Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabetle gittiği Katar’ın başkenti Doha’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Hamad Uluslararası Havalimanı’nda Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat eşlik ediyor.

Emine Erdoğan, Katar’da İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret etti

Emine Erdoğan, Katar'da İslam Eserleri Müzesi'ni ziyaret etti

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Katar’ın başkenti Doha’da bulunan İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret etti.

Katar’a resmî ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, İslam Eserleri Müzesi’ni gezdi.

Müze’nin, Kuran-Söz ve Sanat, İslam Dünyası’nda Dini Hayat, Türkiye ve Osmanlı Eyaletleri Sanatları, İran ve Orta İmparatorluk Sanatları gibi galerilerindeki eserleri inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin paylaşımda bulundu.

İslam Eserleri Müzesi’nin, Doha’nın en etkileyici yapılarından birisi olduğunu belirten Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Dünyanın en büyük İslam sanatı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müze, mimarisi ile de şehrin simgelerinden. 1400 yılı aşkın tarihiyle, üç kıtadan toplanan birbirinden kıymetli eserler, İslam mirasının çeşitliliğini gözler önüne seriyor. İslam sanatının en nadide eserlerinden Kâbe’nin Anahtarı, Osmanlı Fermanları gibi nice önemli şaheseri yakından incelemek, heyecan verici bir deneyimdi.”

Emine Erdoğan daha sonra Katara Kültür Köyü’ne geçerek dünyaca ünlü Türk camii tasarımcısı Zeynep Fadıloğlu tarafından tasarlanan Osmanlı döneminin mimarisini taşıyan Katara Camii’ni (Mavi Mescid) gezdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’da resmî törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’da resmî törenle karşılandı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunduğu Katar’ın başkenti Doha’da, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından resmî törenle karşılandı.

Katar Emiri Şeyh Temim, Lusail Sarayı’na gelişinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı makam aracından inerken karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke millî marşları çalındı.

Katar Emiri Şeyh Temim ile tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerleri selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim, baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim, Lusail Sarayı’ndaki baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşme yaptı.

Görüşmelerden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim’e Togg hediye etti, iki lider görüşmelerin yapıldığı binaya, Katar Emiri Şeyh Temim’in kullandığı Togg ile geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyhe Temim nezaretinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti arasında diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü olması münasebetiyle ikili anlaşma imzalandı. Anlaşmayı, Türkiye Cumhuriyeti adına Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar adına ise Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Jassim Al Thani imzaladı.

Etiketler

Fehmi Duman