Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Sakarya Şubesi  Açıldı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Sakarya Şubesi  Açıldı

EĞİTİM-İŞ SAKARYA ŞUBESİ AÇILDI

 Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİMİŞSakarya Şubesi  Şube yeter sayısına ulaşarak emek mücadelesinde sendikamıza yeni bir heyecan ve güç kazandıran Sakarya Şubemizin yeni ofisinin açılışını gerçekleştirdik.
Açılış törenine, Genel Başkan Kadem Özbay, Genel Sekreter Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreter Genel Örgütlenme Sekreteri Şenol Eyüboğlu, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Emine Çalık ve Konfederasyon Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Sakarya Şube Başkanı Yasemen Tomak ve şube yönetim kurulu üyeleri ile davetliler katıldı.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, “Sakarya’nın şube yeter sayısına ulaşmasında gösterdikleri çabadan dolayı başta Şube Başkanımız olmak üzere tüm yönetimimize ve üyelerimize teşekkür ediyoruz. Aramıza yeni katılan üyelerimizden aldığımız güçle, daha önce olduğu gibi, bundan sonra da Cumhuriyet Devrimlerinin kazanımlarını sahiplenmeye ve yüceltmeye; sınıfsal haklarımızı geliştirerek, kazanımlarımızı her türlü sömürüye ve saldırıya karşı savunmaya devam edeceğiz. Sakarya Şubemizin, almış olduğu sorumluluk ve görevi hakkıyla yerine getireceğine inanıyor, başarılar diliyoruz” dedi.

Eğitim İş Sakarya Şube başkanı Yasemin Tomak, Eğitim iş Sendikasının yeni ofisin Açılışında Sakarya ‘da verdikleri emek mücadelesinin sonucunda şube olmanın heyecanı ve gururunu yaşadıklarını ifade etti. Bu önemli günde yanlarında bulunan, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Eğitim İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Eğitim İş Kocaeli, Bursa, İzmir şubelerinden katılan başkan ve yönetimi, Atatürk’çü Düşünce Derneği başkanı, İyi Parti başkan yardımcısı, CHP Kadın Kolları başkanı, CHP Adapazarı İlçe Başkanı, Ulaşım İş, Büro iş başkanları, Eğitim iş Sakarya eğitim emekcilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek onur ve gurur duyduklarını ifade etti.

Eğitim iş Sakarya

Yasemin TOMAK

Başkan

Günay DELİKAN

Sekreter

Özgür DEMİRBAŞ

Mali Sekreter

Serkan TÜRKAN

Örgütlenme Sekreteri

Tolga Aşkın  YILMAZ

Eğitim Sekreteri

Serdar TÜFEKÇİ

Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri

Mehmet Tahir GÖK

Basın-Yayın ve Uluslarası İlişkiler Sekreteri

Eğitim İş Hakkında

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için 17 Ekim 2005 tarihinde kurulan Eğitim-İş, eğitim çalışanlarının, tüm emekçilerin, günden güne yoksullaşan halkımızın ve karanlığa sürüklenen ülkemizin umudu haline gelmiştir.

Eğitim-İş, yüz yıllık sendikal mücadele geleneğimizden ders alarak yoluna devam etmektedir. Bugün Encümen-i Muallim’den, TÖS’ten, TÖBDER’den devraldığımız kültür, birikim ve cesaretle, Köy Enstitüleri ile Fakir Baykurt’un yurtsever ve mücadeleci ruhunu birleştirerek yeniden kurduğumuz Eğitim-İş’imizi, Edirne’den Van’a, Hatay’dan Sinop’a yurdumuzun dört bir tarafındaki eğitim çalışanlarıyla kucaklaştırdık.

17 Ekim 2005’ten bugüne emeğimiz ve geleceğimiz için canımız pahasına mücadele ettik.

Laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya, Cumhuriyet eğitim sisteminin ve oluşturduğu kültürün tasfiye edilmeye çalışıldığı, Atatürk devrim ve ilkelerinin yok edilmek istendiği bir süreçte Eğitim-İş, sınıf mücadelesini hatırlatan bir başkaldırı olarak tarih sahnesindeki yerini tekrar almıştır: Eğitim-İş, siyasi iktidara karşı yürütülen muhalefetin demokratik ve meşru mücadeledeki en önemli direnç merkezi haline gelmiştir.

Örgütümüz emek, demokrasi, özgürlük ve ülkeye sahip çıkma mücadelesinin hep içinde, hep önünde olmuştur.

Eğitim-İş’in kuruluş gerekçelerinden birisi de, yetkin olmayan kadroların eline terk edilen gerici eğitim siyasetinin yarattığı yıkımı en aza indirmek, eğitim çalışanlarını içine düştükleri karamsarlıktan çıkarmaktır. Sendikamızın bu arayış üzerinde yükselen hukuk mücadelesi, soluksuz ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla kamuoyunun büyük takdirini toplamıştır. Mücadelemiz, Milli Eğitim Bakanlığı’na sayısız defalar geri adım attırmış, bu yolla on binlerce mağdur eğitim çalışanının sorunlarına çözüm üretilmiştir. Kuruluşumuzdan bugüne işkolunda hukuk mücadelesinin önderliğini yaparak yüzlerce hukuksuzluğu etkisiz kılmanın, bu yolla işkoluna mücadele heyecanı aşılamanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yüz yıllık emek ve aydınlanma mücadelesinin “biricik” mirasçısı olduğumuzun bilincindeyiz. Mücadele ruhumuz, ırkçının, bölücünün, gericinin devlete ya da sokağa egemen olduğu her dönemde halkımızın üzerine güneş gibi doğmuştur.

Eğitim-İş, Büyük Önderi’nin ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacaktır. Eğitim-İş tabelası var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş’i bulacaktır

Fehmi Duman