Erzurum’da kardeşliği emekçilerin birliği yaşatacak

Erzurum’da kardeşliği emekçilerin birliği yaşatacak

Geçtiğimiz gün Erzurum Karayazı’da görev yapan öğretmenlerin Kürtçe tabela önünde yaptıkları ırkçı paylaşıma bir tepki de Türkiye Komünist Partisi İl Örgütü’nden geldi.

Ülkede yüzünü emekçi harekete dönen hakın önünü kesmek için milliyetçiliğin her geçen gün yükseltildiği vurgulanan açıklamada, TKP Erzurum İl Örgütü Türk ve Kürt emekçileri milliyetçiliğe karşı dayanışmaya davet ediyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Erzurum’da kardeşliği emekçilerin birliği yaşatacak

Türkiye’de her geçen gün siyasi iktidarın yarattığı çürümenin başka örnekleriyle karşılaşıyoruz. Erzurum Karayazı’da Kürtçe tabela üzerinden bir dili ve o dili konuşan halkı aşağılamanın ve bu aşağılamayı yaygınlaştıracak bir paylaşımı sosyal medya üzerinden utanmadan yapmanın kişileri aşan bir anlamı vardır.

Türkiye’de milliyetçilik, emekçi hareketin ve yüzünü sola dönen halkın önünü kesmek için her gün yükseltiliyor. Hem iktidarda, hem de burjuva muhalefette gericilik ve milliyetçilik çeşitli biçimlerde yeniden örgütleniyor.

Daha birkaç gün önce 1 Mayıs’ta, Karayazı’ya yarım saat mesafede coşkuyla ve bir arada halay çeken Kürt ve Türk emekçileri olarak bizler gerektiğinde milliyetçiliğe en güçlü cevabı vermek, sosyalist bir Türkiye kurmak için örgütleniyoruz.

Türkiye Komünist Partisi Erzurum Örgütü olarak tüm Türk ve Kürt emekçileri gericiliğe ve milliyetçiliğe karşı örgütlenmeye ve Sosyalist Türkiye’yi birlikte kurmaya çağırıyoruz.

TKP Erzurum İl Örgütü

Etiketler

Fehmi Duman