Depremzedelerin sıkça sorduğu sorular…

Depremzedelerin  sıkça sorduğu  sorular…

Depremzedelerin

sıkça sorduğu

sorular…

 

Necdet Buluz

 

Deprem bölgelerinde ayrıldığımda, hak kaybına uğrar mıyım? Depremzede olduğuma ilişkin bir AFAD kart almam gerekli midir? Gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını AFAD, deprem bölgesi sıkça sorulan sorular ve cevapları adı altında web sitesinde yayınladı. İşte depremzedelerin sıkça sorduğu sorular ve cevapları…

Deprem bölgelerinde ayrıldığımda, hak kaybına uğrar mıyım?

Deprem bölgelerinden kendi imkanlarıyla veya AFAD koordinasyonuyla tahliye olan vatandaşlarımız için her hangi bir hak kaybı söz konusu değildir.

Depremzedeyim nasıl tahliye olabilirim?

Deprem bölgesindeki tahliye işlemleri AFAD koordinasyonunda Jandarma Genel Komutanlığı iş birliği ile yürütülmektedir. Tahliye Toplanma Alanlarına giden vatandaşlarımız karayolu, demiryolu, denizyolu veya havayolu ile tahliye edilmektedir.

Deprem bölgesinden tahliye olduktan sonra, gittiğim ilde barınma imkânına sahip olabilir miyim?

Deprem yaşanan illerden kendi imkânlarıyla veya AFAD aracılığıyla ayrılmak isteyen vatandaşlarımıza, Tahliye Toplanma Alanlarına bildirim yapmaları halinde, yönlendirildikleri ilde barınma imkânı sağlanmaktadır.

Depremzede olduğuma ilişkin bir AFAD kart almam gerekli midir?

AFAD Tahliye Toplanma Alanlarına; başvuru esnasında afetzedelerin durumunu gösterir bir belge talep edilmemektedir. Başvuru sonrasında AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir.

Deprem bölgesinden kendi imkânlarımla ayrıldım, barınma ihtiyacımın karşılanabilmesi için depremzede olduğumu nasıl kanıtlarım?

AFAD Tahliye Toplanma Alanlarına başvuru yapmadan kendi imkânlarıyla ayrılmış olan vatandaşlarımız, gittikleri ilde barıma talep etmeleri durumunda Valiliklere veya Kaymakamlıklara başvurarak konaklama imkânından yararlanabilecektir.

Depremden etkilenen yapılara ilişkin hasar durumunu nereden öğrenebilirim?

Binanızın hasar durumuna ilişkin bilgileri; http://hasartespit.csb.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Afetler sonrası konutum hasar gördü, hak sahipliği işlemleri için ne yapmalıyım?

Hak sahipliği işlemleri hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra başlayacaktır. Bu işlemler e-Devlet üzerinden “AFAD Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu” adıyla açılacak olan bağlantıdan yapılacaktır.

Etiketler

Editor 54