Dr. Erdoğan Çiftcioğlu’nun iddialı araştırması “Performatif Siyaset ve Erdoğan” İstisnai Kitaplar’dan çıktı!

Dr. Erdoğan Çiftcioğlu’nun iddialı araştırması “Performatif Siyaset ve Erdoğan” İstisnai Kitaplar’dan çıktı!

Performatif Siyaset ve Recep Tayyip Erdoğan üzerine yazılan kitap, yaklaşık 7 yıllık bir araştırmanın ürünü. Seçim sürecinde performanslar aracılığı ile farklı sahnelerden ‘izleyici nasıl etkilenir?’ sorusunu odağına alan araştırma, bu yıl yapılacak olan seçim öncesi oldukça konuşulacak gibi duruyor.

Türkiye’nin ilk ve en son yapılan başkanlık yarışında Recep Tayyip Erdoğan’ın beş farklı sahne performansına odaklanan ve Dr. Erdoğan Çiftcioğlu tarafından İngilizce yazılan araştırma, seçime aylar kala kitaplaştı. Yeniden düzenlenen ve Türkçeleştirilen kitap, seslerin ve notaların kullanımından performansın sahnelenmesine kadar birçok etkileyici unsuru detayları ile inceliyor.

Kitap hakkında…

T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sahne üzerinden seyirciyi etkilediği yadsınamaz bir gerçek.

Bu kitap, Recep Tayyip Erdoğan’ın kitleleri etkilemekte kullandığı formüllerin bilimsel metodlarını inceleyen ve “nasıl” sorusuna net yanıtlar oluşturan, dünya siyasetinde çok sık karşılaşılmayan ve hatta aslında öngörülemeyen “mucizevi!” bir performansın akademik çalışması olup, literatüre üstün beğenilerle giriş yapmış bir eserdir.

Performatif Siyaset ve Erdoğan kitabının içeriğini oluşturan inceleme konusu daha önce hiçbir akademik çevre tarafından araştırılmamış (ve çokça geç kalınmış) olmasından dolayı başta akademik çevreler olmak üzere tüm dünyada dikkat çekici nadir çalışmalar arasında anılmaktadır.

Peki kitleler nasıl etkilenir? Bunun sonuçları nasıl gündelik hayatta var olur? Kitlelerin etkilenmesi günümüz siyasetinde başarının anahtarı değil midir? Eğer öyleyse nasıl olduğunu derinlemesine incelemek gerekmez mi? Peki nasıl? Performatif Siyaset ve Erdoğan kitabı tam da bu sorulara cüretkâr bir şekilde cevap veriyor.

Son 20 yıldır yapılan seçimlerde vatandaşları yüksek oranlarla sandığa taşıma kabiliyeti üzerine yazılan bu kitabı, oy verecek herkesin muhakkak okuması gerekir.

Dr. Erdoğan Çiftcioğlu kimdir?

1991 yılında Mersin’de dünyaya gelen Erdoğan ÇiftcioğluMTSO Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ ve SUNY’de Siyaset Bilimi, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler ana dalları ve tarih yan dalı alanlarını üç buçuk sene gibi kısa bir sürede bitirip; önce SOAS-Londra Üniversitesi’nde Devlet, Toplum ve Kalkınma üzerine yüksek lisans ardından, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Performatif Siyaset üzerine yazdığı tez ile Temmuz 2022’de Doktor unvanını elde etmiştir.

2019 yılından bu yana profesyonel olarak, Koru Sigorta A.Ş. Strateji Geliştirme ve Planlama Başkanı, Skor Veri A.Ş. ve Olba Grup Oto San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini sürdürmektedir. Güney Afrika’da bir yıl, Amerika’da iki yıl, İngiltere’de bir buçuk yıl yaşamış ve yirmiden fazla ülke gezmiş olan Dr. Erdoğan Çiftcioğlu ileri derece İngilizce ve orta seviye Arapça bilmektedir.

Dr. Erdoğan Çiftcioğlu halihazırda siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

İstisnai Kitaplar BASIN BÜLTENİDİR | İletişim: Sami Dündar (istisnaikitaplar@gmail.com)

Etiketler

Editor 54