2020 tarihinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB), Akbank ve Ziraat Bankası konsorsiyumu ile 255.000.000 ABD Doları tutarında refinansman anlaşması ile sağlayan şirket, bu proje dışında aynı bölgede 4 ayrı metalik madencilik ruhsatına daha sahip.

Tüm bu projelerin hayata geçmesi halinde tarımın gözbebeği olan Lapseki Bölgesi devasa maden çukurları, pasa dağları ile dolu bir cehenneme dönecektir. 

Lapseki’nin kirazı, şeftalisi, Bayramdere Barajı, Çardak Lagünü tehdit altındadır.

1980’li yıllardan ve özellikle de 2002’den itibaren sayısız kez değiştirilerek, sömürge madenciliğinin önünü açan kamusal düzenlemeler, ülkemizin yer altı kaynaklarını yerli ve ulusötesi şirketlerin talanına açmıştır.

Avrupa’nın çoğu ülkesinde yasaklanan siyanürlü altın madenciliği ne yazık ki ülkemizde serbesttir. Ülkemizde de acilen yasaklanmalıdır. 

Bizler, sivil toplum örgütleri ve yöre halkı olarak sömürge madenciliğine ve bu projelere karşı mücadelemize devam edeceğiz. Alamosgold’u gönderdiğimiz gibi, diğer şirketleri de göndereceğiz.

Nurol Holding’i ekolojik yıkımlara yol açan altın madenciliği projelerinden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bu çağrımız aynı anda Nurol Holding nezdinde altın-gümüş olmak üzere tüm diğer vahşi metalik madencilik şirketlerinedir. 10.01.2023

KAZDAĞLARININ ÜSTÜ ALTINDAN DEĞERLİDİR!

ALTIN MADENCİLİĞİNİN KAMU YARARI YOKTUR! ALTINDA ÖLÜM VARDIR!

ALTIN MADENCİLİĞİNDEN VAZGEÇİN!

Etiketler

Editor 54