Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal,“Vergiden feragat köklü çözüm değildir!”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal,“Vergiden feragat köklü çözüm değildir!”

“Vergiden feragat köklü çözüm değildir!”

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, Temel gıda maddelerinde KDV oranının hükümet tarafından yüzde 1’e indirilmesi sonrası durumun geçici bir rahatlama sağlayacağını fakat kalıcı bir çözüm olmayacağına dikkat çekerek yazılı bir açıklama yaptı.

Aksakal açıklamasında;

12 Şubat 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Temel Gıda Maddelerinde uygulanan KDV oranı yüzde 1’e indirildi ve bugünden itibaren uygulamaya geçildi.

Toplumsal yaşamı doğrudan etkileyen fiyat artışlarının etki gücünü azaltmaya yönelik uygulamaya konulan vergiden feragat yöntemi elbette ilk anda göreceli bir rahatlama hissi yaratacaktır. Ancak bu yöntem kalıcı ve pahalılığı ortadan kaldıracak köklü bir çözüm olmayacaktır. Esasen, başta tarım sektörü olmak üzere üretimin tümüyle çeşitlendirilmesi ve desteklenmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Önceki yılın Kasım ayından bu yana yaşanan döviz kurlarındaki artışla birlikte gerçekleşen yüksek enflasyon ve fahiş zamlar karşısında daha o günden neredeyse yarı oranında açık vereceği öngörülen 2022 bütçesi, bugün vergi gelir kalemlerinde oluşacak eksilmelerle daha da büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir.

Cumhurbaşkanı 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesini zaman geçirmeden güncellemeli ve Ek Bütçe Kanununu Meclise getirmelidir. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte başta maaş ödemeleri olmak üzere kamu harcamalarının karşılanmasında ciddi boyutlarda zafiyet kaçınılmazdır.” İfadelerini kullandı.

Fehmi Duman