Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kasım’da seçim yok, seçim önümüzdeki yılın Haziran’ında,”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kasım’da seçim yok, seçim önümüzdeki yılın Haziran’ında,”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Van’da gençlerle buluşma programına katıldı. Kasım ayında seçim yapılacak iddialarına cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kasım’da seçim yok, seçim önümüzdeki yılın Haziran’ında, kendini oraya hazırla. Sen aday mısın değil misin onu açıkla ya da adayını açıkla.” ifadelerini kullandı. Yunanistan’daki AB üsleriyle ilgili konuşan Erdoğan, “Üsler Rusya’ya karşı diyorlar. Ukrayna’nın yanında durabildiniz mi? Bu Batı’ya güven olmaz. ” açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca, “Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de gençlerin en çok tercih ettiği parti biziz.” diyerek üye sayısını açıkladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Son bir yılda Van ile birlikte 22.gençler buluşmamızı gerçekleştirmiş oluyoruz. Şu anda bizim gençlerde hiçbir partiyle mukayese edilemeyecek üye sayısına sahibiz. 1,5 milyon partimizin sadece gençlik kolları olarak üyemiz var. Bütün bu üye sayılarıyla diğer partilerinin tamamını toplayın bizin partimizin üye sayısına ulaşamazlar. Seçim tarihi açıkla diyorlar, seçimin tarihi belli. Önümüzdeki yılın haziran ayında seçim var. Bay Kemal Kasım’da seçim yok. Kendini oraya hazırla, sen önce aday mısın değil misin onu açıkla. Sen aday değilsen adayını açıkla. Şu anda 6’lı masa ne yapacağını şaşırmış vaziyette, bizim böyle bir derdimiz yok.

MİÇOTAKİS’E TEPKİ

EFES 2022 tatbikatındayık. Birlikte oradan mesaj verdik. Onlar da anlamış olacaklar ki hemen bir toplantı yaptılar 3’lü. Bir momentum açıkladılar, artık bundan sonra Türkiye’nin aleyhinde herhangi bir açıklama yapmayacağız. Söyleyeceklerimizi zaten biz söyledik. Seni ben Vahdettin Köşkü’nde ağırlayacağım, seninle mutabakata varacağız. Bundan böyle bir ikimiz konuşalım, tamam. Aradan 15 gün geçti sen gidiyorsun ABD’ye senatoda Türkiye’nin aleyhinde konuşma yapıyorsun, yemezler Miçotakis yemezler. Üsler kuruldu, ne kurarsınız kurun. Üsler Rusya’ya karşı diyorlar. Ukrayna’nın yanında durabildiniz mi? Bu Batı’ya güven olmaz. Batı’nın alacaksan ilmini, sanatını alırsın Batı’nın siyasetine güven olmaz. Bunlar bizi AB’de bile o günden bugüne oyalıyorlar.

Fetih şölenini İstanbul’da yaptık. Fetih şöleniyle de 560 bin kişiyi Atatürk Havalimanı’nda topladık. Muhalefet Maltepe’de bir araya geldi 106 bin kişi. Sizlerin gayretleriyle, 2023 bu ülkede yeni bir kırılma olacak. Sadece bir telefon mesajıyla tüm gençlerimize seslendim. Tüm milletime seslendim. O gece tüm gençler Atatürk Havalimanı’nı doldurdu. Bay Kemal de tankların korumasıyla Bakırköy’e gitti. Aramızdaki fark bu. Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de gençlerin en çok tercih ettiği parti biziz. Dargınlık var ise hemen barışacağız. Kurban Bayramı ile beraber dargın kimler varsa hepiniz barışacaksınız, yolumuza da öyle devam edeceğiz. Bundan sonra da her fırsatta sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Biz gençlere salt seçmen nazarıyla bakmıyoruz. Biz bu ülkede iktidara yürürken seçme ve seçilme yaşı 30’du. 30’da aldığımız seçme ve seçilme yaşını önce 25’e sonra 18’e biz indirdik. Siyaset arenasındaki tüm mücadelemi gençlerle birlikte verdim.

Gençlerin oylarını çantada keklik görenlere diyoruz ki hesaplarını bir kez daha gözden geçirin, siz önce bu ülkenin gençlerin de gidin de özür dileyin. Daha düne kadar 18 yaşında milletvekili mi olur diyerek referanduma karşı çıkan siz değil miydiniz? Şimdi çıkmış bizimle gönül bağımızı sorguluyor. Gençlere en çok yatırım yapan kadro biziz. Gençlerin her alanda önündeki engelleri kaldıran hükümet biziz. Gençlerimizin mevcut sıkıntıları biz çözceğiz, dertlerine derman olacağız.

“BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ”

Ben de doğrusu bu aday noktasında hala isim açıklamayışlarını “niye” sorusunu arkadaşlarımızla aramızda tartışıyoruz.  Hepsi birbirine pas atıyor. Perde arkasında da adaylık yarışını kendi içlerinde de yapıyorlar. Biz işimize bakıyoruz, durmak yok yola devam ediyoruz. YSK ilan ettiği ana kadar bunlar adaylarını açıklayamazlar. Biz her an maça çıkacak gibi hazırlığımızı yapacağız.

Biz KYK yurtlarına öğrenci arıyoruz. Bakanımın da ifade ettiği gibi bizim şu anda KYK yurtlarında yer sorunumuz yok. Harç vardı harcı biz kaldırdık, burs kredi 45 lira Çıktı. Biz onu 45 liradan aldık, 850 liraya çıkardık. Hiçbir dönemde bizim getirdiğimiz bu imkanlar, hiçbir hükümet döneminde getirilmedi. Tüm üniversite imtihanlarına girecek aday öğrencilerimize de buradan başarılar diliyoruz.

TAHIL KORİDORUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Şu gerçeği görmemiz lazım, tüm dünya başta ABD olmak üzere bir defa bir ekonomik çıkmazın içinde m ideğil mi? Bir tarafta Ukrayna – Rusya savaşı var. Bu savaş nedeniyle ciddi manada tarım ürünlerinde bunların bir defa ciddi bir oranda bu ülkelerden geldiğini biliyoruz. Bizim ciddi bir sıkıntımız yok, bizim stoklarımızda 5 milyon ton buğdayımız var. Biz bütün bunlara rağmen daha da artıralım diyoruz. Bununla ilgili bakan arkadaşlarımız Rusya’daki muhataplarıyla görüşmeler yaptılar. Oradaki yolu açma niyetindeyiz. Sadece kendimize değil 3. ülkelere de mal gönderme gibi bir çalışmanın içerisinde olacağız. Görüşmeler devam ediyor. Dün akşam da ilgili bazı kişilerle görüşmeler yaptık. Önümüzdeki hafta içinde gerek Sayın Putin’le gerek Zelenskiy ile görüşerek ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız. Şu anda yol haritamız belli.

Etiketler

Fehmi Duman