EİB MODEKO’nun çekim merkezi

EİB MODEKO’nun çekim merkezi

İhracatta 2023 yılı için belirlediği 6 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerleyen, 2021 yılında 3,5 milyar dolardan fazla dış ticaret fazlası veren Türk mobilya sektörü, İzmir MODEKO Fuarı’nda yeni nesil mobilyalarını tanıtırken, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği MODEKO’daki etkinlikleriyle fuarın çekim merkezi konumunda.

Alım heyetinde 100’den fazla ikili iş görüşmesi oldu

Modeko Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı, Fuarİzmir’de 700’den fazla firmanın katılımıyla 2-6 Mart 2022 tarihleri arasında devam ederken, Ege İhracatçı Birlikleri, Modeko Fuarı’nda Ticaret Bakanlığı kanalıyla fuar ile eş zamanlı olarak alım heyeti organizasyonuna imza attı.

Tanzanya, Bulgaristan, Bahreyn ve Moritanya’dan 9 yabancı firma ile 25 Türk mobilya ihracatçısı firmayla 100’den fazla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Mobilya sektöründe Türkiye geneli 2,8 dolar olan ortalama ihraç fiyatını 6 dolarlara çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, bu amaçla MODEKO’da “Alım Heyeti Organizasyonu” yanında, “Tasarım Buluşma Noktası” programını gerçekleştirdiklerini, MODEKO Fuarı’nın ikinci üçüncü ve dördüncü günlerinde tasarım üzerine çok değerli tasarımcılarla söyleşiler organize ettiklerini dile getirdi.

3 Mart Perşembe günü Tanju Özelgin’in “İyi Tasarım ve Tasarımın Duygusu” konulu, 4 Mart Cuma günü Adnan Serbest’in “Döngüsel Tasarı ve Sürdürülebilirlik” temalı webinarlarına yoğun katılım olduğu bilgisini veren Yağcı, “5 Mart Cumartesi günü ise Atilla Kuzu’nun “Tasarımda Multi Disipliner Yaklaşımlar” üzerine söyleşisi olacak. Bu webinarların sektörün yeni nesil yaklaşımlara uyumu anlamında çok yararlı olacağına inanıyoruz. Bu webinarların meyvelerini önümüzdeki dönemde toplayacağız.2021 yılında 4,2 milyar dolarlık ihracatla dünyanın sekizinci büyük ihracatçısıyız, hedefimiz ilk beş ülke arasında yerimizi almak” diye konuştu.

En iyi stant tasarımı ödülünü Papatya masa kazandı

MODEKO Fuarı’nın geleneksel etkinliklerinden biri haline gelen “Modeko En iyi Stant Tasarım Yarışması”nda bu yıl birinciliği Papatya Masa Sandalye kazandı. Tilia Mobilya ikinci olurken, üçüncülüğü Oben Mobilya, dördüncülüğü Rondi Home göğüsledi. En iyi stant tasarımında beşinciliği İmran Koltuk ve Pink Home paylaştı.

Ezberbozan tasarımlar MODEKO’da sergileniyor

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki üç ihracatçı birliğinin iş birliğinde 2021 yılında ilk kez düzenlenen Ezber Bozan Tasarım Yarışmasında dereceye giren tasarımlar sponsorlar tarafından üretildi ve Ege İhracatçı Birlikleri standında tasarımcı adına fuar süresince sergileniyor.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Ezber Bozan Tasarım Yarışmasında dereceye giren tasarımları tüm alanlarda sergilemeye devam edeceklerini, tasarımların prototiplerini hayata geçirerek destek olan Aldimo, Ananas, Decosit, Dorya, Kamay Coll., Ofisdek, Sanalyeci, Vizyon firmalarına teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı

Fehmi Duman