Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kılınçer, 5 Aralık Kadın Hakları gününü Kutladı

Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kılınçer, 5 Aralık Kadın Hakları gününü Kutladı

Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kılınçer, 5 Aralık Kadın Hakları günü dolayısıyla  bir basın açıklaması yaptı.

Kılınçer, değerli kamuoyunun da bildiği üzere,  5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile de ülkemizde her yıl 5 Aralık “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır dedi.

Medeni olduğunu iddia eden ülkelerde kadının nüfus sayımında kayıt bile edilmediği bir dönemde, Türk Kadınına sahip olduğu hukuki haklarını  armağan eden, Türk Kadınını hak ettiği en üst seviyede görmek isteyerek bu yolda gerekli hukuki yaptırımları uygulayan Atatürk’ü  Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği  olarak saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma Kılınçer

Aslında hala erkek egemen bir toplum olmamıza rağmen, her ne kadar bir arpa boyu yol alınmış olsa da eğitimli, donanımlı, öz güveni pekişmiş, eğitimli anneler ve annelere destek veren babalar sayesinde  gelecekten ümitvarız.

Başkan Fatma Kılınçer, insanlar birbirini kadın ya da erkek diyerek ayrıştırmayıp, birbirini karşı taraf değil de BİREY olarak görürse! Ve; hukuken, dinen, sosyokültürel olarak da birbirinin haklarına saygı duyarak yaşarsa, herkes yerini bilirse  ve siyasi partiler adayların kişilerin cinsiyetlerine, etnik kökenlerine göre değil de liyakatlerine, donanımlarına göre kıstas yapıp aday belirlerse, kadının mecliste olması için kotaya da ihtiyacı kalmaz, bu kutlama günü  de gerçek anlamda bir kutlama günü olur kanaatindeyiz.

Kılınçer, Daha mutlu bir dünya için tüm insanların uzlaşmacı, sağduyulu, birbirine saygı duyan bireyler olarak, kardeşçe ve barış içinde yaşaması dileğimizdir diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler

Fehmi Duman