DEVA PARTİSİ İÇİŞLERİ BAKANI’NA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE İDDİALARINI SORDU

DEVA PARTİSİ İÇİŞLERİ BAKANI’NA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE İDDİALARINI SORDU

DEVA PARTİSİ İÇİŞLERİ BAKANI’NA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE İDDİALARINI SORDU

‘Cezai ve idari süreç başlatıldı mı?’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 31 Mart 2022 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Gümüşörgü (Timok) köyünde yaşandığı iddia edilen işkence olayını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Gözaltına alınan 15 kişiden Yahya Karabaş’ın askerler tarafından başına çuval geçirilerek işkenceye uğradığını beyan ettiğini söyleyen Yeneroğlu, medyaya yansıyan görüntülerde Karabaş’ın gözünde ve yüzünde izlerin görüldüğünü ifade etti. Yeneroğlu, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

‘İşkenceyi önlemenin en etkili yolu faillerin cezalandırılmasıdır’

“Batman Barosu İnsan Hakları Merkezi ve İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi konu ile ilgili ayrı ayrı açıklamalar yapmıştır. Gerek taraf olunan uluslararası sözleşmeler gerekse de Anayasa uyarınca, işkence ve kötü muamele mutlak yasaktır ve hiçbir şekilde istisnası bulunmamaktadır. İnsanlık suçu olan işkencenin ve kötü muamelenin önlenmesinin en etkili yolu, iddialara ilişkin etkin bir soruşturma yapılması ve faillerinin cezalandırılmasıdır.”

‘Adı geçen kamu görevlileri tedbiren uzaklaştırıldı mı?’

Yeneroğlu, Soylu’ya şu soruları sordu:

1- 31 Mart 2022 tarihinde yapılan soruşturmada kaç kişi, hangi suçlama ile gözaltına alınmıştır? Hala gözaltı süreci devam eden şüpheli bulunmakta mıdır?

2- Yahya Karabaş ile birlikte işkence ve kötü muamele iddiasında bulunarak şikayetçi olan kaç kişi vardır?

3- Yahya Karabaş’ın şikâyeti ile varsa diğer şüphelilerin şikâyeti üzerine işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin olarak cezai ve idari süreç başlatılmış mıdır? Adı geçen kamu görevlileri idari süreç nedeniyle görevlerinden tedbiren uzaklaştırılmışlar mıdır?

4- Yahya Karabaş’ın darp raporu almasının engellendiği iddiasına yönelik, adı geçen polis veya polisler ile hastaneye ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır?

Etiketler

Fehmi Duman