Dünya Fındık Haftası 8-14 Ağustos 2022 tarihlerinde Sakarya’da düzenlenecek.

Dünya Fındık Haftası 8-14 Ağustos 2022 tarihlerinde Sakarya’da düzenlenecek.

İlki geçen sene Trabzon Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelmesi amaçlanan Dünya Fındık Haftası bu yıl 8-14 Ağustos 2022 tarihlerinde Sakarya’da Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılacak.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) tarafından her yıl Ağustos ayının ikinci haftasının Dünya Fındık Haftası olarak kutlanmasına karar verilen bu haftada; dünya fındık üretim ve ihracatının büyük kısmını gerçekleştiren ülkemizde fındığın tanıtım ve tüketimine de katkı sağlanarak, farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

Dünya Fındık haftası Ekonomik ve sosyal açıdan fındığın Türkiye’de çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Adem Sarı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. Başkan Sarı “Son 600 yıldır bir ihraç ürünü olan fındık, bu toprakların sarı altını. Türkiye, dünyanın en önemli fındık üreticisi ve tarımda, ticarette, sanayide, dahası kültürümüzde ‘fındık’ diye bir gerçek var. Fındık, ülkemizde binlerce üretici ailenin geçim kaynağını oluşturuyor. Sakarya ekonomisine yüksek oranda katma değer sağlayan fındık üretiminin ilimiz için de ayrı bir yeri ve önemi var. Bu değeri bilerek stratejilerimizi bu realite doğrultusunda yapmalıyız” dedi.

Sakarya Ticaret Borsası olarak yerli ve millî ürünümüz olan fındığın hak ettiği değeri kazanması için çalıştıklarını belirten Adem Sarı “Ulusal Fındık Konseyi(UFK) koordinasyonu ile Dünya Fındık Haftasına bu sene Sakarya olarak ev sahipliği yapacağız. Bu organizasyonun ilimizde yapılmasında destekleri olan Valimiz, Belediye Başkanımız, ilimizdeki diğer oda ve borsa başkanlarımız ve diğer paydaşlarımızla el ele vererek fındıkta farkındalık yaratma arzusu içindeyiz. Bizler Sakarya olarak bu etkinliğe hazırız. İnşallah geleneksel hale getirilen bu etkinlik önümüzdeki senelerde daha çok ses getirerek amacına ulaşır. Buradan tüm halkımızı etkinliklerimize davet etmek isterim. Tüm paydaşlarımızı Dünya Fındık Haftası etkinliklerinde aramızda görmekten mutluluk duyacağız.” ifadelerini kullandı.

Dünya Fındık Haftası Programı üreticilerin piyasadaki rekabet gücünü daha da arttırmak amacıyla faaliyete geçecek olan Sakarya Ticaret Borsası Tahıl Ürünleri Lisanslı depo açılışı ile başlayacak. Çalıştay ve seminerlerle fındığın önemi kamuoyuna anlatılacak.

Etiketler

Fehmi Duman