Deprem bölgesinde seçim nasıl olacak? Bakan Soylu açıkladı

Deprem bölgesinde seçim nasıl olacak? Bakan Soylu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında gündeme dair merak edilen sorulara yanıt verdi. Bakan Soylu ‘deprem bölgesinde seçim nasıl olacak’ konusuna da açıklık getirdi.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM NE?

Deprem 6 Şubat’ta oldu. O dakikadan itibaren devlet tüm kapasitesiyle teyakkuz halindeydi. Biz ilk 1 saatte uluslararası çağrı yaptık. Tüm dünyadan 112 ekip geldi. Tüm bakanlar olanlar bölgeye gittik. Kimimiz Hatay’a kimimiz Maraş’a kimimiz Gaziantep’e gitti. 26 bin 232 enkaz var ve her birinin altında insan var.

Yer kürenin en büyük depremiyle karşı karşıya kaldık. Hollanda’dan büyük bir deprem. İklimin getirdiği sonuçlar oluştu. Kayseri – Kahramanmaraş yolu kapalıydı. Hatay Havalimanı çalışmıyordu. En başta Gaziantep Havalimanı da kapalıydı sonra açıldı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen herkes bölgeye gelmeye başladı. Arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra iyileştirme çalışmaları başladı. Biz hemen çadırla başladık. Çok soğuktu hava. Bütün köyler tarandı. İlk 5-6 gün dışardan gelen gıdayı tamamen serbest bırakırız. O an en zor andır. O an yapmanız gereken gıdanın en uç noktaya ulaşmasını sağlamak. Tüm süpermarketleri halka açtık. Hepsinin başına polis ve jandarma koyduk.

Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Bu çalışılmış bir fikir değildi. Sahanın ihtiyacını doyurduktan sonra depolamaya geçtik. Benzinde de aynısını yaptık. Benzin istasyonların başına polis ve jandarma koyduk. Önce hastanenin benzini mazotunu karşılamaya çalıştık. Birinci önceliğimiz hastanelerdi. İkinci işimiz arama kurtarma yapan araçların depoların doldurulmasaydı. İlgili valililerimizi bölgelere aktardık. İlk arama kurtarma sonra iyileştirme sonra da enkaz kaldırma grubu kurduk. Cumhurbaşkanımız tahliye kararı verdi ki çok doğru karardı. Bu önemli bir karardı. THY imdadımıza yetişti. Bir taraftan hastalar da taşındı. Bir yandan da artçı depremler devam etti. Nispi etki yarattı belki ama endişeyi artırdı.

Etiketler

Fehmi Duman