Erkan Baş: Can Atalay, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeliği için adayımızdır, bu utanç da size düşsün!

Erkan Baş: Can Atalay, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeliği için adayımızdır, bu utanç da size düşsün!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay’ı Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeliğine aday gösterdiklerini duyurdu, “Bu utanç da size düşsün” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay’ı Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeliği için aday gösterdiklerini açıkladı.

Mazbatası teslim alınmasına ve TBMM’ye kaydının yapılmasına rağmen Anayasa’ya aykırı şekilde tahliye edilmeyen Gezi davası tutuklusu Can Atalay’ın cezaevi koşullarında bile milletvekilliğinin gerektirdiği görevleri elinden geldiğince yapmaya çalıştığı aktaran Baş, “Çeşitli araştırma ve soru önergeleri için çoktan çalışmaya başladı” dedi.

Baş, açıklamasında “Can Atalay, Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeliği için adayımızdır. Bu utanç da size düşsün. Meclisin İnsan Hakları Komisyonu üyesi bir milletvekilini cezaevinde tutmaya, bu utanca ortak olmaya devam edebilecekler mi çok merak ediyorum” diye konuştu.

Erkan Baş, konuşmasında şunları kaydetti:

“Can’ın o kararlı duruşunu daha önceki davalarından bildikleri için başımıza bir bela almayalım diye düşünüyorlarsa başlarına çok daha büyük bir bela alacaklarını açık ve net olarak ifade ediyorum.

TİP, başta Hataylılar olmak üzere bu ülkedeki yurttaşlara verdiği her sözü tutacaktır. Can cezaevi koşullarında bile milletvekilliğinin gerektirdiği görevleri elinden geldiğince yapmak üzere zaten hazırlıklarına başladı. Onun şu andaki beklentisi cezaevinden tahliye olur olmaz Hatay’a ulaşmaktır. Oradaki yurttaşları dinlemek, yapılacaklara ilişkin akıl birliğine varmak ve üstlendiği göreve yerine getirmektir. Bunu engelledikleri durumda cezaevinden vekillik faaliyetlerine devam edeceğini de herkes bilsin. Şu anda çeşitli araştırma ve soru önergeleri için çoktan çalışmaya başladı.”

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SONU BEN GİDİYORUM HATAY’A”

“Zaten koca bir hapishaneye dönmüş bir ülkede daha küçük bir hapishaneye bizi soktuğunuz için halka karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeyeceğimizi düşünüyorsanız hayal görüyorsunuz.

Önümüzdeki hafta sonu ben gidiyorum Hatay’a. Can’ı bırakmazsanız ondan sonraki hafta Ahmet gider, Sera gider… Hatay halkının sesini, mücadelesini her hal ve şartta büyüteceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“BU UTANÇ DA SİZE DÜŞSÜN”

“Şimdi Mecliste komisyonlar oluşturuluyor. İktidarın ayak oyunlarını falan halkımızın takdirine bırakıyorum. Buradan ilan ediyorum. Can Atalay, Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeliği için adayımızdır. Bu utanç da size düşsün. Meclisin İnsan Hakları Komisyonu üyesi bir milletvekilini cezaevinde tutmaya, bu utanca ortak olmaya devam edebilecekler mi çok merak ediyorum.”

MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

“Can Atalay serbest bırakılana kadar, bu hukuksuzluk, bu aymazlık sona erene kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Tüm yurttaşlarımıza, tüm milletvekillerine bu mücadeleye ortak olma çağrısında bulunuyoruz. Can Atalay’ın olmadığı Meclis bizim açımızdan yok hükmündedir.”

Etiketler

Fehmi Duman