Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül”Türkiye’de iktidarlığını yürüten Akp maalesef vatandaşlarımızın belini bükmeye devam ediyor.”

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül”Türkiye’de iktidarlığını yürüten Akp maalesef vatandaşlarımızın belini bükmeye devam ediyor.”

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül “Değerli basın mensupları, 20 yıldır Sakarya’da ve Türkiye’de iktidarlığını yürüten Akp maalesef vatandaşlarımızın belini bükmeye devam ediyor. Asgari ücreti % 50 zam Emekliye % 25 zam  Elektriğe 1 gecede % 130 lara varan zam TÜİK verilerine göre enflasyon % 36, son üç ayda gelen zamlar % 100 ün üzerinde Aralık 2021 yılı ödemiş olduğum Elektrik faturam 216.- TL. 2022 ilk ayı ödemiş olduğum faturam 437._ TL.  vatandaşlarımız bunların altından nasıl kalkacak, kaşık ile verip kepçe ile geri almaya devam ediyorlar.

      Çiftçilerimiz kara kara düşünmektedirler. 2021 yılı gübre fiatları 2,5.-  3  bin TL iken, bu sene 10 bin 14. Bin TL. ye kadar yükselmiştir.1 Ocak 2021 tarihinde 7.- Tl civarında olan mazotun litre fiatı 14,30 Tl. ye yükselmiştir, ilaç ve tohum fiatlarıda aynı şekilde % yüzün üzerinde artmıştır. Yarın sabah ne ile karşılaşacağımızı bilememekteyiz. Mevcut iktidarın sayesinde Milli ve yerli hiçbir şeyimiz kalmamıştır.

      Yanlış yapılan politika ve sözleşmeler neticesinde yaz aylarında döviz artışı nedeni ile doğal gaz alımı yapılmayıp depolardan tüketim yapılması ile Doğal gaz ve Elektrikte yapılan kısıtlamadan dolayı başta gözböbeğimiz Tankpalet fabrikası olmak üzere organize sanayi bölgelerimizde bir çok fabrikalarımız kısıtlı olarak çalışamamaktadır. Bunların etkilerini önümüzdeki günlerde zam olarak göreceğiz.

      Özellikle ilimizi 20 yıldır yöneten AKP li belediyeler verdikleri sözleri tek tek unutuyorlar. Bunun yanı sıra yapılması planlanan veya başlanıp bir türlü bitirilemeyen bir çok proje halen toprak altında çürümeye terk edilmiş durumdalar. Karasu Demiryolu, Afa Kültür merkezi., Kongre Merkezi, Hafif raylı sistem, Nostaljik Tranvay, Karasuda temeli atılan Savunma Sanayi Fabrikasının inşaatı, milli tank bunlar bir kaçı. Üç ayda bitecek denilen 100 yataklı acil durum hastahanesinin ne zaman biteceğini hep birlikte beklemekteyiz. İlimizi yıllardır sizler yönetiyorsunuz vatandaşlarımız yoğun bakım için Yalova’ya, Bolu’ya, Gebze’ye, İstanbu’a tedavi olmak için gidiyorlar. Vatandaşlarımızın bu çilesi ne zaman sona erecek ? Büyük Şehir Belediye başkanımız her gün tarımda çağ atlıyoruz diye demeçler veriyor.  Sayın, Yüce’ye buradan tekrar soruyorum. Hangi çiftçimize ne kadar tohum, ne kadar mazot, ne kadar fide, ne kadar toprak analiz desteği verdiniz? Ben ve Sakarya çiftçisi sizden açıklama bekliyor. 100 dönüm kenevir, lavanta ekmek ve et, süt, yumurta, çay, bal,satış mağazaları açmak ile tarım şehri ve Marka şehir olunmaz. Bırakınız onları ilimizin değerli esnafları yapsınlar. Sizler ilimizin değerleri olan Şeker Pancarı, Patates, Soğan ve kabağın yok edilmemesini değil,  nasıl destek verip ürünlerini arttırmaya yardımcı olabiliriz diye düşünmelisiniz.

      1943-1967-1999 depremlerini yaşamış olan ve çok yakında da yaşayacağımız büyük bir deprem için Sakarya’da ada bazlı dahi yerinde kentsel dönüşüm yapılmadı.  Olabilecek depremde can ve mal kaybının vebali şu anki Merkezi ve yerel yöneticilerimiz olacaktır.

      Değerli arkadaşlar;

      Kürsüye çıkıp Bülent Ecevit’e selam söyleyeceğim diyen çocuğu, miting otobüsünün üstüne çıkartan devlet adamının ismi merhum Cumhurbaşkanımız barajlar kralı Süleyman Demirel;       kürsüye çıkarttığı çocuğa, ana muhalefet partisi lideri sayın, Kemal Kılıçdaroğlu’na hain, hain diye bağırtan mevcut Cumhurbaşkanımız sayın, Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Ülkemizin getirildiği son nokta budur.

Taktir Yüce Milletimizin.”

Fehmi Duman