Ergün Atalay asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı

Ergün Atalay asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ek zam talebinde topu hükümete attı: “Yasada böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle masaya otururuz”

2022 yılı asgari ücreti enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında kısa bir sürede erirken, asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi için CHP, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den “İkinci zam tartışmasını anlamlı bulmuyorum” açıklamasının ardından asgari ücret komisyonunda yer alan sendikalardan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay’dan da “Biz asgari ücreti haziran ayında hiç görüşmedik. Bunun günü aralık ayı. Aralık ayında taraflar toplanır. Biz konuyu müzakere ederiz” açıklaması geldi.

ATALAY: ASGARİ ÜCRETİ HAZİRANDA HİÇ GÖRÜŞMEDİK, BUNUN GÜNÜ ARALIK AYI

Bolu’nun Abant Tabiat Parkı’nda bulunan bir otelde düzenlenen Demiryol-İş Sendikası İstişare Toplantısına katılan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi talebine dair konuştu. DHA’nın aktardığına göre Ergün Atalay, “Biz asgari ücreti haziran ayında hiç görüşmedik. Bunun günü aralık ayı. Aralık ayında taraflar toplanır. Biz konuyu müzakere ederiz. Herkes konuşuyor. Dün bakan beye sordum. O da bunun günü ‘Aralık ayı’ dedi. Şimdi resmi muhatap bakanlık, Türk-İş ve TİSK. Fiyat artışı pazarda var mı? Var. Markette var mı? Var. Kasapta var mı? Var. Domatesin, elektriğin, doğal gazın, benzinin nereye geldiğini hepimiz biliyoruz. Ya otomatiğe bağlamak lazım. Enflasyon her ayın başında açıklanıyor. O zaman her ayın başında enflasyon açıklandığı zaman bu enflasyon miktarını asgari ücretliye, emekliye vermek lazım” dedi.

“KAYIPLARIMIZI ARALIKTA MASAYA KOYARIZ”

Kimseyi beklenti içine sokmamak gerektiğini savunan Türk-İş Başkanı Atalay, şunları söyledi: “Haziran ayı olur mu, olmaz mı; yasada böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle keyifle o masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa bu kayıplarımızı aralık ayındaki, ocak ayından beri ne kayıp varsa masaya koyarız. Onu almadan da o meselenin altına imza atmayız. Onun için milleti beklenti içine sokmamak lazım. Kamuoyunda ekonomik sıkıntı var mı? Var. Problem var mı? Var. Bunları kökten çözmek lazım ama insanları beklenti içine sokamazsınız. İnsanlar bunu sorar. Kamuoyu bunu sorar. Onun için asgari ücretle ilgili yetkililer kim? Çalışma Bakanlığı ve tarafları bizleriz. Bununla ilgili döndüğümüz zaman bakan beyle tekrar konuşacağız. Bugüne kadar hep aralık ayında toplantı oluyor. Sistem o ama isterse hükümet oturur, haziran ayında yapabiliriz. Ne zaman uygulanır? Temmuz ayında. Temmuz ayına 4 ay var. Toplumu 4 ay beklenti içine sokmamak lazım. Bir şey söylediğin zaman yerine getirmek lazım.”

Etiketler

Fehmi Duman