Depremin ilk günü büyük inşaat şirketlerinin iş makinelerine el konsaydı…

Depremin ilk günü büyük inşaat şirketlerinin iş makinelerine el konsaydı…

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, TKP’nin Youtube kanalına Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Depremin ardından deprem bölgesine hareket eden TKP Genel Sekreteri, bölgede bulunduğu süredeki gözlemlerini de programda aktardı. TKP’nin Antakya’da kurduğu kriz masasından, tüm bölgedeki dayanışma merkezlerinde yapılan çalışmalardan ve tüm Türkiye’de örgütlediği dayanışmadan bilgiler veren Okuyan, önümüzdeki süreçte ülkenin içinde bulunacağı durum ve TKP’nin bu duruma nasıl müdahale edeceğine ilişkin açıklamalar yaptı.

Bu fiyasko devletin özel sektör ve tarikatların eline teslim edilmesinin doğal sonucu

Devletin kaynaklarının bölgede kullanılmaması hakkında konuşan Okuyan, siyasi iktidarın zaten kamu bilinciyle hareket etmediğinin, toplum çıkarlarını gözetmediğinin, organizasyon yeteneğinin olmadığının daha önceki pek çok örnekte görüldüğünü ve bunun devletin özel sektör ve tarikatların eline teslim edilmesinin sonucu olduğunu ifade etti. TKP’nin kısıtlı kaynaklarıyla sergilediği örnek davranışın ise bir mucize olmadığını, bilimle, kolektif çıkarlarla ve planlamayla hareket edildiğinde bu sonucun doğal olduğunu sözlerine ekledi.

Depremin ilk günü büyük inşaat şirketlerinin iş makinelerine el konsaydı…

TKP’nin tüm temel sektörlerin devletleştirilmesini savunduğunu söyleyen Okuyan, bugünkü tablonun bunu zaten dayattığını söyledi. İktidarın başka meselelerde kararname çıkarma hızına vurgu yapan Okuyan, “Depremin ilk günü büyük inşaat firmalarının elindeki iş makinelerine bir kararnameyle bedelsiz el konsaydı, muazzam bir arama kurtarma çalışması örülebilirdi.” dedi.

Önümüzdeki dönemde bölgede başlanacak enkaz kaldırma ve yapı yenileme sürecine başlamadan yapılaması gereken ilk işin bütün inşaat şirketlerinin ve çimento sanayinin devletleştirilmesi olduğunu söyleyen Okuyan, “Aksi durumda kamu bütçesinden, yani insanların vergilerinden bu şirketlere kaynak aktarılacak. İnsanların aç kalmasına, iş kazalarında ölmesine neden olmuş bu şirketlere yeniden kaynak mı aktaracağız?” ifadelerini kullandı.

“TKP önlüğü alanda güven veriyor, eleştirenler gitsin tarikatların önlükleriyle uğraşsın”

TKP’nin alanda önlük giymesinin eleştirilmesi sorusunu da yanıtlayan Okuyan, bu eleştirilerin bölgeye uzak olan insanlar tarafından yöneltildiğini, bölgedeki insanlar için böyle bir eleştirinin söz konusu bile olmadığını söyledi. Önlük giyilmesinin birinci sebebinin Türkiye’nin farklı yerlerinden deprem bölgesine gidenlerin birbirini tanıması gerektiği, ikinci sebebinin ise TKP’nin günlerdir yaptıklarının yardıma ihtiyaç duyan insanlar için güven vermesi olduğunu belirtti. Okuyan, “Gitsinler tarikatların önlükleriyle uğraşsınlar, bizim pırıl pırıl, samimi, dürüst amblemi, TKP yazan kırmızı önlüklerimizle uğraşmasınlar.” diyerek konuya açıklık getirdi.

TKP Genel Sekreteri Okuyan OHAL’e neden ihtiyaç duyulduğu, Suriye provokasyonu, Türkiye’nin güvenliğinin tehdit altında olup olmadığı gibi konuları da programda değerlendirdi.

Etiketler

Editor 54