Emeklilerin beklemeye tahammülleri kalmadı.

Emeklilerin beklemeye tahammülleri kalmadı.

Emeklilerin beklemeye tahammülleri kalmadı.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri, ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu, ülkemizde açlık sınırının altında maaş alan birçok emekli olduğuna dikkat çekerek “Emeklilerin beklemeye tahammülü kalmadı.” dedi.

Sosyal bir devlette emekli maaşlarının SGK’nın gelir gider tablosuyla açıklanamayacağını kaydeden Ekşioğlu, hükümetlerin yanlış uygulamaları yüzünden ziyan eden SGK’nın faturasını emeklilere ödetemeyeceğimizi söyledi.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri ve ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu ülkemizde açlık sınırının altında maaş alarak hayatta kalmak için varsa çocuklarının yoksa başkalarının yardımlarına muhtaç hale gelmiş birçok emekli olduğuna dikkat çekerek “laf sırası geldiğinde büyüklerimize saygımızdan bahsediyoruz ama emeklilerimizi maalesef insan onuruna yakışmayan bir yaşamı sürmeye mahkûm ediyoruz. Emeklilerimizin artık beklemeye tahammülleri kalmadı.” dedi. Emekli maaşlarının iyileştirilmesi gündeme geldiğinde aklı evvel ekonomistler ve hükümetin SGK’nın gelir gider tablosu ile mazeret üretmeye çalıştığını, sosyal bir devlette emekli maaşlarının SGK’nın gelir gider tablosuyla açıklanamayacağını kaydeden Ekşioğlu, SGK’nın hükümetlerin yanlış uygulamaları yüzünden zarar ettiğini, kayıt dışı işçi çalıştırma oranının özellikle kontrolsüz ve hesapsız bir şekilde sığınmacı cenneti haline dönüştürülmemizle daha da arttığını ve bunun SGK’nın gelirlerinde kayba neden olduğunu, ayrıca ülkemizde asgari ücretle çalışanların oranının normalin çok üzerinde olması ve bir başlangıç ücreti olan asgari ücretin çalışma hayatı boyunca uygulanmasının da denetlenmiyor olmasının faturasını emeklilere ödetemeyeceğimizi söyledi.

Sosyal devletin anlamını bilmeyen ve emeklilerin durumunun düzeltilmesinin imkânsız olduğunu savunan ekonomistleri de eleştiren Abdullah Ekşioğlu Avrupa ülkeleri emeklilerine refah sağlayabiliyor ve sosyal sigorta sistemleri iflas etmiyorsa Türkiye’de de bunun başarılabileceğini, sorunun vatandaşının bu refahı hak ettiğine inanan bir siyasi iradenin eksikliği olduğunu iddia etti. Hayatları boyunca onurlu bir yaşam sürmeye alışmış emeklilere geçinip geçinemediği sorulduğunda, “Torunlarımıza harçlık veremiyoruz” demelerinin sorunun büyüklüğünü anlamamızı engellediğini savunan Ekşioğlu, aslında yiyecek ekmek bulamayan emeklilerin onurlarından dolayı sorunlarını torunlarımıza harçlık veremiyoruz şeklinde ifade ettiklerini, matematik bilen herkesin durumun aciliyet ve vahametini kolaylıkla hesaplayabileceğini ileri sürdü.

Yurt dışında çalışan ve yurt dışından emekli olan birçok vatandaşımız olduğuna da dikkat çeken Ekşioğlu, “Ben Avrupa ülkelerinde alın teriyle çalıştıktan sonra emeklilik hakkı kazanan vatandaşlarımızla, kendi ülkemizde çalışarak emekli olmuş vatandaşlarımızı yan yana gördüğümde utanç duyuyorum. Bu utancı cumhurbaşkanı dahil hiçbir hükümet yetkilisinin duymuyor olmasını ve emeklilerin durumu gündeme geldiğinde pişkin cevaplar verebilmelerini de maalesef hafif bir kelimeyle ifade edemiyorum. Biz neden emeklilerimizi başkalarına muhtaç etmek yerine Avrupa’daki emekliler gibi hayatlarının sonbaharını refah içerisinde yaşatamıyoruz. Bizim emeklilerimizin başka ülkelerin turistik yerlerinde çekilmiş fotoğrafları neden yok. Bu sorun vakit kaybetmeden sosyal devlet anlayışı içerisinde mevcut emeklilerin refahını artıracak şekilde çözülmeli, uzun vadede de SGK’nın zararını azaltacak yapısal önlemler alınmalı, yoksa büyüklerimizi sorunlarını çözemeden kaybetmenin utancıyla yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

Twitter: https://twitter.com/eksioglu70

Instagram: https://www.instagram.com/eksioglu70

YouTube: http://www.youtube.com/retoriktv

 

 

Abdullah Ekşioğlu hakkında:

(d. 30 Mart 1970, Almanya)

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Daha lise yıllarında 1986’da gazeteciliğe başladı. Birçok ulusal günlük gazete ve dergide çeşitli kademelerde görev aldı. 1992 yılında Türkiye’de özel radyo yayınlarının başlamasına öncülük ederek Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı.

1993 yılında Elvin Ekşioğlu ile birlikte Agency Europe & Anatolia haber ajansını kurdu. 1998 yılında yine Elvin Ekşioğlu ile birlikte Eksantrik Prodüksiyon’u kurdu. 2000 yılında bir yıl süre ile Türkiye Basın Konseyi Genel Sekreterliği yaptı. 2000 yılından sonra film sektörüyle daha çok ilgilenmeye başlayan Abdullah Ekşioğlu 250’nin üzerinde reklam filminde çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra reklam filmi yönetmenliği yapmaya başladı.

Abdullah Ekşioğlu halen Eksantrik Prodüksiyon bünyesinde reklam filmi yönetmeni olarak görev yapıyor. Abdullah Ekşioğlu Agency Europe & Anatolia haber ajansının Genel Yayın Yönetmenliği görevini de sürdürüyor.

Etiketler

Fehmi Duman