Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Emekçiler kendi seçeneğini yaratmalı

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Emekçiler kendi seçeneğini yaratmalı

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Emekçiler kendi seçeneğini yaratmalı

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Ankara’da sendikalar ve meslek odalarını ziyaret ederek “Bağımsız, demokratik bir ülke ve insanca yaşam bildirgesi”ni paylaştı.

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Ankara’da sendika ve meslek örgütleri ile görüşerek, gelişen işçi hareketine dikkat çekti.

Halk arasında artan mücadele eğiliminin ortak platformlarla güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Akdeniz, Türkiye’de oluşturulmak istenen iki kutuplu siyaset düzleminin emekçilerin kendi seçeneğini yaratmasıyla aşılabileceğini dile getirdi.

Emek Partisi heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ve Ankara İl Başkanı Şükran Doğan yer aldı. Akdeniz, iki gün boyunca sürdürdüğü ziyaretler kapsamında Genel-İş, Eğitim Sen, Makina Mühendisleri Odası, KESK, Türk-İş, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nda görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın yargılandığı davaya katılarak kendisine destek verdi.

“ORTAK MÜCADELE PLATFORMLARI OLUŞTURULMALI”

Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlara değinen Akdeniz, gelişen işçi hareketi ve halk arasında zamlara karşı mücadele eğiliminin artmasına dikkat çekti. Halkın yaşadığı sorunlar karşısında, işçi ve emekçilerin kendi seçeneğini yaratması gerektiğini belirten Akdeniz, bu nedenle ortak mücadele platformlarının oluşturması ihtiyacının daha fazla arttığını vurguladı.

Türkiye’de özellikle oluşturulmaya çalışılan iki kutuplu siyaset düzleminin ancak işçi ve emekçilerin kendi seçenekleriyle aşılabileceğini dile getiren Akdeniz, emek ve meslek örgütlerinin kendi alanlarına ilişkin talepleriyle siyasi rejim tartışmalarına müdahil olmasının gerektiğini ifade etti.

Emek Partisinin bu konuda yaptığı çalışmalar konusunda bilgi veren Akdeniz, artık katlanılamaz boyuta oluşan sorunlar karşısında emek alanında mücadele birlikleri kurulmasının zorunlu olduğunu kaydeden Akdeniz, bunun yanı sıra siyasal rejimin emekçilerin ihtiyaçları doğrultusunda demokratikleştirilmesi için bir mücadele birlikteliğinin üzerinde kurulacak ittifakların da değişim konusunda etkili olacağının altını çizdi.

Ziyaretler kapsamında pek çok sendika ve meslek odası yöneticisi, özellikle ortak mücadele platformlarını oluşturulması ve emekçilerin kendi siyasi seçeneğini ortaya koyması bakımından benzer fikirlere sahip olduklarını ifade ettiler.

Akdeniz Türk-İş’e yaptığı ziyarette, işçilerin birleşik mücadele platformları kurmasının önemine vurgu yaptı.

Fehmi Duman