DSP Genel Başkanı Aksakal’dan Seçim Yasası Değişiklik Önerileri Hakkında Açıklama

DSP Genel Başkanı Aksakal’dan Seçim Yasası Değişiklik Önerileri Hakkında Açıklama

“Dağ fare doğurmuştur.”

Aksakal; ” Mecliste yer alan siyasi partilerin tamamı seçim barajını kaldırma taahhüdünde bulunmuşlardı, bu söz yerine getirilmeli ve diğer hususlarda da düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır.”

AKP ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı seçim yasası değişikliğini TBMM’ye sunması üzerine DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Aksakal açıklamasında;

“AK Parti ve MHP tarafından hazırlanarak Meclise getirilen “Milletvekili Seçimi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” içeriği ve niteliği itibariyle yasak savma olmuş, deyimi yerindeyse dağ fare doğurmuştur!

Demokratik Sol Parti olarak söz konusu yasa değişikliklerinin konuşulmaya başlandığı süreçte, yani Haziran/2020 tarihinde hazırladığımız kapsamlı bir çalışmayı mecliste bulunan siyasi partilere, Adalet Bakanına, TBMM Başkanına ve Sayın Cumhurbaşkanı’na da iletmiştik. Bu öneriler içerisinde;

Seçim barajının tamamen kaldırılması yanında, hazine yardımının hakça paylaşımı, siyasetin finansmanının şeffaflaşması, milli bakiye ve tercihli oy sistemi, seçimlerde propaganda faaliyetlerindeki eşitsizlik ve hakkaniyetsizliklerin ortadan kaldırılması, seçime katılan partilerin YSK’da temsili ve YSK kuruluş kanununda değişiklikler gibi önemli hususlar değerlendirilmemiştir.

Oysa demokrasi geleneğimizin güçlendirilmesi ve “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin tam olarak hayata geçirilmesi ancak toplumun tümünün parlamentoda temsil edilmesiyle anlam kazanabilir. Mevcut değişiklik teklifine göre az bir farkla yüzde 7 oy oranının altında kalacak her bir parti yaklaşık 4 milyon seçmenin iradesinin Meclise yansımaması sonucunu doğuracaktır ki, bu karar en hafif deyimiyle halkın siyasetten uzak tutulması amacına hizmet eder.

Mecliste yer alan siyasi partilerin tamamı seçim barajını kaldırma taahhüdünde bulunmuşlardı, öncelikle bu söz yerine getirilmeli ve diğer hususlarda da düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır.” sözlerine yer verdi.

Fehmi Duman