Depremzedeler hangi otellerde konaklayacak?..

Depremzedeler hangi  otellerde  konaklayacak?..

Depremzedeler hangi

otellerde

konaklayacak?..

Necdet Buluz

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 10 ilde ikamet eden vatandaşların, hangi şehirdeki otellerde konaklayacağı belli oldu.

Deprem bölgesindeki yetkili makamlar tarafından düzenlenecek belge ile topluca gönderilen depremzedeler İl AFAD tarafından kimlik kontrolü ve kayıt işlemi yapıldıktan sonra planlanan yerlerdeki otel, yurt gibi konaklama alanlarına yönlendirilecek.

Kendi olanakları ile gelenlerin ise İl AFAD Bölge Müdürlüklerince kimlik ve ikamet bilgileri teyit edildikten sonra kalacakları yerlere yönlendirileceği belirtildi.

Bu organizasyonla afetzedelerin iaşe (yeme içme), (barınma) ve diğer ihtiyaçları, valilikler adına İl AFAD tarafından koordine edilecek.

Yapılan açıklamada kendilerine planlanan yerde kalmayıp yakın, akraba gibi yerlerde kalmayı tercih edenlerin de kayıt dışı kalmamaları için İl AFAD’la görüşerek kayıt yaptırmalarında yarar olduğu ifade edildi. 

Karara göre:

Kahramanmaraş, Malatya ve Diyarbakır’da ikamet eden depremzedeler, Antalya’da

Adıyaman’da ikamet eden depremzedeler, Aydın’da

Gaziantep’te ikamet eden depremzedeler, İzmir ve Muğlada

Şanlıurfa’da ikamet eden depremzedeler, Mardin ve Afyonkarahisar’da

Osmaniye’de ikamet eden depremzedeler Muğla ve Nevşehir’de

Hatay’da ikamet eden depremzedeler, İzmir ve Muğlada

Adana’da ikamet eden depremzedeler Mersin’de

Kilis’te ikamet eden depremzedeler İzmir ve Muğladaki otellerde konaklatılacak.

10 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından çok sayıda otelci otelini ücretsiz olarak depremzedelere açmıştı. Alınan karara göre, depremzedelere ücretsiz barınma imkanı sunan otellere söz konusu hizmetlerine yönelik KDV ve konaklama vergisi hesaplanmayacak, yapılan masraflar gider olarak kaydedilebilecek.

NTV’de yer alan habere göre afetin getirdiği olağanüstü şartlar nedeniyle söz konusu işletmelerin depremzedelere verdikleri bedelsiz hizmetler, emsali olan hizmetler olmadığından, herhangi bir kazanç oluşmayacak, KDV ve konaklama vergisi de hesaplanmayacak.

Ayrıca bu işletmelerin, depremzedelere bedelsiz olarak verdikleri konaklama, yeme-içme gibi hizmetler için yaptıkları masrafları da gider olarak dikkate alınacak.

SunExpress, arama-kurtarma ve sağlık ekiplerini deprem bölgesine en kısa sürede ulaştırmak amacı ile resmî kurumlarla koordineli olarak düzenlediği özel uçuşları da sürdürüyor. Şimdiye dek 42 özel uçuş gerçekleştirerek arama-kurtarma ve sağlık ekiplerini bölgeye taşıyan SunExpress, bu özel uçuşların dönüş seferlerinde de depremden etkilenen vatandaşların tahliyesini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, 3500’den fazla vatandaşın bölgeden tahliyesi sağlandı.

Ayrıca, AFAD başta olmak üzere tüm resmi yetkili kuruluşlar aracılığıyla gelen yardımların deprem bölgesine ulaştırılması amacıyla ücretsiz yurt içi kargo hizmeti vermeye devam ediyor.

SunExpress, 21 Şubat 2023 tarihine kadar olan Adana, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Malatya, Mardin, Kars, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van kalkışlı/varışlı tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda ücretsiz bilet değişikliği ve iptal hakkı sunuyor.

Bilet değişikliği işlemleri www.sunexpress.com web sitesinden veya mobil uygulamada yer alan “Rezervasyonlarım” adımından yapılabiliyor. Bilet iade işlemleri ise biletin satın alındığı satış kanalı üzerinden yapılabiliyor.

SunExpress ayrıca deprem bölgesine yaptığı uçuşlardaki yolcularına bilet tarifelerinde geçerli bagaj haklarının yanı sıra ek bagaj hakkı sağlıyor. Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Malatya ve Mardin kalkış ve varışlı iç ve dış hat uçuşları için 21 Şubat 2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere bilet tarifesinde sağlanan bagaj hakkına ilaveten ek 15 kg ücretsiz bagaj hakkı sunuyor.

Etiketler

Editor 54