DEVA PARTİLİ CEM AVŞAR’DAN İKTİDARA: “Yapılacak inşaatları jeologlarla ve şehir plancılarıyla ne zaman konuştuğunuzu açıklamak zorundasınız”

DEVA PARTİLİ CEM AVŞAR’DAN İKTİDARA:  “Yapılacak inşaatları jeologlarla ve şehir plancılarıyla ne zaman konuştuğunuzu açıklamak zorundasınız”

DEVA PARTİLİ CEM AVŞAR’DAN İKTİDARA:

“Yapılacak inşaatları jeologlarla ve şehir plancılarıyla ne zaman konuştuğunuzu açıklamak zorundasınız”

DEVA Partili Cem Avşar, afet yönetimi üzerinden iktidara yüklendi: “15 günde çadır götüremiyorsunuz. İnsanların konutlarını 1 yılda nasıl yapacaksınız?”, “Sizin, hâşâ, bir tane bile kabahatiniz yok mu?”, “Yapılacak inşaatları jeologlarla, şehir plancılarıyla konuştunuz mu?”

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar, deprem bölgesindeki çadır ihtiyacına, inşaat planlamasına ve AFAD’ın yapısına ilişkin yaptığı açıklamalarda şöyle konuştu:

‘15 günde çadır götüremiyorsunuz, konutları 1 yılda nasıl yapacaksınız?’

“Bizim bugün konteynır ve prefabrik kentleri konuşmamız gerekiyordu. Fakat bunca vatandaşımıza hâlâ çadır dahi tedarik edilemedi. Çadır üreticileri üretimin büyük bölümünü AFAD’a yapıyor. Bölgeye binlerce çadır sevk edildi. Nasıl oluyor da çadır sorunu çözülemiyor, anlamak mümkün değil. Deprem gibi afetlerde vatandaşın imdadına koşmayacaksanız da ne zaman koşacaksınız? İktidara sormazlar mı: Daha Ankara’nın 700 kilometre ötesine 15 günde çadır götüremiyorsunuz. İnsanların konutlarını 1 yılda nasıl yapacaksınız? Hangi planla yapacaksınız? Kalıcı konutlar büyük ihtiyaç. Yapılacak. Fakat daha öncesinde bugün insanların barınma, toparlanma ve travma başta olmak üzere acil konularına eğilmek şart.”

‘Sizin bir tane bile kabahatiniz yok mu?’

“‘Her şeyi ben kontrol edeyim’ diye inat edenlere soruyoruz. Şimdi rahat mısınız? Sizin, hâşâ, bir tane bile kabahatiniz yok mu? Yıkılan binaların yüzde 98’inin iktidarınızdan önce yapılmadığını, bu rakamların gerçek olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Ne uğruna yanlış bilgi veriyorsunuz? 20 yılda yapamadıklarınızı 1 yılda nasıl yapacaksınız?”

‘Yeni yapıların zeminlerini uzmanlarla konuştunuz mu?’

“İnşaat videoları paylaşıp duran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da soruyorum. Yeni yapıların yapılacağı zeminler… Birçoğu tarla vasfındaki bölgelere yapıldığı için yıkıldı. Bu bölgelerde yapılacak inşaatları jeologlarla, şehir plancılarıyla ve konunun diğer uzmanlarıyla konuştunuz mu? Bu konudaki raporları değerlendirdiniz mi? Şeffaf olmanız lazım. Ne zaman, nerede, ne konuştunuz? Belgeleriyle açıklayıp bu milleti rahatlatmak zorundasınız.”

‘AFAD’ın yeniden yapılandırılması şarttır’

13 Haziran 2022’de AFAD’ın hantal bir yapıya dönüştürüldüğü yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Avşar şöyle devam etti:

“AFAD, sadece kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici bir teşkilat modeline geçmelidir. 13 Haziran’da ‘Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile AFAD, kuruluşundan önceki parçalı yapıdan daha hantal bir yapıya dönüştürülmüştür. Dört genel müdürlük, iki başkanlık, iki müşavirlik ve 22 daire başkanlığından oluşturulan, bazı kadrolara mülki idare kökenli olmayanların dahi atanamadığı bu yapıya geçişin gerekçesi izaha muhtaçtır’ demişiz. Büyük koordinasyon boşluklarının oluştuğunu saptamışız. Eleştiriyle yetinmeyip çözümü de anlatmışız. Afet yönetimi paydaşları arasındaki iş birliklerini artıracak stratejiler geliştirilmesi gerektiğini, paydaşları güçlendirecek teknik ve finansal mekanizmaları güçlendirmeyi, merkeziyetçi yönetim anlayışının derhal terk edilmesini, yerel yönetimlerin afet yönetiminin tüm safhalarında inisiyatif alması gerektiğini, yerelin hızlı tepki vermesi gerektiğini söylemişiz. Altını çize çize vurguluyoruz: AFAD mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır. Afetlerle sağlıklı mücadele için şarttır.”

Etiketler

Editor 54