DEVA SÖZCÜSÜ DEPREM BÖLGESİNDEKİ İZLENİMİNİ ANLATTI: ‘Beni asıl kahreden; bölge halkının devletine duyduğu güvenin zayıflaması’

DEVA SÖZCÜSÜ DEPREM BÖLGESİNDEKİ İZLENİMİNİ ANLATTI: ‘Beni asıl kahreden; bölge halkının devletine duyduğu güvenin zayıflaması’

Deprem bölgesi Kahramanmaraş ve Elbistan’a giderek incelemelerde bulunan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin genel merkezinde gözlemlerini anlattı. Şahin şöyle konuştu:

‘Devletini afet anında yanında görmek isteyen sesini duyuramadı’

“Elbistan’da, Maraş’ta enkaz altında sessiz çığlıkların duyulmasını, devletini afet anında yanında görmek isteyen vatandaşlarımızın koordinasyon eksikliği nedeniyle yeterince sesini duyuramadığını üzülerek görmüş bulunmaktayım. Devletin elektriği, suyu bu merkezlere temin etmesi gerekiyor. Suyun olmadığı yerde hijyenden kaynaklı olarak da ileride çok daha büyük sıkıntıların oluşabileceğini üzülerek müşahede etmiş durumdayız. Şehirlerini terk eden insanlar görüyoruz. Ama asıl üzücü olan; o bölgede yaşayanların devletine duyduğu güven bağının zedelenmiş ve zayıflamış olması. Beni asıl kahreden hadise buydu. Dün gerek Göksu-Pınarbaşı arasında gerekse dönüş esnasında Adana’da, Nurdağı ve çevresinde yaşadıklarımız, şehirlerin boşaltıldığını görmüş olmak elbette ki bizlere son derece büyük kaygı veriyor. Her ne olursa olsun bu günlerde birlikte dayanışma içerisinde bu tür büyük felaketlerden kurtulmamız ve bunları geride bırakmamız gerekiyor.”

‘Deprem öncesinde hiçbir hazırlığının olmadığını alanda gördük’

“Devlet millet kaynaşmasının en güzel örneğini deprem sonrasında biz orada görüyoruz ama devletimizin de organizasyon konusunda sınıfta kaldığını ve özellikle hükûmet edenlerin olaya tam manasıyla müdahale edemediklerini görüyoruz. Deprem elbette ki bir kaderdir, bunu önleyemezsiniz. Ancak deprem sonrasındaki ölümlerin, maddi kayıpların azaltılmasını öncesinde alınacak tedbirlerle zayıflatabilirsiniz. Mevcut iktidarın deprem öncesinde hiçbir hazırlığının olmadığını biz alanda gördük.”

‘Binaların kolonlarıyla uğraşmayın’

“Buradan bir çağrımız da bu inşaatları yapanlara. Özellikle binaların altında market, halı, mobilya, beyaz eşya, banka gibi yerlere kiraya veren mal sahiplerine bir önerimiz olacak. Bu binaların kolonlarıyla uğraşmayın. Üzülerek ifade ediyorum ki Elbistan’da gördüğümüz manzaranın temelinde bu kolonları iptal edilen binalardaki zayiatın çok büyük olduğu… Mal bir şekilde kazanılır ama giden canı geri getirmek mümkün değil. Can her şeyden önemli.”

Şahin ayrıca bölgedeki barınma, gıda, elektrik ve akaryakıt sorununa dikkat çekti.

Etiketler

Editor 54